| Gotye a întrebat:

Ma framant de ceva timp intrebandu-ma daca are rost sa cer ajutor de pe TPU, dar m-am hotarat sa incerc, fie ce-o fi, poate voi primi un sfat care ma va ajuta.Sa incep.Am cunoscut o fata acum cateva luni, printr-o conjunctura favorabila...Totul a decurs bine la inceput, am vorbit o perioada, apoi nu am mai tinut legatura pentru cateva saptamani. In urma cu aproape doua luni, am reluat convorbirile, am iesit impreuna si astfel am inceput sa simt ceva pentru ea. Ceva mai mult. Am reusit sa aduc vorba unde doream si astfel am intrebat-o ceea ce am vrut. Raspunsul nu a fost unul negativ, ci s-a bazat mai mult pe o incercare de evitare a situatiei respective. Continuam sa vorbim, zilnic aproape.Eu vreau sa stiu doar atat:.Are rost sa incerc sa obtin ceea ce vreau vazand situatia? Cum sa fac? Merita? La capitolul sentimente, simt mai mult decat o prietenie...Ea nu a spus nu, parca evita aceasta discutie, iar totul parca e in aer. Am nevoie de sfaturi bune, dau funda unui raspuns pertinent, de ajutor.

Răspuns Câştigător
| Iridescent a răspuns:

Aceasta ezitare e mai mult un nu nespus.Totusi eu nu as renunta usor.Mai incearca o data. Petrece-ti timpul cu ea.Arata-i ca o intelegi, ca o susti.Aratai ca tu esti,, stalpul'' pe care se poate baza.Vezi daca-i place sa-si petreaca timpul cu tine, asta e foarte important.Si dupa mai pune-i intrebarea inca o data. Daca ezita...insista si spune-i ca ai nevoie de un raspuns concret, da sau nu.Succes si fii atent la toate semnalele ei.Analizeaza-le atent.

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

De obicei fetele cand te refuza spun "e pacat sa stricam prietenia noastra". Faptul ca a evitat sa raspunda nu este un nu, poate ca nu are inca incredere in sentimentele tale sau ale ei. Este foarte posibil ca problema sa provina din acea pauza, poate ea ti-a dat niste semnale si tu le-ai ignorat. In acea situatie fata a crezut ca nu esti interesat iar cum nu vrea sa mai fie dezamagita odata.
Eu zic sa continui, in cateva saptamani lucrurile se clarifica si nu ai nimic de pierdut. Invit-o afara, ofera-i cate un trandafir rosu cand va vedeti, distreaz-o, fa-o sa rada, nu ii mai spune deocamdata nimic. Urmareste-o cum te priveste, daca se lumineaza cand te vede, daca atunci cand te priveste de aproape i se dilata pupilele, daca te atinge cand iti spune ceva. Atinge-o usor pe brat sau pe umar cand ii spui tu ei ceva. Citete acest articol, e destul de bun:
http://sfaturi.net/sfaturi-barbati/cum-sa-eviti-sa-intrii-in-friend-zone/

| Maxnonymus a răspuns:

Asta e una din chestiile pe care nu le poti intelege la o fata...de obicei ezitarea raspunsului poate insemna ori ca raspunsul este nu dar s-ar simti rau daca te-ar face pe tine sa te simti rau spunandu-ti direct "nu" ori ca nu este hotarata si asteapta sa vada daca meriti adica asteapta sa o convingi ca tu chiar vrei asta si sa aiba incredere in tine... Succes.

| Dracoola a răspuns:

Citez: "Raspunsul nu a fost unul negativ, ci s-a bazat mai mult pe o incercare de evitare a situatiei respective."
Fata nu prea este interesata, te vede doar ca pe un amic.
Totusi merita sa incerci s-o mai inviti in oras, e posibil ca lucrurile sa se schimbe. Dar din cate am vazut daca nu exista atractie intre voi doi, adica sa vina si din partea ei, nu va iesi nimic.
Sunt multe fete care prefera sa tina baietii in zona de amicitie.
Mai vorbeste cu ea dar... nu te mai implica atat.
Vezi sa nu devii un fel de confesor al ei. Nu-i bine, e degradant pentru un barbat.

| Zoe1699 a răspuns:

Poate pentru ea esti un prieten si atata.
Cel mai probabi lnu te place in sensul acela.
Dar poate ca acelei fete ii ftica ca daca devina iubita te lucrurile o sa mearge srost si nu o sa mai fiti ca inainte.
Cel mai bine e sa te vezi cu fata si sa ii spui sentimentele tale si s-o intrebi ce simte una din variante trebuie sa fie.
Mult noroc daca incerci.

| Raul299 a răspuns:

Eu zic ca da, sunt si eu cam in aceeasi situatie cu o fata inca nu am amjuns unde vreau, dar in ca mai incerc pentru ca saimt ceva mare de tot pentru ea asa ca o sa ajung pana in punctul pana unde ai ajuns tu si daca nu spune nu si face la fel ca la tine o sa mai tin legatura, ca tine, si am sa o las moale un pic un timp, dar o sa tin legatura si apoi o sa mai incerc. Asa as proceda eu. Sperca ti-am fost de ajutor happy