| alexmarian99 a întrebat:

Prietenei mele i-a intarziat menstruatia si totusi are de 4 zile incontinuu dureri abdominale si la spate ca si cum le avea inainte sa-i vina. Un sfat, va rog?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, se pot produce dereglari hormonale de la minore la destul de grave/severe pe parcursul unui ciclu menstrual astfel ca si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT pot sa apara abateri in +/- de cateva zile. Ar putea sa fie posibil ca si tu sa te afli intr-o asemenea situatie a actualei perioade a actualului ciclu menstrual, intr-un astfel de moment in care CICLUL ar putea sa fie ELONGAT cu un anumit numar de zile, insa a carei marime ca numar de zile este imposibil de anticipat, previzionat. Nu ai specificat mimic in privinta ciclului tau menstrual adica a tipului sau, daca ciclurile tale menstruale au fost sau NU mereu REGULATE. In cazurile in care NU se poate stabili precis ZIUA OVULATIEI nu se poate determina nici ziua exacta/precisa de pornire a menstruatiei. Data ovulatiei si implicit si data pornirii menstruatiei care sunt procese direct legate intre ele, sunt stabilite si dirijate strict hormonal, si din acest motiv intarzierea NU este urmarea unui factor extern. Stresul NU poate modifica activtatea glandelor endocrine, deci este o prostie sa se sustina o asemenea utopie. Este vorba pur si simplu de o dereglare a activitatii hormonale. In mod absolut sigur menstruatia va porni in zilele urmatoare. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ati facut sex neprotejat sa faca un test de sarcina la 21 de zile cu prima urina de dimineata.

| LarissaLary189 a răspuns:

Si mie mi-a intarziat menstruatia si mi-a venit dupa o saptamana. Cati ani are? e poate intampla asta pana i se regleaza menstruatia. Nu va ingrijorati.

| Cobzaru_Adrian_Nicolae_2001 a răspuns:

Fincà I.am bagat ****.n gura pana ia ajuns in stomac