| Hdyxfwfb a întrebat:

Salut, nu-mi pot decalota penisul (adică pot trage in jos dar în spate este ținut de o piele) ce pot face, nu pot trage suficient?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te prezinti la sectia de urologie a spitalului sau la un cabinet privat de urologie si medicul urolog iti va efectua operatia de frenoplastie sau frenotomie in functie de lungimea si/sau de starea efectiva a frenului penian.
Procedura se efectueaza in situatiile in care cand ​frenul penian ''ata''/''capastrul'' in termeni populari este prea scurt (frenulum breve) sau prea rigid (frenulum tare) si afectiunea respectiva nu permite sa se poata retrage preputul normal si suficient de mult.
Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

"Pielea" aia din spate (sau "ață", cum i se mai spune) se cheamă FREN și ăla e rolul ei.
Deci decalotarea la tine pare să fie normală, nu trebuie să crezi că pielea se trage înapoi până la rădăcina lui!

| Sofer a răspuns:

Ața aia are și ea un rol. Făcând mai des acest exercițiu o sa își dea drumul sa îl decalotezi la maxim.

| Willis a răspuns:

Dacă zilnic în cadă cu apă caldă tragi până la limita suportabilității tale, vei reuși. În 2 săptămâni așa ușor vei putea decalota total. Și mereu decalotat și când mergi la wc cât mai des, cu atât mai repede vei fi normal.