| gabiboss111 a întrebat:

Salut prietenei mele i-a venit astazi adica 19ianuarie 2017ia venit putin m ai devreme adica in total sunt 28 de zile de la ultima menstruatie adica 23 decembrie 2018, este posibil sa ramana gravida daca i-a venit mai devreme?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca menstruatia a pornit putin mai repede probabil cu 1-3 zile, din moment ce lungimea ciclului menstrual anterior a fost de 27 de zile. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, provenit din sperma ajunsa in vagin in urma unui contact sexual neprotejat, atunci NU se mai formeaza sarcina, mucoasa uterina adica ENDOMETRUL devine inutil, se destrama si este eliminat din corp, din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intr-o perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Dupa care ciclul este reluat, incepe din nou/se repeta cu un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest ciclu se numeste ciclu menstrual si este in general de 21-35 de zile. Pornirea menstruatiei in 99, 99% din cazuri reprezinta GARANTIA ca in organismal respective NU este instalata o sarcina. Multa sanatate!

| gabiboss111 explică (pentru corbulalbrosu):

Am gresit anul, ai inteles tu