| andrewblackbird a întrebat:

Salut.

Nici nu stiu cum sa incep. Am 15 ani, aproape 16, poate m-am grabit, dar nu stiu. Deci acum 2 ore si ceva ma "jucam" cu iubita mea. Mi s-a decalotat penisul, daca asa i se zice, pielea de pe capul penisului a venit jos si nu stiu daca e ok sa fii atat de sensibil la cap. AM intrat la dus si primii picuri de apa au durut dar dupa 1 min parca nu mai simteam mare lucru... am reusit sa pun pielea inapoi pe cap happy dar inca tot sunt ingrijorat, cand pielea era jos parca strangea putin capul, sau doar aveam impresia pentru ca eram speriat, nu stiu sigur... faza e ca e ok sa fii si asa sensibil? Mentionez si capul parca e putin mov, e posibil sa fie si inflamat?

Cu ce l-as putea trata? Nu vreau sa vorbesc despre asta cu parintii mei, chiar nu ma inteleg cu niciunul. Multumesc mult!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trateaza-l cu apa calda si sapun, dupa fiecare urinare, ca sa elimini sansele de infectie, acolo unde s-a crapat pielea si te ustura.
Evita masturbarea 1 saptamana, pana se vindeca si trece.

| corbulalbrosu a răspuns:

In absolut toate cazurile, suprafata glandului penian (adica capul penisului) dupa primele decalotari (retragerea preputiului) prezinta de regula o sensibilitate extrem de mare, insa aceasta stare de disconfort mai mult sau mai putin neplacut, dureros se estompeaza si dispare in decursul urmatoarelor decalotari daca suprafata mov -purpurie este atinsa cu degetul din ce in ce mai des si mai... apasat. Acum la inceput poti sa folosesti crema Nivea, crema cu extract de galbenele sau lotiune cu lanolina, ori cele care sunt folosite pentru intretinere si hidratarea pielii fine si/sau sensibile. Inainte de a fi folosita crema sau unguentul, glandul penian se spala cu apa calduta si sapun. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu ai ce trata, e totul normal. Sensibilitatea se va mai reduce cu timpul, odată ce pui organul la treabă.

| Plato a răspuns:

Normal ca nu te intelegi, ca de aia esti scapat de sub control.
Te-ai grabit înspăimântător de tare, intr-adevar. Vezi-ti de copilarie, lasa chestiile de adulti.

| Emazio a răspuns (pentru Plato):

Bai ce de adulti e sexul, in Romania statul considera ca poți sa faci sex de la 15 in alte tari si de la 13...

| Plato a răspuns (pentru Emazio):

Legal e una, moral e alta.

Răspuns utilizator avertizat