| anonim_4396 a întrebat:

Salut ma numesc Stefan am 13 ani si de un an ma masturbez de 3 ori zilnic mai fac si pauze cateodada dar problema este sa ma ajute cineva nu stiu ce sa fac MULTUMESC

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca luam in considerare rezultatele cercetarilor stiintifice si a numeroaselor experimentari medicale, a studiilor psihologice si psihoterapeutice, si le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea, sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra chiar benefica pentru echilibrarea activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si provocarea orgasmului va avea efecte ce determina organismul sa produca si sa elibereze endorfine, dopamina si oxitocina, asa numitii hormoni ai dragostei. (de care preotii nici nu au auzit in viata lor laughing ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand urmatoarele materiale (nu le gasesti in biblie). Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut mai ales la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai incearca sa o faci cat mai rar, o data pe saptamana, apoi o data pe luna, pana scapi de ea, apuca-te de scoala frate, invata sa ajungi departe, lasa prostiile, isus sa te ajute sa scapi de acest pacat

| kandaraki a răspuns:

Tu ai nevoie de cineva sa te ajute sa te masturbezi? o mana in plus?
o mana de ajutor?

ha ha ha!

| JustMeForever3 a răspuns:

Du-te si spune-i mamicutei tale, poate te va ajuta ea.