| Anonymyx2009 a întrebat:

Salut, prietena mea e virgina dar s-a frecat de penisul meu cu lichid pre ejaculator pe el. Poate sa ramana gravida? ( a fost direct vagin pe penis)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul tau a fost frecat de exteriorul ''pasaricii'' adica de labii, adica de vulva. In consecinta NU de vagin. Iar in privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am oferit de multe ori acest raspuns tuturor celor care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a CURATA uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA pentru a fi eliminat mediul cu pH acid existent in uretra si modificarea intr-un mediu cu pH-ul neutru propice vietii. Aceasta modificare a mediului din interiorul uretrei este necesara in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma. Astfel spermatozoizilor ajunsi in uretra chiar si pentru o scurta perioada de timp de 2-3 ore, sa aiba viata si calitatea asigurate prin existenta unor conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare ori in legatura cu glandele aparatului repoducator masculin, care produc lichidul/plasma spermatica adica prostata si vezica seminala si nici cu testiculele care produc spermatozoizii. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are nici urma de spermatozoizi in continutul sau.
Numai dupa ce se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra, doar dupa aceea poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se produca contaminarea, prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care a putut sa aiba loc chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel acei spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Ramasitele de sperma pot sa existe/provina in urma masturbarii sau a ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior. Numai/doar astfel prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea sa ajunga vii si motili din vagin in uter.
In concluzie reiese ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril''/''curat'' si fiindca NU contine spermatozoizi este un lichid complet inofensiv si prin intermediul sau NU se poate forma o sarcina fiindca acest lichid este produs de catre organism in cu totul alte scopuri.
In concluzie formarea sarcinii se poate exclude in totalitate in situatia descrisa, chiar si daca in acel moment prietena ta ar fi fost in zilele perioadei fertile a ciclului menstrual.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din moment ce-a fost in exterior n-are cum

| Violleta2022 a răspuns:

Cum vaginul este 100% in interiorul corpului, daca a existat "frecare" vagin-penis, atunci sunt sanse de orice, daca a existat o masturbare anterioara, cu ejaculare.
Oricum, fiind deja penetrare vaginala, ea nu mai este virgina.

| Anonymyx2009 explică (pentru Violleta2022):

Pai nu am bagat, doar frecare, nu a existat penetrate, inca e virgina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonymyx2009):

Tot nu ai priceput nu? Vaginul este in totalitate in burta fetei.
Deci, cum ai putut sa te freci de vaginul ei, daca nu l-ai atins, pentru ca este inauntru?

| Emilian65 a răspuns:

Daca a fost doar o atingere exterioara nu este posibil sa ramana gravida

| gab99220 a răspuns:

Nu
E nevoie de un contact sexual si de o ejaculare pentru asta.