| demi98 a întrebat:

Pe scurt povestea, sunt impreuna cu o fata de vreo 6 luni și ceva și am avut ceva probleme dar tot impreuna am rămas. Cumva am făcut impresie proasta tatălui ei și nu ma suporta însă acum ceva timp dimineața m-a chemat la ea și am mers. Era singura. Mi-a zis ca e posibil sa vina tatal ei și nu prea voiam sa se întâmple ceva dar intr-un final s-a întâmplat și voiam sa fiu precaut. Nu știa ca sunt acolo. El este foarte protectiv și o urmărește pe ea. Adică o caută pe GPS și o găsește oriunde ar fi și este foarte strict. Bun..am avut grija ca ea sa se poată îmbracă rapid in caz de ceva și la mine la fel dar cu 10 minute pana sa aud usa la apartament, mi-am dat și eu blugii jos pe jumătate. Și n-am mai avut cum sa ma îmbrac și eu. M-am ascuns in spatele ușii. El a venit acasă pe motiv ca avea ceva de căutat dar s-a uitat prin tot apartamentul și la final când găsise ceva, a văzut el ca sunt draperiile închise la ea in camera și a intrat. A văzut ca era dulapul deschis și s-a uitat in el și l-a închis și m-a văzut acolo după usa. A deschis-o și m-a văzut in boxeri cu un picior in blugi și celălalt afara. Ea se pusese repede in pat ca erau acolo lenjeria ei intimă și tricoul meu. S-a uitat la mine nervos și m-a întrebat ce caut acolo de doua ori. Eu inlemnisem și a zis ea ca de ce se ia de mine ca e clar ce s-a întâmplat. Și apoi a zis sa ies afara și m-am dus sa ma îmbrac și sa-mi iau chestiile de sub patul ei și am plecat. (Nu aveam loc sub pat) apoi nu a mai vorbit cu ea și a ieșit intr-o seara cu mine. A venit sa o ia (l-a trimis mama ei) și când m-a văzut si pe mine acolo i-a zis ca "iar iese cu idiotul asta". I-a mai spus uneori ca nu ii e bine cu mine. Acum câteva zile ne-am certat rău și ne-am despărțit dar ne-am impacat(certurile mari pe care le aveam erau pe același subiect și ajungeam la despărțire dar ne împăcăm pana la urma) acum nu ne-am mai împăcat pana azi. Ieri am vorbit cu ea și nu știa ce sa facă. Voia sa fie singura o perioada și pana la urma am reușit sa o fac sa-mi dea azi un răspuns. A apucat sa le zica alor ei ca ne-am despărțit. Neintenționat. Am vorbit despre tot și urma sa încercam din nou. Am dus-o acasă și am mai stat puțin la blocul ei și a zis sa mergem sa stam pe o banca. Un minut am stat și doar vorbeam și a apărut tatal ei. M-a întrebat ce caut acolo și a luat-o de Brat și a băgat-o in bloc. Mi-a zis sa plec de acolo și am plecat. Bun, in scara blocului i-a zis "sa nu te mai prind cu depravatul asta". Și ea i-a zis ca doar vorbeam. Ma rog. Apoi a ajuns și mama ei și au urcat toți trei in lift și a întrebat ce e cu ei (mama a întrebat) și ea i-a zis ca vorbea cu mine și a venit tatal ei și a luat-o de brat sa o bage in casa și ca mi-a zis sa plece. Mama ei s-a uitat ciudat la tatal ei și tatal ei s-a uitat urat la ea și a zis "sa zică mersi ca nu i-am dat un cap in gura". Și au plecat din oraș la ceva concursuri pentru facultate..si acum zice ca singura soluție e sa ne despartim pentru ca tatal ei nu o sa ma placa vreodată. Mama ei nu are treaba. Și i-a zis ca la un moment dat o sa ajungă cu cineva acasă cu care sa se căsătorească și nu o sa mai conteze ca îl plac ei sau nu. Dar tatal ei nu e de acord cu asta si nu știe ce sa facă pentru ca dacă continua cu mine se duce relația dintre ea și tatal ei care era distrusă dar se mai îmbunătățise de când ne-am despărțit. Și ca o sa fie din ce in ce mai rău cu el. Și ca nu o sa o lase sa iasă pe afara cu mine. Ca o sa ne vedem doar la școala și ca nu are rost. Și nu vrea sa ne despartim dar crede ca asta e soluția și ca e mai bine așa dar eu nu pot renunța pentru ca știu ca sunt sentimente adevărate intre noi și i-am zis asta și încă nu știe dar probabil tot la despărțire tinde pentru ca a mai zis ca aia e varianta buna sa fie bine cu ai ei.Ea face 17 ani intr-o luna. Am fost primul ei. Tin sa menționez ca e și incapatanat tatal ei și ca mi-a zis și ea și cea mai buna prietena a ei, prietena pe care ai ei o văd ca pe fiica lor, ca nu am nicio șansa sa vorbesc cu el și sa iasă ceva bine. Ci sa iasă ceva mai rău.Ce sa fac? Ce sa facem? Suntem in aceeași clasa.A rămas sa vorbim duminica despre asta pentru ca a plecat la un concurs. Ce ziceți? Va rog luați in serios acest lucru și nu râdeți pentru ca am făcut greșeli sau nu știu. Multumesc frumos

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Într-un fel e lesne de inteles de ce nu ii convine.E tata si nu are cum sa accepte ca fata lui se culca cu un băiat la 17 ani.
Chiar dacă pentru noi nu pare ceva chiar asa woow pentru el este, plus ca mai umblat si pe ascuns si te-a prins asa in casa lor.
De ce nu ai mers treptat la ei sa te cunoasca? De ce nu le-ai intrat pe sub piele înainte?
Oricum ce e dubios aici e controlul excesiv al tatălui.Cam ce ar vrea (scuzami expresia) sa o f...a el? Chiar crede că dacă o tine asa din scurt rezolva ceva? În loc să fie prieten cu ea sa ii explice ce e bine si ce nu se poartă ca un tiran.
Ce sa faceti nu stiu.Probabil sa vorbiti cu ei.

| demi98 explică (pentru Freya1):

El e singurul care are ceva și nu avem cum sa vorbim cu el pentru ca o tine pe a lui. Nimeni nu recomanda asta, din persoanele care il cunosc.

| demi98 explică (pentru Freya1):

I a mai zis atacabil
ca e proasta dacă și lasă famila pentru un băiat
Ca dacă ne mai prinde impreuna ne bate pe amândoi
Ca oricum e dezamagit dar măcar sa nu mai fie cu mine poate face.
Și ea vrea sa ne despartim
Ce sa fac?

| Raven a răspuns:

Știi, spre deosebire de tipul din reclama asta la Orbit
https://www.youtube.com/watch?v=V7ob77c7DBU
tații de fete nu prea zâmbesc când îl văd pe ''Bună, sunt Vlad'' pe jumătate dezbrăcat în camera fiicei lor. Mai ales când respectivul i-a făcut deja impresie proastă (deși nu ne-ai spus ce anume l-a făcut să nu aibă o părere bună despre tine, de ce s-a referit la tine ca fiind depravat?)
Normal ar fi să-și asculte părinții, familia îi va fi mereu alături, n-are sens să-i sfideze pentru a fi cu tine, când mâine-poimâine poate n-o să mai fiți împreună. De ce să-și strice relația cu tatăl ei când el e cel care îi asigură traiul, nu?
Ai spus ceva de facultate, asta înseamnă că e bună la învățătură? Dacă da, e și cazul tău ori din cauza asta nu te place taică-său?
Pentru că dacă sunteți amândoi elevi eminenți, așteptați să terminați liceul, mergeți la facultate în același oraș, acolo veți fi liberi să vă continuați relația și, poate, în timp, tatăl ei își va schimba părerea despre tine.

| demi98 explică (pentru Raven):

Nu ma place pentru ca am fost la un momentdat seara la ea eu cu o prietena de a ei și erau și mama și tatal ei acasă. Trebuia sa mergem la karaoke și ii placea ca ma duc cu ea acolo. Dar in seara aia au vrut fetele sa mănânce. Eu mâncasem și ele adora Pastele. Eu nu mănânc paste și i am spus iubitei ca nu o sa mănânc ca nu vreau ca nu mi-e foame și m-au luat in Bucătărie și le am spus ca nu mănânc. El i-a zis iubitei ca nu ma lasă dacă nu mănânc dar nu voiam.și ea mi-a pus in farfurie dar nu am Putut mânca și am stat cu capul in pământ. Și de atunci a început sa nu ma suporte. Plus ca după ce am plecat următoarea zi am vorbit prin mesaje și i am zis ca nu o sa ma înțeleg cu el pentru ca toată familia ei e cu muzica, toți asculta muzica multă, tatal cânta la chitara iar ea voce chitara pian etc. Și eu nu prea ascult muzica așa cum o fac ei. Și i-am zis ca nu o sa mai vin pe la ea dar totuși am mai mers. După o săptămâna sau cv gen de atunci am fost la ea pentru ca se simțea rău și am stat cu ea. Am vorbit și cu mama ei atunci și ma întreba lucruri deci am făcut conversatie cu ea dar cu tatal ei nu prea. Decât salutat, ce faceți, ce fac și o seara buna/zi buna și cam atât.

| demi98 explică (pentru Raven):

Da așa e dar totuși suntem colegi. Am putea fi impreuna la școala și după școala iar searadaca iese, sa ma fac și eu apărut. Și o perioada el sa stir ca nu suntem impreuna și sa merg la un momentdat sa îl aștept și sa vorbesc cu el sa ii spun ca o iubesc și ca știe și dumnealui ca ma iubeste. Ca îl înțeleg de ce nu ma suporta și sa îl rog sa îmi mai acorde o șansa mie și relației noastre ca vreau sa o fac fericita și știu ca pot pentru ca după atâta timp de când suntem despărțiți tot o iubesc la fel de mult. Însă ea nu vrea sa ii minta și vrea sa fie impreuna cu mine dar nu poate.

| Raven a răspuns (pentru demi98):

Faci cum crezi dar dacă totuși vă vede cineva împreună și-i spune, ori chiar dă el peste voi (că tot ziceai că o monitorizează), ți-ai tăiat craca de sub picioare, n-o să mai aibă niciodată încredere în tine.
Și-atâta vreme cât vei fi la vedere, sub nasul lui, părerea lui n-o să se schimbe, indiferent ce-i spui tu. El și-a făcut o idee despre tipul pe care l-ar vrea lângă fiica lui și tu nu te potrivești acestei imagini. Mai ales la faza cu muzica, ei par să asculte muzică bună, fie clasică, fie folk/rock iar tu probabil ești ori pe rap, ori pe manele, adică genul de muzică pe care l-ar urî un adept al muzicii clasice/folk/rock (că nu-mi vine să cred că nu-ți place niciun fel de muzică)

| demi98 explică (pentru Raven):

Urasc manelele și populară la muzica. Doar ca nu ascult muzica. Îmi plac multe melodii doar ca nu sunt așa cum sunt ei. Ascult orice Inafara de manele. Ei sunt genul care atunci când asculta o melodie o analizează și discuta note octave etc. Și cu ideea despre iubitul ei da cred ca nu ma potrivesc deloc dar dacă ea e fericita atunci ar trebui sa accepte.o sa incerc sa i zic mâine ei sa ne ascundem o perioada. Ne vedem între 5-7 ore la școala. După ore unde o sa fim mai mulți nu doar eu si ea și seara vedem cum reușim. Doar sa vrea sa încerce. Și după ceva timp poate o sa treacă peste și n o sa mai zică ceva de mine...

| NeaNicu78 a răspuns:

Problema diferă din orice parte o privești, atitudinea tatălui clar este exagerată, dar gândește-te sa ai tu o fata și să știi că unul pe care el nu-l cunoaște (sau nu-l agreezi) își bagă "bucuria" in "munca" lui, trebuia să încerci să îi cunoști părinții treptat și să le oferi increderea de care au nevoie pentru a te vedea un Don Juan pentru fata lor, dar faptul e consumat, mai ales că te-a găsit dezbrăcat la ea in camera, greu sa ajungi la o înțelegere cu el.Cel mai bine și sănătos pentru tine este sa îți rămână prietenă și doar atât, și să îți cauți dragostea in alta parte, îmi pare RAU e crud dar nu vad o rezolvare in favoarea ta, Ai grijă de tine și multă sănătate îți doresc, bafta