|

Salut. Pot ramane in sarcinata daca prietenul meu si-a frecat-o de zona mea intima?

Mentionez ca sunt virgina,ciclul mi-a venit la timp, insa am anumite dubii.

Rog seriozitate. funda.

11 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Totuşi, din moment ce menstruaţia ţi-a venit la timp, a fost NORMALĂ ( ca şi aspect/cantitate ) şi a durat 4 zile ( cum precizezi ulterior ), NU ai rămas însărcinată!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Oricum, NU e cazul la tine happy

Iar pe viitor, NU vă mai "jucaţi" fără prezervativ!

Alte informaţii :

NU se face sex neprotejat decât atunci când îţi DOREŞTI un bebe!

Poţi rămâne însărcinată în ORICE perioadă, dacă faci sex neprotejat!

În general, cu 5 zile înainte de menstră + perioada menstruaţiei + 5 zile după menstră este o perioadă cu fertilitate REDUSĂ ( spre medie ), deci riscul de sarcină este mai mic, dar NU inexistent.

TREBUIE să folosiţi PREZERVATIVUL – atât în momentul dezvirginării, cât şi după!

De asemenea, trebuie ştiut că la dezvirginare se POATE produce o "ovulaţie SPONTANĂ" : deci, în acel moment e posibil să fi cel mai fertilă ( indiferent de perioada "normală" de fertilitate calendaristică )!

Dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămâi însărcinată – indiferent de perioada de fertilitate în care te afli.

DAAA, există RISCUL să rămâi însărcinată chiar dacă nu ejaculează în tine - mai ales când te afli în perioada cu fertilitate RIDICATĂ.

Se poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când eşti pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Acum vreo 2-3 luni am „întâlnit" tot AICI ( pe site ) o fată care a rămas însărcinată făcând sex ÎN timpul menstruaţiei - avea 16 ani şi dorea să ştie cum poate face avort.

Deci,...2005 - 15407 + Vezi răspunsul întreg

10 răspunsuri:
| explică:

Faza e ca am citit ca poate veni ciclul si in timpul sarcinii, doar ca tine cel mult 2 zile.
mie mi-a tinut mai mult, aproximativ 4.
nu stiu, prea multe prostii is si pe netu' asta. nici nu mai stiu ce sa cred.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

In mod normal nu, dar mai depinde si de sensul in care a avut loc frecarea.

| explică (pentru neutrino):

La ce te referi prin 'sensul in care a avut loc frecarea'?

| a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, nu, sfatul meu eu sa faci un test de sarcina... succes

| explică (pentru dayanutza):

Nu,nu a ejaculat in mine.
am citit de lichidul seminal, lucru care m-a pus pe ganduri deoarece scria ca daca respectivul lichid intra in contact cu ceea ce secreta femeia, exista sanse sa ramai insarcinata, chiar daca esti virgina.

| a răspuns (pentru Alissya97):

Daca vrei sa fi sigura du-te la farmacie si cumparati un test de sarcina... e mult mai sigur si asa nu mai esti stresata, dar acest lucru daca a trecut 2-3 saptamani, daca ti-a venit ciclul la timp, eu nu cred ca esti insarcinata... de curiozitate cati ani ai?

| explică (pentru dayanutza):

Au trecut deja 2-3 saptamani. 17 ani.

Atunci du-te si cumparati un test de sarcina... ca sa fii sigura... oricum nu ai de ce sa te ingrijorezi happy

Daca ti-a intarziat asa de mult, ar fi bine sa treci pe la un ginecolog.

| explică (pentru Alcyon):

Nu mi-a intarziat ciclu. in ianuarie mi-a venit in 16, iar in februarie in 15.
spuneam ca au trecut deja 2-3 saptamani de la 'incident'.