| Lau2234 a întrebat:

Poți rămâne însărcinată de la lichidul preejaculator? Adică sa faci neprotejat si sa nu se termine in tine.

7 răspunsuri:
| 1Me9 a răspuns:

Buna, sansele am vazut ca erau 0.01 % sau ceva, dar nu imposibile.
Totusi, e mai ok sa te protejezi, pentru eventualele surprize?

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT este NU, fiindca este IMPOSIBIL sa se produca sarcina. Lichidul preejaculator, asa cum este produs de cele 2 glande bulbouretrale (Cowper) NU contine spermatozoizi. Exista posibilitatea ca spermatozoizii sa ajunga in continutul lichidului preejaculator insa numai/doar dupa ce lichidul este deversat din ductele de transport, in uretra penisului si acolo sa existe resturi de sperma ramase dupa o ejaculare produsa cu 2-3 ore in urma si prin procesul de amestecare cu acea sperma sa se apara contaminarea lichidului preejaculator cu spermatozoizi si astfel sa devina ''vehicolul de transport'' involuntar al acelor spermiatozoizi ramasi in uretra pana in vagin.
Doar in modul descris, poti ramane insarcinata prin intermediul lichidului preejaculator chiar si daca NU se produce ejacularea, dar penisul NU este... ''costumat''. Multa sanatate!

| Lau2234 explică (pentru corbulalbrosu):

Poți da rămâni de la lichidul acela?

| Andreeush a răspuns:

Întotdeauna sunt riscuri dacă o faci neprotejat.

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru Lau2234):

Tocmai ti-a spus corbulabrosu ca nu, decat daca a existat o ejaculare anterioara, dupa care nu a urinat si nu s-a spalat.

| sofisis a răspuns:

Da. Poti ramane daca faci neprotejat. Poate ca acel lichid nu contine de la sine putere spermatozoizi dar ii poate transporta. In afara de asta, barbatii pot elimina si mici cantitati de sperma in timpul actului sexual. Deci orice contact sexual fara protectie implica un risc de sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramana insarcinata doar cu lichidul pre-ejaculator daca:
- fata era in perioada fertila
- si daca, au fost mai multe partide consecutive de sex, sau o masturbare anterioara partidei sexuale.