| RoxanaGhost a întrebat:

Salut prieteni! Miercuri am luat hotararea de a face dragoste cu prietenul meu(avem 1 an si 3 luni de relatie.El a fost cam socat pentru ca a fost initiativa mea,dar a acceptat).Totul a fost ok,am folosit prezervativ,insa chestia e ca el cand a scos-o nu era mult sange, era (foarte putin vizibil) inrosit prezervativul. Zona intima ma ustura cand ma asez pe scaun.Cam dupa vreo ora, cand am ajuns acasa, am observat ceva rozaliu pe chilot.Sunt cam indusa in eroare deoarece colega mea de banca mi-a zis ca ei i-a curs mult sange.Cred ca depinde de corp, dar mna afirmatia ei m-a cam panicat.Acuma va rog sa-mi spuneti:Chiar m-am dezvirginat complet sau mai trebuie sa incerc odata? Va rog sa nu radeti,nu am pus intrebarea la misto, cred ca se vede ca sunt cam neindemanatica...

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii din start ca sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Existenta unei sangerari sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este cel care depinde de gradul mai mic sau mai mare de vascularizare a pielitei himenale. De asemenea depinde si de constitutia mai elastica sau mai rigida a himenului si din acest motiv perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, care se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul va trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca n-ai fi fost virgina, atat tu cat si iubitul tau ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca himenul nu este deloc vascularizat situatie intalnita in cazul a circa 47% dintrefete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod professional si medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil, în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, in cazul celor care fac balet, spagatul, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, etc.'' Tu te afli printre fetele care pot fi acuzate pe nedrept ca ar fi comis o fapta care de fapt este inexistenta, dar nu ai ce face fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Din acest motiv ar fi indicat ca fiecare mai intai sa se documenteze si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca are argmente clare, certe si corecte sa lanseze presupuneri si/sau acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate! http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| Emilian65 a răspuns:

Din moment ce ți-a curs sânge în urma contactului sexual, cu siguranță că s-a produs de virgina rea.

| lpavel a răspuns:

A fost un act normal! La unele le curge mai mult sange la altele mai putin, fiecare femeie difera de alta! Deci totul e in regula! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu cauti definitia cuvantului "dezvirginare"? Nu exista dezvirginare completa sau partiala.In schimb, exista rupere a himenului completa sau partiala.

| DonGiani a răspuns:

Mai încearcă