| gabiboss111 a întrebat:

Salut, prietenei mele i-a venit menstruatia azi 19 ianuarie 2018, data ultimei menstruatii pe 23 decembire 23 2017, este posibil sa fie insarcinata?, va rog doresc seriozitate,

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un ciclu menstrual a carei lungime a fost de 26-27 de zile este unul absolut NORMAL chiar si daca menstruatia s-a pornit mai devreme decat data la care a fost prognozata. Trebuie sa stii si sa si intelegi ca intotdeauna pornirea menstruatiei reprezinta GARANTIA aproape certa/sigura ca NU EXISTA o sarcina fixata in endometru. Menstruatia se produce in proportie de 99, 99% NUMAI in cazul in care in cursul ciclului menstrual anterior, NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in UTER. Prin procesul menstrual care a inceput, este eliminat din organism fostul ENDOMETRU imbatranit si degenerat in care ar fi urmat sa se instaleze/fixeze sarcina daca aceasta s-ar fi format in ciclul menstrual care abia s-a terminat. In concluzie atat teoretic cat si practic se considera ca fiind IMPOSIBILA existenta unei sarcini chiar si ipotetice si in aceasta situatie este vorba de o minora dereglare de natura hormonala care a dereglat foarte putin si ciclul nenstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca i-a venit ciclul deja, nu, nu poate sa fie insarcinata!
Totusi, pe viitor, recomand folosirea prezervativului, care nu musca, nu doare si nu csta o avere, dar protejeaza in totalitate de o posibil sarcina, boli cu transmitere sexuala.
Tu chiar nu ti-ai permis cativa lei pentru cateva prezervative?
Chiar sunteti inconstienti de ce se pooate intampla daca facetis ex neprotejat?
Sunteti pregatiti, sa aveti grija de un copilas?

| Emilian65 a răspuns:

Dacă i-a venit menstruația, nu poate fi gravidă.

| alina2k18 a răspuns:

Sanse extrem de mici sa fie insarcinata... sub 0.5% asta daca nu v-ati protejat, e f rar fenomenul de ciclu peste sarcina.
Stati fara grija si fireste, PROTEJATI-VA!