| bucurflorin32 a întrebat:

Salut, nu pot sa decalotez penisul in erectie, cand e in stare fleasca pot fara probleme dar in erectie nu, doar daca trag mai tare si e foarte dureros. Pot intretine relatii intime cu penisul nedecalotat?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau probabil ca penisul iti este afectat de o fimoza care poate fi clasificata intre gradul I spre II, insa depinde de gradul maxim de decalotare posibila de a fi realizat in starea de erectie maxima a penisului.
Clasificarea exacta/precisa a afectiunii se poate obtine doar in urma unei consultatii efectuate de catre un medic urolog, fiindca acesta va putea stabili daca este vorba de FIMOZA, cat si gradul de afectare, conform urmatoarei clasificari : CLASIFICAREA FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila..In concluzie : Daca acea piele mobila care acopera glandul (capul penisului) nu poate fi retrasa inspre baza penisului pentru a se realiza o decalotare lina, fina, usoara, completa si nedureroasa, inseamna ca penisul tau este afectat intr-o oarecare masura de fimoza. Daca preputiul poate fi retras complet de pe glandul aflat in stare erecta insacu foarte mare dificultate, atunci fimoza poate fi de gradul I, greu de crezut sa fie de gradul II. Intr-un astfel de caz in mod obligatoriu trebuie sa fii consultat ori de medicul de familie care sa-ti de trimitere catre un medic urolog, sau sa mergi direct la urologie. Medicul poate determina daca fimoza ta se va putea trata prin metoda Beauge's folosind creme, sau printr-o interventie chirurgicala foarte rapida nedureroasa (sub anestezie locala). Barbatii care nu apeleaza la un tratament adecvat si raman cu penisul afectat de fimoza in mod sigur NU vor avea o viata sexuala normala, fiindca nu vor reusi sa intretina acte sexuale normale si de calitate, adica lipsita de dureri in timpul sexului si fara teama si pericolul permanent de a nu ajunge in situatia de parafimoza. Te sfatuiesc sa citesti cu atentie urmatoarele materiale : http://www.suntmamica.ro/copilul/fimoza-la-bebelusi-si-adolescenti-5470 si http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, poti, fara prea mari probleme.

| minrest a răspuns:

Fleasca cred ca esti tu, caci penisul e doar in stare flasca sau erecta. Ai o fimoza usoara, odata ce se poate cat de cat decalota, mergi la medic, ca esti penibil cu disperarea asta de a il introduce nedecalotat. Mergi la urolog, interventia e usoara.

| SG1995 a răspuns:

Poți să ai firmoză. Și da teoretic s-ar poate face sex așa da cică nu e tocmai de dorit.

| StGaLLa a răspuns:

Nu cu penisul nedecoltat nu poti face sex acum depinde ce durere poate sa fie o "mizerie" ca sa zic asa si trebuie verificat doctor mai bine el ati va da raspunsu corectu