| Mariuspp a întrebat:

Prin luna Ianuarie am facut sex neprotejat cu iubita mea, dar si protejat. Nu mi-am dat drumul sau ceva. La actul neprotejat nu mi-am dat drumul. Dupa care am mai avut un act tot prin luna Ianuarie neprotejat, in care nu mi-am dat drumul. Dupa astea, aproape in Februarie iar ea s-a cam ingrasat, dar tin sa menționez ca ia niste suplimente pentru asta, iar ce mai rau, i-a venit ciclul normal, cum ii venea normal, doar ca luna asta de 2 ori! Poate sa fie ceva? Ea e si stresată cu bacul, simulările, etc. E multa presiune pe ea.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor descrise se poate aprecia/presupune ca in cazul iubitei tale este vorba de un ciclul menstrual care intr-o mare masura este dereglat hormonal, afectiune care NU are absolut nicio legatura cu stresul, sau cu simularile pentru bacalaureat.
Fiindca intre timp s-au produs 2 menstruati dupa intretinerea contactelor sexuale amintite, se poate aprecia si afirma ca este IMPOSIBIL sa poata exista o sarcina in aceste conditii.
Dar fara sa fie consultata ginecologic, se poate doar presupune ca ciclul ei menstrual are caracteristica de a fi de tipul neregulat din totdeauna din motive medicale care deregleaza activitatea hormonala din organismul ei. Pe baza acestui rationament se poate presupune ca ovarele pot fi afectate de boala/sindromul ovarelor chistice sau polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv, ovarele fiind mai mult sau mai putin bolnave, nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit. Din acest motiv ciclul menstrual devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. IMPREDICTIBILITATEA este caracteristica principala a fiecarui ciclu menstrual NEREGULAT privind atat momentul de incepere
si producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina cand se va produce ovulatia cat si perioada fertila a ciclului. In situatia din aceasta intrebarea, se poate afirma fara teama de a gresi ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste, incorecte a una sau a mai multe glande endocrine.
Fiindca o alta caracteristica a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa fie reglat ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta provocata de starea de stres ca nu cumva sa apara vreo sarcina nedorita. Probabil ca orice medic ginecolog dupa o consultatie serioasa va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale pe o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Clytia a răspuns:

Dacă i-a venit menstruația, nu a rămas însărcinată, dacă la asta te-ai referit.