| AdelinaEDA a întrebat:

Luna trecuta pe 23 am inceput sa iau anticonceptionalele Karissa, am terminat prima folie, iar acum sunt in pauza de 7 zile. Menstruatia mi-a venit, iar duminica *azi fiind joi* incep a doua folie. Intrebarea mea e: o sa fiu protejata din prima zi in care incep sa iau din nou?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA, fiindca in organismul tau este deja instalata protectia "definitiva" si acesta se va mentine si de acum incolo pe intreaga durata/perioada cat vei folosi aceasta metoda de protectie. Parctic incepand cu a 8-a pastila de pe primul blister de AC folosit, s-a instalat protectia TOTALA in organismul tau si ceasta va ramane asa pana in momentul in care vei renunta sa mai folosesti pastilele AC. Pentru a nu te incurca trebuie sa tii minte ca intotdeauna prima pastila de pe un nou blister va trebui sa ti-l administrezi in ziua de DUMINICA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Da' pastilele alea ti le-a dat medicu, nu?