| Trandafir12345667 a întrebat:

Pot sa fac un test de sarcina dupa menstruatie?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca poti sa faci un test de sarcina dupa ce sangerarea menstruala s-a terminat. Este indicat sa se procedeze astfel mai ales in situatia in care au aparut si/sau exista anumite dubii in privinta modul in care a decurs si s-a desfasurat intregul proces menstrual si exista ingrijorarea in privinta existenta unei sarcini mai mult sau mai putin ipotetice.
La fel de bine testul de sarcina poate fi facut si cu unicul rol al sau si anume cel de a instala starea de liniste... perfecta, indusa de rezultatul negativ obtinut. Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns:

Sigur ca poti sa faci. Dar menstruatia inseamna lipsa sarcinii asa ca il faci degeaba.

| Trandafir12345667 explică (pentru seth2016):

Pai eu stiu, dar luna trecuta nu mi-a venit...

| seth2016 a răspuns (pentru Trandafir12345667):

Din intrebarea ta se intelege ca ai avut menstruatie...
Faci testul la o saptamana de la data la care ar fi trebuit sa apara menstruatia.

| Ralucaacular2019 a răspuns (pentru seth2016):

Sigur? Mai sunt cazuri unde in prima luna poate aparea menstruatia. Nu e o regula, depinde ce fiecare organism in parte. Sa nu mai zic ca mama mea este un exemplu:menstruatie pana in luna 6 de sarcina. Prietena mea a avut prima luna menstruatie normala... Nu e o regula ca la toate femeile sa fie la fel happy

| seth2016 a răspuns (pentru Ralucaacular2019):

O sangerare nu insemna menstruatie. Cu menstruatia se elimina endometrul si au loc schimbari hormonale. Pe ce se mai prinde ovulul fecundat daca ai menstruatie, cum mai creste?

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Da poti sa iti faci, daca stii ca ai avut un contact sexual neprotejat, astepti pana iti trece menstruatia si ti-l faci, am auzit unele cazuri de femei carora le-a venit menstruatia peste sarcina, asa ca cel mai sigur sti dupa ce it vei face testul sau te duci la un control ginecologic.Iti recomand surecheck sau barza sunt cele mai bune teste.Multa sanatate!