| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea are 14 ani, avea un ciclu regulat de 28 de zile. Luna trecută i s-a terminat pe 22 iar luna asta, conform aplicației ce ii calculează ciclul, trebuia sa i vina pe 14 (mereu ii venea în perioada în care îi arata aplicatia). Eu am calculat si trebuie sa i vina pe 18 -19.
Mentionez ca este virgina.
O posibila cauza a întârzierii?
Sau sa mai astepte pana pe 19?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Nu are un ciclu regulat, ceea ce înseamnă că nu poți preciza cu exactitate când trebuie să îi vină. Deci nu are de ce să își facă griji.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, are ciclul de tip NEREGULAT si nu se poate calcula niciodata.

| Adrian1990 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred ca da, acum două luni i-a venit la 28, luna trecută la 24 Parca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adrian1990):

Nu vad totusi, care-i problema ta sa-i tii unei fetite de 14 ani, calendarul si cilul menstrual?
Ce treaba ai tu cu asta?

| Adrian1990 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fiindcă e prietena mea si se sperie, i am spus că n are niciun motiv fiindca e virgină. Si am vrut să o ajut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adrian1990):

De ce se poate spria o ferita de 14 ani? ca nu-i vine ciclu?
mama ei nu i-a facut educatie si nu i-a epxlicat ca sunt mai multe felurid e ciclu mensrual?
Ei bine, atunci este bine ca prietena ta sa mearga sa vorbeasca cu mama ei si sa te lase in pace, ca nu asa va invatat ceva si nu va stii sa se protejeze si sa pastreze o igiena locala.
Nu este normal, ca un baiat sa vina sa se intereseze de ciclul menstrual a unei colege de scoala, vecine ua prietene.

| Emilian65 a răspuns:

Sa astepte pana pe 19 februarie.

| Adrian1990 a răspuns (pentru Emilian65):

Si daca nu ii vine?