| PleşaMihai21 a întrebat:

Salut! Lucrez intr-un mall, iar in fata magazinului a fost o promoție cu parfumuri la care se dădeau mostre și așa mai departe. Era acolo o fata care se tot uita la mine, drăguță fata. Am început pana la urma sa ne facem cu mâna, apoi sa vorbim și sa glumim, ne zâmbesc. Am făcut rost de insta-ul ei și apoi am văzut ca are iubit...nu sunt genul care sa se bage in relații și sa spargă case, dar parca vedeam usa deschisă din partea ei, am vorbit pe insta puțin, apoi ma intreba când ne mai vedem la munca. In fine, ne-am văzut intr-o zi la munca, i-am dat după ce a terminat o inghetata, pentru ca acolo lucrez și mi-a spus sa stau cu ea. S-a așezat la masă, a mâncat incet inghetata și am mai stat puțin de vorba. Când a plecat, am văzut eu ca se apropia foarte mult, intim de mult și când colo voia sa ma îmbrățișeze si ne-am îmbrățișat. Voi ce credeți ca a însemnat? Nu vreau sa ii creez probleme in relație, i-am si spus ca pe insta nu am insistat cu mesajele, pentru a nu-i creea probleme. N-as vrea nici sa cred ca ma place, pentru ca eu am tendința sa cred de fapt ce e mai rău, pentru a nu-mi crea așteptări. Scuzați-mi categoria, nu știu dacă e corecta

20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu nu prea cred nimic din ce spui, unul la mina deunde ai facut rost de instagramul ei fara acordul ei? Si al doilea lucru ea a acceptat invitatia ta la inghetata asa din prima? Sau o cunosteai mai demult si acum v ati revazut, si ai spus ca voia sa te imbratiseze, ce fata serioasa face asta cu oricine? Eu cred ca tu ai visat frumos si ea de fapt te a refuzat si vi aici sa ne spui prostii, aia are prieten de ce sa il insele cu un ncunoscut de prin mall.

| PleşaMihai21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ce invitație frate? Eu lucrez la inghetata, m-am exprimat cu "magazin" pentru ca nu aveam cum sa zic magazin cu înghețată. In fine, m-a întrebat dacă stau cu ea după ce i-am dat inghetata. Am stat cu ea și pana la urma i-am zis ca nu o mai rețin, ca voia sa ajungă acasă

| PleşaMihai21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ce as veni aici cu minciuni? laughing chiar crezi ca mi-as pierde timpul cu așa ceva? Pe bune acum, văd ca te și deranjează de parca as fi intrat incaltat la tine in casa. Te rog frumos sa nu-mi mai răspunzi la întrebare dacă te deranjează ca am intrat peste tine. Nu am nevoie decât de răspunsuri inteligente de la oameni inteligenți.
Mulțumesc

| Violleta2022 a răspuns:

Fata pare prietenoasa, de aceea te-a tratat asa, mai ales ca stie unde lucrezi si cumva ii esti coleg.
Fii mai departe dragut cu ea, asa cum ai fost si pana acum ca o prietena in plus nu-ti strica. Cine stie ce va rezerva viitorul happy

| SharpEagle a răspuns (pentru Violleta2022):

Aiurea..."prietenoasa" laughing
Pe bune? Tu asa crezi ca se comporta o fata inca de la prima intalnire cu un baiat? Imbratisari si tandreturi din...prietenie. Rili? big grin
Tu asa ai (fi) face (facut)?
Ntz, ntz.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SharpEagle):

Eu nu cred nimic, doar am aprobat ceea ce baiatul a descris!

| SharpEagle a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai aprobat printr-o versiune a "prieteniei". A amicitiei, mai degraba.
"o prietena in plus nu-ti strica"
Ca doar n-o fi asa naiv, nu? laughing
Unde mai vezi tu colegi care sa se cunoasca ieri si sa se ia in brate azi, cu tandreturi, dupa ce au mancat singuri o inghetata. Poate la scoala ajutatoare, tineri cu probleme speciale...

| Violleta2022 a răspuns (pentru SharpEagle):

Uite ca se intampla si in viata reala, la oameni normali, ca nici baiatul asta si nici fata de la mall nu par a fii de la scoala ajutatoare, sau sa aiba probleme de alta natura.

| SharpEagle a răspuns (pentru Violleta2022):

Mnea, nu mere asa. Fata are doua variante: ori sufera de retard si se comporta infantil, ori il place si se gudura la el in brate din a doua intalnire.
Varianta cu "let's just be friends, tu imi iei inghetata, eu te strang in brate si ma alint" nu poate exista cu premisele tale si la anii lor decat intr-un alt univers, intr-o alta dimensiune, unde oamenii sunt asexuali.
Altfel, fata il ia la misto....Asta e a treia varianta, de fapt.

| Hammurabi a răspuns:

Te-ai gândit vreo clipă că de fapt ea n-are iubit, iar pe Insta și-a pus doar la mișto, ca să nu se simtă prost față de alții că e singură?
Iartă-mă că îți spun asta, dar după ce ai povestit aici, e clar că s-a dat la tine, dar după reacțiile tale, deja te-a clasificat ca "pămpălău" și a renunțat văzând că pricepi cam greu.

PS.
Dacă ea a fost cea care a inițiat contactul ăsta cu tine, nu e clar că avea "așteptări" de la tine?
Ca ce chestie te-ai simțit "gardianul universului", dator să-i protejezi tu o presupusă relație pe care ea ar putea-o avea? laughing
De ce ar fi fost treaba ta?

| PleşaMihai21 explică (pentru Hammurabi):

Are prieten, au poze unul cu altul

| SharpEagle a răspuns:

Vad ca e ea cea care-si aduce "problemele" alea, nu efectiv tu. Ca doar nu ai imbatat-o si te-ai dat la ea, ca sa zici ca nu stia ce face.
Fata probabil ca s-a plictisit de cordacul actual si vrea altceva. Poate-i place de tine, i-ai cazut cu tronc, cine stie. Poate oricum asta avea de gand, daca nu erai tu, ar fi fost altul.
E limpede, din gesturi, din comportament, e loc si vrea mai mult. Deci, da-i ca surdu-n clopot, ce sa faci. Si nu te intreba "de ce bat clopotele, Mitica?". Bat ca le-a venit sorocul, Mihaita, d-aia.
PS: daca ai ceva pe constiinta si ti se pare ca-i strici relatia, intreab-o in nenumarate feluri ca sa poti deduce daca chiar nu-i mai pasa de actualul si vrea o alta relatie. Are si ea dreptul, n-ai de unde sa stii ce-i la ei, acolo. O fi inselat-o ala, s-o comporta urat cu ea, cine stie. Apuca-te de afla.

| PleşaMihai21 explică:

V-as oferi mai multe detalii, dacă va place povestea asta laughing
Când i-am spus ca nu vreau sa ii fac probleme, mi-a spus: "eh, oricum nu eram acasă, eram la munca. Și dacă eram acasă, tot nu îmi făceai probleme"
Și sa știi ca m-am gândit și la a treia ta varianta atunci in ziua aia, și anume ca sunt luat la mișto laughing
Acum văd ca nu prea vorbește pe Instagram, bine ca, nici eu nu am insistat tare, și pana la urma, are o relație...

| SharpEagle a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Sfatul meu este sa nu mai faci referire directa la relatia ei, cu replici de acel gen (sa-ti fac probleme samd). Ca automat o pui pe ea intr-o postura un pic umilitoare, de ca si cum ea nu este in stare sa decida singura ce vrea, de ca si cum ea acum greseste si tu incerci sa-i repari greseala. O descalifici fara sa-ti dai seama.
Poti face referiri, dar incearca-le mai cu manta, mai diplomate. Intreab-o care mai e viata ei personala, ce hobby-uri are, cum mai sta cu dragostea, ce apreciaza cel mai mult la un baiat si ce-i displace cel mai mult, daca a avut parte de cei din categoria care-i displace samd. Va da din casa mai mult decat te astepti s-o faca daca doar ii spui "stii, eu nu prea vreau sa te incurc, alea, alea, sa nu-ti fac probleme blabla"...
N-are nevoie de cineva care s-o judece, s-o mustre.
Afla si tu in ce stadiu e relatia aia, daca chiar e o relatie...

| PleşaMihai21 explică (pentru SharpEagle):

Sunt de părere ca toate răspunsurile tale sunt folositoare și cu sens. Mulțumesc mult pentru sfaturi

| PleşaMihai21 explică (pentru SharpEagle):

Și apropo, crezi ca mai pot face ceva încă, sau e prea tarziu? Asta e cea mai mare problema a mea, ma gândesc prea mult și ajung sa îmi distrug mințile.

| SharpEagle a răspuns (pentru PleşaMihai21):

De putut, poti (tehnic si teoretic). Dar n-am de unde sa stiu ce e in mintea ei, daca mai este sau nu open la o relatie, daca a deranjat-o ceva sau nu, astfel incat sa fi dat inapoi. Asta doar tu ai putea sa-ti dai seama. Oricum, continua sa vorbesti cu ea, chiar si online, sa-i aduci aminte ca esti inca "acolo" si ca esti interesat in continuare.
PS: ce varsta are?

| PleşaMihai21 explică (pentru SharpEagle):

Are 19, eu am 21

| SharpEagle a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Uita-te pe conturile ei si vezi cam de cand pare sa aiba prieten. Si cum arata in poze, ce grimase au, daca par sa fie ok, fericiti, daca sunt poze recente si cum arata in ele samd. E clar ca tipul respectiv nu e musai unul cu banuti, n-o intretine, din moment ce ea incearca sa faca bani muncind la firme de vandut parfumuri etc. Deci, n-ar sta cu el pentru bani. Vezi ce poti sa deduci din ce scrie acolo, ce poze are, ca sa intelegi cam care faza cu prietenul. Daca e mai vechi, i s-o fi luat de el. Sau poate ca e genul care nu se satura cu o singura jucarie, poate ii place sa mai si insele. Vezi si tu...

| PleşaMihai21 explică (pentru SharpEagle):

Hmm, păi pare sa aibă repere pe insta cu el, iar ca titlu, inimioara și inel... laughing
Am întrebat-o de ce nu vine sa o ia și pe ea și o lasă sa facă atâta drum, și mi-a spus: "'Aah, pai nu vrea". In orice caz, nu cred ca au foarte mult timp impreuna. Ea e la facultate iar el e încă la liceu.