| TimeeisTimee a întrebat:

Salut pentru cei care vor sa ma ajute, va multumesc frumos. Sunt o fata de 14 ani. parintii mei sunt despartiti, stau cu mama si am avut diferite discutii in legatura cu baietii si ea nu e de acord ca sa am un iubit, deoarece zice ca e prea devreme. Am incercat sa o ascult dar. fara sa vreau m-am indragostit. Am cunoscut un baiat de 15 ani, care este la vreo 800 de km distanta de mine. este foarte de treaba. ma sustine mereu si niciodata nu mi-a vorbit urat..ne`am cunoscut pe un joc. Metin2, am vorbit mult intr-o seara pana tarziu si cealalta zi dimineata. mi-a cerut sa fiu iubita lui. Am acceptat deoarece simteam ca el este baiatul care o sa ma iubeasca mereu.Acum suntem impreuna de 3 luni si in fiecare zi imi zice cat de mult ma iubeste si cat insemn pentru el. Eu simt ca`l iubesc. dar is foarte confuza. Mama lui stie de relatia noastra si el a zis ca o sa vorbeasca cu ea ca sa-l ajute sa vina sa ma vada macar vreo 2 ore. Mama nu stie. si imi e si frica sa-i spun pentru ca desi a zis ca sa nu ii ascund niciodata nimic, a zis ca daca afla ca am iubit. o sa ma bata. Tata e de alta parere...a zis ca e normal ca am un iubit la varsta asta, dar zice ca relatiile virtuale nu tin si ca 70% sunt minciuni. Acum eu nu mai stiu ce sa cred. eu simt ca el chiar ma iubeste. imi trimite si poze cu el. ii trimit si eu,mereu imi spune ca sunt foarte frumoasa.El niciodata nu mi-a vorbit urat sau sa`mi propuna ceva ce nu ar fi normal la varsta mea, niciodata nu as face sex la varsta aceasta, oricat de mult as putea iubi pe cineva.Va rog frumos sa ma ajutati. nu stiu ce sa fac`! Dau funda`!

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Esti o fata inteleapta si se vede ca nu esti ca majoaritatea dar sa stii ca relatiile la distana nu rezista -Sunteti foarte mici dar sincer cred ca iubirea la varsta asta e cea mai frumoasa.Ti-ai spus privinta in ceea ce priveste sexu si e f ok -Important e sa ai incredere in tine si incearca sa vb cu mama ta sau poti sa-l rogi pe tatal tau sa o convinga ca nu e nimic grav sa ai un prieten la varsta asta -daca nu faceti sex.lupta in continuare pe el si nu renunta -Poate cand veti creste si daca ati ramsa impreuna iubirea voastra va fi una puternica si foarte pasionala-Nu se stie nicioadata -poate el iti e sortitu -Fundita :-D?

30 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Tatăl tău are dreptate!
Într-adevăr, mama ta nu procedează corect ţinând cont că ai o vârstă relativ potrivită pentru o relaţie, ÎNSĂ e normal să fie precaută, de ce?
Pentru că:
1. Nu poţi afirma că te-ai îndrăgostit de cineva pe care nu l-ai văzut niciodată (faptul că vorbiţi în fiecare zi şi faceţi schimb de poze, nu poate face diferenţa cu relaţia pe care aţi avea-o dacă v-aţi vedea, dacă aţi conversa face to face).
2. E normal să fie atât de atras de tine la început, pentru că vorbim de o relaţie virtuală! Eşti departe de el, nu îl cunoşti în totalitate, el nici atât, niciunul dintre voi nu ştie cum v-aţi comporta dacă avea o relaţie mai strânsă, nu-i cunoşti obiceiurile, defectele, viciile! Toate par bune şi frumoase la început, dar pe parcurs îţi vei da seama că, ca orice persoane are defecte care te vor deranja mai mult sau mai puţin!
3. În zilele noastre aşa încep relaţiile crezând că atunci când vă veţi întâlni şi veţi continua relaţia va fi la fel de ok, dar lucrurile se vor schimba, şi nu îţi spun lucrurile astea ca să te sperii, ci pentru că e în firea lucrurilor.
E normal să fii atât de entuziasmată acum pentru că eşti fascinată de imaginea pe care o afişează el în spatele calculatorului; complimentându-te, trimţându-ţi poze, căzând de acord cu tine doar ca să îţi facă pe plac, etc.
Trebuie să fii precaută, să te aştepţi la orice din partea lui! Chiar dacă o vei putea convinge pe mama ta şi vă veţi întâlni, iar lucrurile vor decurge mai mult decât ok la prima întâlnire, gândeşte-te la consecinţe.
Vorbim de o distanţă de 800 km, vorbim despre faptul că v-aţi cunoscut pe internet, iar tu ştii doar lucrurile esenţiale despre el (şi nu ai certitudinea că sunt adevărate), vorbim despre vârsta ta, care este fragedă, 14 ani!
Nu ai de unde şti care sunt intenţiile lui, şi oricare ar fi acelea, relaţia se poate termina urât, pentru că nu ai experienţă; se poate folosi de tine, iar într-un final vei ajunge să suferi, chiar dacă veţi păstra legătura şi-ţi va jura iubire eternă. Distanţa, dorul de persoana iubită sfâşie, ucide!
Mare grijă, consultă-te de mai multe ori cu părinţii tăi şi mai ales, ascultă-i!
Au o vârstă, au experienţă, şi-ţi vor binele!
Baftă!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Prin simplu fapt ca au o varsta nu inseamna neaparat ca au si experienta.

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Ba da!
O persoană care are o anumită vârstă, a trecut prin multe şi pe parcurs a acumulat experienţa necesară pentru a da sfaturi!
Nu mai comenta doar de dragul de a comenta!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Ai 40 de ani, si poate ai avut o singur relatie, si aia de 20 de ani, si cand copiii, ajung la 15-16 ani, te trezesti ca le dai niste sfaturi penibile, pentru au o viata plina de frustrari, asa ca nu imi zice tu mie ca varsta inseamna experienta.
Experienta vine din alta parte nu stand si arzand gazu degeaba.

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

În ceea ce priveşte vârsta mea, te înşeli amarnic.
Îţi zic pe scurt despre ce este vorba, nu stau să-mi bat capul cu tine.
Aşa cum un om capătă experienţă într-un anumit domeniu atunci când are vechime într-un loc de muncă, aşa şi unul capătă experienţă de viaţă, fiind mai în vârstă!
În concluzie da, vârsta înseamnă experienţă, pentru că aceasta vine şi din eşecuri! Iar un om care are o vârstă înaintată a trecut prin multe, s-a ridicat şi a ştiut ce să facă pentru a le evita! În schimb, un copil de 14 ani care crede că totul e roz, că tot ce zboară se mănâncă, care nu a suferit niciun eşec, nu are de unde să ştie ce să facă şi cum să reacţioneze în cazul unei situaţii care-i provoacă multe dezamăgiri şi durere!
Vii cu afirmaţii neargumentate precum "Experienţa vine din altă parte." şi comentezi doar ca să ieşi în evidenţă, iar asta spune multe decât vreau să ştiu despre tine.
Şi încă ceva, nu mai face exces de semne de punctuaţie, deranjează retina.
Virgula după cuvântul copiii nu era necesară.
Baftă!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Nu ma refeream absolut deloc la varsta ta, ci launii parinti, care dau gres lamentabil, in a da o aducatie sexuala copiilor, atunci cand este cazul, datorata de multe ori acestei "experiente" vaste

| Doηηa a răspuns:

Pai mie mi-a spus mama ca nu am voie cu iubit pana in clasa aXII-a.
Deci concluzia e ca, tac si fac. laughing

| Danysan a răspuns (pentru Doηηa):

Asa pe ascuns laughing -Mama ta zice da ea la cati ani a avu?-Sfat intreaba o matusa sau o ruda sa vezi asa din curiozitate.

| Doηηa a răspuns (pentru Danysan):

Da,chiar mi-a spus. laughing
Primul ei iubit si sarut au fost in clasa aXII-a.
Concluzia?! laughing

| Danysan a răspuns (pentru Doηηa):

Sa imi dai fundita laughing-Si vezi ca matuse-ta stie tot adevaru sau bunica-ta. Succesx.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Nu poate sa iti spuna cineva cand sa te indragostesti. Ceea ce face mama ta e gresit si prin atitudinea ei nu face decat sa te indeparteze de ea. Data fiind situatia ta, nu poti vorbi cu tatal tau sa ii schimbe parerea mamei tale. Incepe prin a-i spune ca joci un joc si iti place mult, ca ai vorbit cu multe persoane in jocul ala si sunt cateva persoane cu, care te intelegi foarte bine printre care si un baiat. Daca ii spui ca nu e din acelasi oras cu tine s-ar putea sa accepte. Ii vorbesti de el de cateva ori si vezi daca accepta ideea.

| AgathaRo a răspuns:

Hai ca am jucat si eu jocuri mmorpg, dar pot sa te asigur ca "relatiile" astea sunt doar de forma. Ai vorbit cu el la telefon? De unde este 800km... e un fel de Constanta-Satu Mare e o diagonala mare a tarii. Daca nu e baiatu din nici din tara atunci e clar.

| TimeeisTimee explică (pentru AgathaRo):

Vorbim si la telefon ..de cate ori avem ocazia
.

| AgathaRo a răspuns (pentru TimeeisTimee):

Lucruriile se mai schimba putin, poti sa iti dai parere la persoana interlocutoare. Nu prea ii mai vad rostul la intrebarea ta, oricum am incalcat regulamentul destul. Iti urez succes alaturi de persoana careia ii porti sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o fata isteata, cred ca stii singura ca ceea ce trebuie sa faci e sa vorbesti cu mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un parinte nu-si vrea rau copilului, tu nu crede in vrajelile aluia de la 800 de km. deoarece aparentele inseala, esti la varsta la care nu sti ce este aia dragoste asa ca mai tatoneaza terenul si mai descopera imbarligaturile vietii. Tatal tau te sustine din cauza ca nu vrea ca relatiile dintre tine si el sa se raceasca dar i-as pune o intrebare stimabilului, mai domnu' tata, in cazul in care fie'ta se intalneste cu vrajitor800km. de cateva ori, iar ala baiat destept o vrajestei doar pentru sex si pe urma la revedere pa pa ce te faci, iti musti buzele ca ai dat un sfat prost fiicei tale? Gasesteti amici in apropierea ta iar cu timpul o sa-ti faci prieten un baiat care sa corespunda asteptarilor tale, in apropierea ta deoarece te poti informa despre trecutul si prezentul lui, de asta de la mama dracu sti doar ce ti-a scris si nici nu esti sigura ca e de unde e. Ti-ai pus intrebarea ce mama ar lasa copilul ei sa parcurga 800de km singur? asta ca vezi doamne te iubeste, sa fim seriosi si sa gandim inainte de a face sau a zice ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa-i. Relațiile virtuale nu sunt chiar cele mai stabile. În timp ce el vorbește cu tine poate să primească un oral de la altă fată.
În timp ce tu poți să întâlnești băieți cu care chiar ai putea avea o relație, stai și te chinui sperând că o să vină el la tine, de la 800 de kilometri, la doar 15 respectiv 14 ani? Pentru asta îți trebuie ambiție și nu știu ce părinte și-ar lăsa copilul să meargă atât de mult singur dintr-un asemenea motiv.

Bun, hai să zicem că vă vedeți. Ce face, se mută aici pentru tine? Asta o să vezi doar în basme. Are o școală de făcut, niște prieteni, părinți, o viață acolo.
La vârsta ta, relațiile astea trec, țin maxim doi ani. Mai ales astea virtuale nici atât.

Sfatul meu e să continui relația așa cum e ea. Cât despre mama ta, poate e aiurea să ai o relație la 14 ani, dar se întâmplă și de ce nu? Cât timp te abții de la sex și te gândești doar la lucruri inocente, e bine, poate de aceea se teme mama ta. Continuă fără să speri că va veni, ia-o ca pe o distracție de moment, oricum se va termina căci distanța distruge realismul și realitatea. Unde mai pui că nu vă cunoașteți. Și nu fă vreun gest necugetat.

| SunnyDay88 a răspuns:

Tu confunzi iubirea cu lipsa atentiei. nu poti iubi si fi iubita de un baiat cu care te cunosti doar virtual. si ceea ce aveti voi nu e o relatie, e o joaca de copii. nu strica sa o mentii la nivel virtual, dar ai grija ce faci cand virtualitatea iti invadeava realitatea. sentimentele intr-un mediu virtual sunt asemeni acestuia, nu te implica prea mult pentru ca ai sa te arzi.

| Danysan a răspuns (pentru SunnyDay88):

Gresit -acum pe bune ce e atat alarma ma nene cu mediul asta virtual (ma refer la relatii)parca toata lumea trebuie sa isi faca prieten dupa acceasi strada sau din acelasi oras. Fara suparare da e cam airea -eu pe tine nu te cunosc poate e sti fata sau baiat -oricum nu conteaza (poza te poate insela-Dar dca ai fi fata si te-as scoate in oras care ar fi motivul sa nu iesi cu mine -crezi ca toti sunt infractori si pedofili sau violatori?

| AgathaRo a răspuns (pentru Danysan):

Usor Love Doctor, gandeste rational si priveste situatia sau pune-te in locul adolescentei de 14 ani. Sunt 800 km distanta sa iti faci o idee ce inseamna 800 e Constanta-Satu Mare. Un contact virtual poate sa fie de o distractia, o pierdere de vreme.Cu persoana aceeia banuiesc ca nu s-au auzit la un telefon, sa ii auzi vocea sa poti sa judeci intr-un fel persoana. Nu trebuie sa ii afli trecutul. Iti poti face o idee despre o persoana dupa 5 minute de convorbiri. Sansele sa se intalneasca ei sunt destul de mici, iar daca e din afara tarii sansele sunt mai 0. Cat despre ultima proprozitie nu este cazul meu sa dau o replica la ea dar, cum vorbesti fac pariu ca nu ai mai mult de 15 ani si raspunsul este da, o mare parte din persoanele care vorbesc in intermediul on-line mai baga de la ei, si multi profita de naevitatea copiilor.

| Danysan a răspuns (pentru AgathaRo):

Pariu pierdut -nu dau varsta dar -poate ca exagerez si eu uneori-ce vrei deh asa sunt baietii.

| AgathaRo a răspuns (pentru Danysan):

Si daca iti dai varsta ce credibilitate pot sa am ca zici adevarul, cu toate ca refuzi sa il dai, dar totusi suntem sub anonimat folosim pseidom-uri. Asa sunt baietii mincinosi, totusi castig pariul.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Chiar e prea devreme.

Răspuns utilizator avertizat
| NickName01 a răspuns:

Nu intotdeauna sfaturile parintilor sunt stralucite, dar cele care indeamnă la precautie, la siguranţă, la o viaţă morală sunt întotdeuna 100% valabile.

Viaţa (şi vieţuitorii ei) este prea marşavă pentru a fi altfel, pentru a merita sa ai incredere in cineva... fara sa-l verifici ani de zile;

| NickName01 a răspuns:

Sfatul meu> ramai aproape de sfaturile mamei tale, pastreaza dialogul cu aceasta, incearca sa o determini sa pastreze si ea calmul, sa te cunoasca mai bine..., sa afli mai multe ddespre viata...

| NotToday a răspuns:

De acord cu partea cu relatiile virtuale. Poate ar tine la o varsta mai inaintanta, cu un partener loial, "trecut prin viata". Ce pot sa zic e doar ca e o diferenta uriasa intre o relatie "virtuala" si una "reala". Si iti spun sincer, de multe ori o relatie virtuala e mai buna decat una reala... Ai putea tine pentru tine ideea asta, fara sa o stie mama ta.

| cristinel87 a răspuns:

Hai sa-ti zic ceva! Nu vreau sa te critic ca te gandesti la baieti la varsta ta, cand de fapt ar trebui sa faci altceva. Vroiam sa-ti zic ca relatiile la distanta nu sunt de durata, mai ales ca aveti varsta pe care o aveti si depindeti de parintii vostri macar sa va puteti vedea si voi o data in viata.Am avut si eu relatie din asta, a durat 1 an si ceva, noi in schimbul vostru ne-am vazut, s-au consumat si fapte intre noi(daca intelegi) si tot n-a mers.Parerea mea e ca daca totusi vrei sa ai un iubit, gasesti unul din orasul tau sau din apropiere. Daca o sa continui sa vorbesti cu acest baiat mai si cum zici tu ca te-ai indragostit de el, mai tarziu vei suferi mult mai mult pentru ca voi la distanta asta niciodata n-o sa va intalniti!

| Ąℓзאą a răspuns:

Iubita si parintii mei sunt despartiti si eu stau cu mama eu i-am spus despre prietenul meu dar ea la cunoscut dar nu ma lasa sa ies cu el la un suc sau ce si asta am facut dar i-am ascuns cu toate ca a zis ca e de acord cu el... eu cu mama obisnuiesc sa ne certam des deoarece este o fire prea impulsiva, narcisista orgolioasa dar este si de treaba asa ca mai bine incearca sa ai explici mamei tale frumos si iti garantez ca va intelege. adica o mama ramane o mama pana la urma si te va sustine daca ai explici cum trebuie si ai faci cunostinta cu baiatul si poate si cu parintii lui :* SUCCES

| Focsaneanu_Madalina_1996 a răspuns:

Macar te vezi cu el? happy