| вσмвση3ℓ a întrebat:

Pe scurt.
Penetrare vaginala, al doilea nr cu un nou prezervativ, s-a rupt dupa cateva minute de penetrare, stiind ca trebuie sa ii dau pilula, putem sa facem in continuare sex vaginal si anal, apoi cand terminam ii dau pastila?

Repede raspunsuri!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care se a 1 data in viata, fiind extrem de periculoasa pentru sanatate.
Nu trebuie sa ia pastila decat daca este in perioada fertila!
Efectele secundare si ciclul menstrual vor fii afectate in urmatoarele 6-12 luni, cand sexul nu mai poate exista decat cu prezervativ, din cauza modificarilor ciclului si ovuliei.
In ce priveste ruperea prezervativului, este doar din cauza unui singur motiv: fiind o masura mult prea mare pentru cuculetul tau. Incearca sa fii realist si pe viitor sa cumperi masuri mici de prezervativ, ca nu ajuta la nimic sa cumperi un prezervativ mare (larg) ca se rasuceste pe penis in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste.
Decci: este fata in perioada fertila acum?

| вσмвση3ℓ explică (pentru Violleta2022):

Nu este.
Iar prezervative iau nr mare si tot parca sta intins pe penis.
Daca iau nr mic, imi e ca sta prezervativul prea strans pe penis si daca imping de doua ori se rup, nu am luat mai mici sa nu se rupa daca stau prea intinse. folosesc din acelea groase sa nu se rupa repede laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru вσмвση3ℓ):

Tocmai de aceea se rupe prezervatvul, ca iei numere mult prea mari pentru cuculetul tau.
Prezervativul pus corect trebuie sa stea foarte strans si intins pe penis, fara sa faca nici o cuta, ca si cum ar fi a doua lui piele!
Fiind larg, se rasuceste pe cuculet in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste (rupe).
Invatati sa folositi corect prezervativele, ca nu te ajuta cu nimic, daca cumperi unele mari si se rup. Chiar trebuie sa fie strans pe cuc, ca nu te musca si nici nu te doare, dar te protejeaza intergral.
Nu ai nevoie de prezervative goase, ci masuri mai mici, ca sa stea perfect stranse pe penis, iar atunci, garantez ca nu se mai rup.

| Ara997 a răspuns (pentru Violleta2022):

A luat si el cu o masura mai mare ca la papuci, s-a gandit ca -i mai creste " piciorul"

| вσмвση3ℓ explică (pentru Violleta2022):

De asta se aude uneori zgomot, de la prezervativ cand se intinde. Am inteles. O sa cumpar altele mai mici, fara cutie albastra(extra safe). Sa vad pot face fara teama. Iti multumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru вσмвση3ℓ):

Toate prezervativele sunt "safe" atata vreme cat sunt masura corecta! Fiind perfect intinse pe penis( strambte) nu au cum sa se mai rasuceasca pe penis si nici sa se intinda si rupa.
Masurile la prezervativ se iau dupa grosimea penisului, pentru ca ele vin standard de lungime, la 20-22 cm.

| вσмвση3ℓ explică (pentru Violleta2022):

Trebuie sa mu uit pe ele sa scrie cu striati sau subtiri?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea voastra corecta, trebuie sa stiti ca in cazul in care sperma ajunge in mod accidental in vagin in timpul unui act sexual intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, numai/doar in acel caz se foloseste pastila contraceptiva (de a 2-a zi) Escapelle sau postinor 2 care poate fi administrata in decurs de 24 pana in 48 de ore perioada in care sunt eficiente in proportie de peste 90- 95%. Iar in cazul in care dintr-un anumit motiv obiectiv sau subiectiv nu s-a putut folosi pastila de a 2-a zi, in acel caz se foloseste pastila AVORTIVA EllaOne care este cunoscuta ca pastila de a 5-a zi, care poate fi administrata si dupa trecerea a 4 (patru) zile de la momentul ''accidentului''. In concluzie in cazul descris se putea continua ''distractia'' cu inca cateva reprize fara nicio teama, ingrijorare din moment ce ghinionul s-a produs deja. Sanatate!

| вσмвση3ℓ explică (pentru corbulalbrosu):

Adica daca s-a spart prezervativul, si poate era ceva lichid in interiorul prezervativului sau putina sperma a mai iesit, nu ia stropit peretele vaginului, si poate ramane? ca s-a spart in interior.

| Andreeush a răspuns:

Dacă e în perioada fertilă da.

| sofisis a răspuns:

"sa ii dau pilula"? Are 10 ani? Sau cum?

| ywar a răspuns (pentru sofisis):

Asta ma intrebam si eu... pe sistemu': sa-i dam panaceul universal si sa-i dam peste cap si organismul, ca doar nu e al nostru. Putem face ce vrem.