| Clau95200 a întrebat:

Salut prieteni.
De curând, eu și prietena mea am decis sa renunțam la prezervativ, deoarece am avut recent o "greșeala" cu unul anume, acesta alunecând de pe penis. Amândoi suntem majori, ea are 18 eu 20.
Care ar fi riscurile administrării lor? Ea va merge oricum la ginecolog pentru a fi examinată de acesta și a i se recomanda pilulele potrivite. Deci sub control medical ea va lua pilulele respective.
Sunt riscuri cu aceste anticoncepționale?
Si vechiul așa zis "mit" ca după încetarea administrării lor, viitorul copil va avea probleme?
Mulțumesc, o seara faina!

Răspuns Câştigător
| Clau95200 explică:

Toate pastilele anticonceptionale indiferent de tipul lor, ca sunt combinate sau estroprogestative, au in continutul lor formele sintetice ale hormonilor estrogen si progestativ de sinteza care sunt produse in laborator (informatia este transmisa strict pentru @Ioneasca1001 care afirma ca ar fi vorba de droguri rolling on the floor ) fiind in proportie de peste 99, 9% similare cu hormonii naturali produsi de glandele existente in organismul fiecarei femei.
Progestativul este un tip de medicament care este folosit cel mai frecvent in contraceptia hormonala si in terapia hormonala a femeilor aflate la menopauza.
Raspunsul este adresat userului @ Ioneasca1001 pentru a fi corect informata si a nu mai debita acele ineptii si imbecilitati pezentate si sustinute atat in raspunsul actual cat si cu alte ocazii. rolling on the floor

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foloseste prezervative pentru marimea penisului tau. Nu aluneca asa usor. Riscurile difera de la organism la organism.

| Clau95200 explică (pentru darrio2007):

Tocmai, e singura data când s-a întâmplat, probabil o anume poziție l-a îndepărtat de pe penis. Nu sunt persoana care și cumpara prezervative "XXL" doar pentru a-mi impresiona prietena. Am o relație stabilă de 2 ani și am trecut de Arogantele astea. Totuși, e singura data când s-a întâmplat asta, și crede mă ca e ceva timp de când fac sex protejat cu aceleași prezervative.

| darrio2007 a răspuns (pentru Clau95200):

Daca ti-a alunecat de pe penis, inseamna ca nu ai fost prea „incins".

| Clau95200 explică (pentru darrio2007):

Nu, nu avea nici o legătura cu asta. Penisul era in erecție totala. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Prezrevativul nu aluneca de pe penis si nu se rupe, decat daca este unul foarte mare pentru cucul tau.
Cumpara numere mic si faceti sex protejat!
Da, anticonceptionalele au efecte negative masive, de la sterilitatea pe viata, la modificari hormonale majore si chiar cancere.
Nu recomand un asemena drog!
Folositi prezrevativul ac nu musca, nu va manaca si nu doare, dar cumpara masura potrivita penisului tau.
Un prezervativ pus corect, trebuie sa intre foarte greu pe penisul in erectie si sa stea perfect intins pe el. In felul acesta nu se va rupe niciodata si nici nu va cadea dupa penis.

| Clau95200 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt chiar atât de dezinformat cu privire la prezervative, sa fim serioși. Nu fac sex de ieri. Am tot folosit aceleași tipuri de prezervative de când am început sa fac sex protejat, iar asta e singura data când mi s-a întâmplat. Dacă tu crezi ca poți sa stai cu o guma ce ți strânge "cucu" pana se înroșește, eu prefer sa stau cu o guma care Nu mi strânge "cucul" și mi oferă o senzație de confort, stand RELATIV fix și nu una de disconfort, ca de, cred ca asta i principalul motiv pentru care întreții relații sexuale, sa te simti bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Clau95200):

Atunci nu te mai plange de riscuri, daca tot preferi sa ai sex fara prezervativ.
Nu te strange njimic de cuc, este doar in capusorul tau, avdn aceeasi mentalitate de om inapoiat, nepasandu-va ca fata aia risca o sarcina si daca se intampla, trece printr-o trauma imensa, atat psihica cat si fizica (fiindca-i foarte dureros), care o poate lasa sterila pe viata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativele d.p.d.v teoretic ofera/garanteaza un grad/nivel de protectie contraceptiva de 97-98% in cazul in care sunt folosite corect si conform instructiunilor, insa pe baza statisticilor existente s-a constatat ca se produc destul de frecvent "accidente" si astfel protectia reala oferita de prezervative este considerata ca fiind foarte mica de doar circa 84-86%. Din acest motiv foarte multi apeleaza la folosirea demetode contraceptive oferite de pastilele anticonceptionale (AC), sau de INELUL intravaginal NuvaRing, care ofera o protectia reala si garantata in cazul folosirii lor corecte conform instructiunilor de peste 99, 4%.
NU exista anticonceptionale MAI BUNE sau MAI SLABE, anticonceptionalele trebuie sa fie POTRIVITE organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de coagulre a sangelui si analizele hormonale necesare efectuate de catre medicul ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic si cu ajutorul acestui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie, dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Luati anticonceptionale dar, numai recomandate de un medic de familie sau medic ginecolog.

| Goete a răspuns:

Bunicul si bunica mea nu au folosit prezervativ.
Nu stiu ce sfat sa iti dau... au murit amandoi :/

| Meme10Memu a răspuns:

Va casatoriti si rezolvati problema. Ti-a trecut fecioria. Anticonceptionalele sunt ca antibioticele. Treceti la facut copii. Prezervativul e mult mai bun decat anticonceptionalele. Neprotejat frecarea e mai intensa si placerea mai mare.

| Clau95200 explică:

Te rog sa ai grija la cuvintele folosite, pentru ca eu nu ți am reproșat nimic. Tocmai pentru faptul ca mă gândesc la ea, am pus aceasta întrebare și amândoi am fost deplin acord sa foloseasca ea, ac. Din cauza incidentului cu prezervativul. Tu nu cred ca ți ai pus vreodată un prezervativ pe clit, ca sa știi cum se simte sau nu. Așa ca nu vorbi in neștiința de cauza. Mulțumesc.