| Iamvaliq a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa incep, am facut sex neprotejat cu prietena mea. Ideea e ca nu mi-am dat drumul in ea, a trecut 6 zile de atunci si mi-a spus ca a avut o stare de greață, in rest nici un simptom. Tin sa precizez ca e si răcită jos. Credeti ca sunt sanse sa fi ramas însărcinată? Nu as putea sa accept asa ceva pentru ca suntem amandoi minori. Va rog, un raspuns cat mai rapid. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual este neregulat, in astfel de cazuri din pacate NU se poate determina daca in cea de a 13-a zi a ciclului menstrual prietena ta a fost sau nu in perioada zilelor fertile. Insa datorita faptului ca esti ferm convins ca nu ai ejaculat in timpul ce era intretinut actul sexual, se poate aprecia ca intr-o foarte mare proportie formarea sarcinii in astfel de conditii a fost imposibila. Dupa trecerea a doar 6 zile de la data la care a fost intretinut actul sexual, accepta sau presupune ca s-ar fi putut produce fecundarea ovulului, chiar si in acel caz ar fi imposibil sa se fi produs procesul de implantare adica nidatia si astfel sa se fi format si instalat in uter sarcina fiindca acest proces are loc dupa circa 10-11 zile de la fecundarea ovulului. Reiese ca in mod logic si rational, senzatia de greata a fost provocata de o cu totul alta afectiune medicala si in niciun caz de o sarcina iluzorie, pur ipotetica. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simptomeld e sarcian nu pot apare mai devreme de 3 saptamani.
Ce a avut fata este din cauza mancarii.
In ce priveste o posibila sarcina, daca au fost mai multe partide de sex consecutive, iar fata era in perioada fertila, poate ramane insarcinata si fara sa ejaculezi in vaginul ei, doar cu sperma ramansa pe teava, de la ejacularea precedenta.

Un test corect de sarcian se poate face NDUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test facut ianinted e 21 de zile, va fi facut incorect si inutil, pentru ca va aarat eronat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU ai prezentat niciun fel de informatii privind tipul si lungimea ciclului menstrual al prietenei tale, asa pe ''ghicite'' ti se poate oferi in cel mai bun caz o simpla parere sau o anumita presupunere, dar cu totul subiectiva privind intrebarea postata. Trebuie sa stii si sa intelegi faptul ca pentru a formula un RASPUNS care sa fie obiectiv, dar mai ales pe cat este posibil si corect, trebuie sa fie pezentate cateva datele concrete si mai ales strict necesare privind ciclul menstrual cum ar fi :
-- care este tipul ciclului menstrual : REGULAT sau NEREGULAT,
-- data la care a inceput ultima menstruatie.
-- data la care ar fi urmat sa porneasca viitoarea menstruatie,
-- data la care a avut loc ultimul act sexual neprotejat
-- daca a existat sau nu posibilitatea sa fi ajuns sperma in vagin.
Doar daca vei prezenta aceste informatii strict necesare se va putea formula un raspuns, In caz contrar vei primi presupuneri sau simple pareri cu totul subiective, dar mai ales lipsite de orice valoare. Asa cum este formulata intrebarea probabil ca nici Mama Omida NU ar fi in stare sa-ti ofere raspunsul dorit. Sanatate!

| Iamvaliq explică (pentru corbulalbrosu):

Deci, tipul ciclului este neregulat, ultima data l-a avut pe 28 dec si s-a terminat pe 2 ian, actul sexual a fost pe 9 ian. Nu mi-am dat drumul in ea, nici nu am fost cat pe aproape sa o fac. Actul sexual a durat in jur de o ora jumate dar nu mi-a venit sa-mi dau drumul.

| Emilian65 a răspuns (pentru Iamvaliq):

Fiindca ciclul menstrual este neregulat, in astfel de cazuri din pacate NU se poate determina daca in cea de a 13-a zi a ciclului menstrual prietena ta a fost sau nu in perioada zilelor fertile. Insa datorita faptului ca esti ferm convins ca nu ai ejaculat in timpul ce era intretinut actul sexual, se poate aprecia ca intr-o foarte mare proportie formarea sarcinii in astfel de conditii a fost imposibila. Dupa trecerea a doar 6 zile de la data la care a fost intretinut actul sexual, accepta sau presupune ca s-ar fi putut produce fecundarea ovulului, chiar si in acel caz ar fi imposibil sa se fi produs procesul de implantare adica nidatia si astfel sa se fi format si instalat in uter sarcina fiindca acest proces are loc dupa circa 10-11 zile de la fecundarea ovulului. Reiese ca in mod logic si rational, senzatia de greata a fost provocata de o cu totul alta afectiune medicala si in niciun caz de o sarcina iluzorie, pur ipotetica. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea, nu poate sa ramana gravida.

| sofisis a răspuns:

Greata in sine nu are nici o treaba cu o eventuala sarcina.
Dar risc exista, normal.
Coitul intrerupt NU este o metoda sigura de contraceptie. Este doar o metoda de amanare a unei sarcini si se practica NUMAI de cuplurile pentru care aparitia unei sarcini nu reprezinta o problema.
Pentru voi astia mici, recomand prezervativul sau NUVARING.
Nu va mai jucati aiurea cu focul ca sigur va ardeti.
In o ora si ceva, la barbati este foarte posibil sa se elimine sperma in cantitati absolut insesizabile.