| GallardoStream a întrebat:

Poate ramane prietena mea gravida doar cu lichidul preseminal? Prietena mea e virgina, am avut act sexual, dar nu am apucat s-o dezvirginez pentru ca o durea, penisul a intrat doar putin, nu am ejaculat, e posibil sa ramana gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este NU. In momentul producerii acelui lichid de glandele bulbouretrale, in continutul sau NU EXISTA spermatozoizi astfel ca formarea sarcinii prin intermediul sau NU este posibila. In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, si acestea ar fi cele care urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte. trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, fiindca este produs cu rolul de a lubrifia glandul (capul ****) si de a facilita decalotarea (belirea) usoara a penisului. Insa principalul si adevartul sau rost si rol este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA (cu pH acid), in vederea inlaturarii mediului acid din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii prin crearea unui pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea acelor spermatozoizi sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare sau legate cu niciuna dintre glandele si organele reproducatoare masculine, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum reiese are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| GallardoStream explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult, sper sa fie asa, si inca o intrebare daca imi poti raspunde te rog, ea avut la cateva ore dupa act greata de cateva secunde si a avut si urmatoarea zii dar pret de cateva secunde, are vreo legatura cu sarcina?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ar putea ramane insarcinata numai DACA:
- fata era in perioada fertila
- si daca tu ai avut o masturbare in prealabil

| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, care au ajuns in momentul in care este posibil sa-si inceapa viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fii deja bine informat ca pentru a se putea forma o sarcina, este/trebuie sa existe si sa fie intrunite minim 2 CONDITII OBLIGATORII, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand orice fata/femeie care are ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in cazul in care masturbarea ori sexul in urma caruia ar putea ajunge sperma in vagin, este intretinut in cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, adica in 1-a sau in toate cele 3-4 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei. Doar atunci poate exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei incat acesta sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din SPERMA si NU din LICHIDUL PREEJACULATOR fiindca in acel lichid NU exista spermatozoizi (asa cum este produs).
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul, bineinteles ca doar in cazul in care ovulul exista deja in acel moment.
Prietena ta era singura si cea care ar trebui sa stie chiar foarte precis daca in acele zile era in PERIOADA FERTILA a ciclu menstrual, adica SINGURELE 5-6 zile in care formarea sarcinii este posibila, din moment ce ea a acceptat sa intretina contactul sexual neprotejat. Fiindca nimeni dintre noi NU poate sa stie in ce moment al ciclului menstrual a fost in acest moment, doar ea poate sti, daca in acel moment exista sau nu, chiar si cea mai mica posibilitate de a ramane insarcinata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil daca era in perioada fertila.

| Andreeush a răspuns:

Lichidul preseminal contine spermatozoizi si da poate ramane insarcinata. Cat despre virginitate a pierdut-o. Chiar daca ai introdus penisul doar putin prietena ta nu mai e virgina. Daca zici ca nu ai ejaculat iar actul sexual nu a durat mult sansele sa fie insarcinata sunt foarte mici.

| Donsavas a răspuns:

Nu mai e virgină dacă a încercat chiar dacă e "întreaga" ..ma rog. Nu ramane însărcinată