| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume!
Vreau sa abordez o tema foarte frecventa.La moment am 26 de ani.
Cat de important este pentru voi primul act sexual, ar fi de dorit sa imi raspunda persoanele care au in jur de aceeasi varsta ca a mea.
Eu m-am intalnit cu sotul 2 luni, aveam 17 si 8 luni, cand m-am culcat cu el, a fost din initiativa lui si la cererea insistenta a lui.Au trecut 3 ani ramasesem insarcinata, atunci ne-am casatorit, suntem impreuna tot bine parca Dar...intotdeauna cand ma intalnesc cu vreo fata de varsta mea,ne mai povestim una alta,atunci se incepe discutia despre primul act sexual si la cat timp dupa intalnire l-ai facut cu partenerul, tot timpul au reprosul acesta "Ah ce proasta esti, la varsta asta sa te culci, eu m-am culcat dupa 5 ani de relatie si nici atunci nu avea sa o fac, dar deja avem 21 de ani."STITI CHIAR MI-I TOTUNA DE CARE SI CUM AU FACUT-O SI TOT ASA.Dar ma simt asa prost si asa injosita,imi pare ca sunt unica pe lume asa proasta.Ele la varsta lor nu au copii,dar eu cand ma intalnesc cu ele nu gasesc tema de discutie normala,iarasi se incepe discutii de toti oamenii si fetele normale nu fac copii la asa varsta,ca noi pana nu avem casa si atatia ani cu rate nu avem ganduri de copii,cine mai face nunta cu copil? Hmm iaca astea de alde tine numa...
Mai in scurt ce am vrut sa spun, cum sa trec eu singura peste gandurile mele? Cum sa ma adaptez ca am fost o fraiera si am cedat asa repede?
Va rog fara comentarii de prost gust, strict, clar si la tema!

Răspuns Câştigător
| EvilThoughts a răspuns:

Ar fii cazul sa iti găsești niste prietene mai cu capul pe umeri si carora chiar sa le pese de tine fără să te judece mai ales pentru cand ai facut sex. Este o chestie asa de stupidă ca nici nu are sens sa o discuți.

Cauta prietene care au și ele copii, o familie si care nu se comporta ca niste pipițe care râd pe la colturi cand aud cuvântul "penis".

Tu ai o familie, un sot si un copil. Aveai in jur de 22 de ani cand ai avut copilul. Esti o femeie în toata firea și tot ce sta in calea împlinirii tale este faptul că iti pasa despre ce cred altii.

Eu am 22 de ani acum si sunt logodita cu un barbat cu care sunt într-o relație de 4 ani. M-am culcat cu el dupa 3 luni. Ne casatorim la anul. Si ghici ce? Am fost judecata, ca ba sunt prea tânără, ba ca renunț la tinerețea mea si ca ma grăbesc la maritis, ba ca "vai ce as da eu sa am varsta ta sa fiu singura si libera". Oamenii sunt atat de mandrii și egoiști încât au impresia ca isi pot vărsa frustrările asupra altora.

Esti mama si sotie si mai presus de toate esti o femeie care a făcut alegerea de a avea o familie si care trebuie a treaca peste teama de a fii judecata. Poti si vei reusi, iar eu iti garantez ca vei fii mult mai împăcată cu tine dupa ce faci asta.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa inteleg ca esti gay "Anonim 075162839401", vad ca numele este de gen masculin.
In Romania inca nu s-au oficializat casatoriile intre barbati, deci chestia cu casatoria pica.

Ori esti troll si inventezi povesti...

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am eu timp sa inventez povesti, de asta si scrie anonim, dar nu-i asta, eu am vrut sa mai aud niste pareri

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Cand vrei raspunsuri serioase, te prezinti ca un om serios, nu te anunti "anonim" gen masculin si pui intrebari de femeie.
Evident esti troll!

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fiecare cu parerea lui, tu ramii cu a ta

| SilentRain a răspuns:

Schimbați grupul de cunoștințe, amice sau cu cine ai vorbit si iti tot spune genul asta de tampeni
Nu e gresit sa ai un copil daca tu l-ai dorit
Nu inteleg cum de nu vezi clar
Te-ai iubit cu un băiat la 17 ani cu care te-ai si măritat, adică nu și-a bătut joc de tine si nici 14 ani nu aveai deci e scoasă din context idea de a "ceda ușor ca o fraiera "
Nu știu ce cerc deprietene ai
. dar sunt bătute în cap, daca care se lauda ca s-au *** târziu, e patetic
Ce e gresit sa ai un copil si sa faci si nunta? Nu mai suntem pe timpul lui Vlad Țepeș '

| Sofer a răspuns:

Nu ești prostuța și nu mi se pare ca ai cedat repede. E bine ca primul act sa fie făcut după 1 2 luni de relație sa știți dacă sunteți compatibili la pat laughing ca altfel nu merge. Asa am pățit eu.

| ancaval a răspuns:

Din moment ce e soțul tău TREBUIE să ignori ceilalți oameni.
Prietenele tale POT vorbi și din invidie. Grijă mare.
Eu te felicit și mă bucur pentru tine, pentru că ai un soț, un copil. Bravo! Ai făcut niște pași mari la o vârstă fragedă.
De acum înainte trebuie să lupți pentru liniștea casei tale.
Și mai încearcă să vorbești cât mai puțin cu persoanele care te trag în jos, și vorbește doar strictul necesar.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru ancaval):

Multumesc mult de incurajare, voi incerca sa am mai multa incredere in mine

| Endoryus a răspuns:

In loc sa zici mersi ca ala nu e un cretin, ca nu te-a lasat dupa prima noapte de sex si a fost destul de prost sa te mai ia si de nevasta, tot tu comentezi? Pai desigur, esti femeie. Te f""" grija de parerea altora decat de tine sau sotul tau. Degeaba ai 26 de ani si degeaba aveti o casnicie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

L-ai iubit de aia ai cedat așa repede. Orice femeie pe lumea asta cedează rapid unuia pe care îl iubește, poate o face mai greu daca are niste princii religioase.
După 5 ani? Alea își folosesc prietenii, nici măcar nu ii iubesc, bănuiesc că trebuie să aibă un vagin/personalitate tare speciale sa aștepte cineva după ele 5 ani.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana si un ceas stricat arata ora exacta de 2 ori pe zi.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da intr-adevar l-am iubit si inca il iubesc foarte mult, chiar ma intreb uneori cum am fost asa dusa de val si cu capul in nori, parca nu vedeam nimic in afara de noi doi.M-am mai intilnit cu un baiat 2 ani dar orideciteori a fost cu propuneri indecente l-am refuzat mereu, dar cu sotul parca capul nu era pe umeri?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești chiar mai proasta decât aia care s-a culcat cu iubitul ei după 5 ani de relație.Ar trebui sa te doară undeva de părerea lumii.Esti fraiera, dar nu pentru ca "ai cedat", ci pentru ca îți pasa de ce zic ceilalți si nu ai suficientă personalitate încât sa ai propriile tale principii.
N-am o vârsta apropiată de a ta,dar oricum,legat de primul act sexual,nu văd de ce toți îl considera asa wow.E sex,nu fizica cuantica.E ca si cum te-ai masturba, doar ca in 2.Nu cred ca te intreaba nimeni cum a fost prima ta masturbare.17 ani e o vârsta ok.16 la fel.18.Nu conteaza(doar dpdv fizic, dar tu nu te refereai la asta).Tu(si multe altele)considerati sexul un fel de compromis.Un cadou pe care i-l oferi bărbatului.Tot zici ca i-ai "cedat",dar nu e ca si cum omul ți-a cerut sa mergi prin sarma ghimpata.Tu nu îți doreai deloc? Contrar a ceea ce crezi tu, sexul nu e doar pentru bărbat.Vezi mereu clișeul asta,ca el e cel care își presează iubita sa facă sex, de parca ar fi cine știe ce chestie incredibil de complicata si cu consecinte catastrofale.

| Hannah06 a răspuns:

Daca te-a luat de sotie, nu ai fost proasta deloc, nu te-a lasat simgura insarcinata.Acum fiecare isi traieste viata cum vrea. Poate e chiar invidioasa pe stabilitatea si siguranta familiei tale. Trebuie sa fii asumata si sa iti iubesti sotul, nimic altceva nu mai conteaza.

| Pikabu19 a răspuns:

Dar nu te ai grabit. Te ai gandit ca el ti este sortitul? Ai o familie, esti o femeie, mama, soție. Discuțiile astea cu prietenele nu ar trebui să te afecteze, sunt copilărești...Si pana la urma fiecare are drumul ei in viata. Asta a fost in cazul tau, nu inseamna ca te ai grabit sau ai facut ceva gresit.

| colalightro a răspuns:

Este ceea ce ți-ai dorit la momentul respectiv. Nu te-a convins și a plecat. A rămas alături de tine. Dacă ați fi așteptat încă trei ani, relația voastră din prezent era alta? Nu cred. Nu regreta nimic. Prietenele tale sunt toxice și nu încearcă decât să se convingă singure că alegerile lor au fost cele corecte.