| xLonelyStoner a întrebat:

Problema sta in urmatorul fel: Am o relatie foarte buna cu o colega de clasa timp de 4 ani si de cam un an sentimentele mele fata de ea au inceput sa o cam ia razna insa am reusit sa raman doar prieten cu ea incat o apreciez foarte mult si nu am vrut sa ma implic in relatiile ei. Insa de o luna si jumatate dar mai ales de la banchetul de a 12-a mi-am pierdut mintile dupa ea. M-am indragostit rau de tot. ceva in gen. nopti nedormite si zile in care nu sunt bun de nimic. Primele zile de dupa banchet nu am facut decat sa plang singur in masina plecat prin locuri pustii. I-am spus ceea ce mi se intampla si ca e prima oara cand o patesc atat de rau si tot ceea ce simt fata de ea. Am fost lasat sa zac in balta mea de sange din zona amicitiei(asa zisul "friendzone") pe motiv ca ea are ochi numai pentru o singura persoana si ca vine bacul si sa nu ma iau cu prostii de astea chiar daca ii sunt o persoana destul de apropiata si ma considera un tip grozav(chestii de-astea). Mai e vreo sansa pentru mine? Iubire cu forta nu exista insa fara ea simt ca innebunesc. Am incercat tot ce a mers pana acum ca sa scap din situatia mea intrucat mi-a fost extrem de greu sa reusesc sa mai repet cate ceva pentru bac. am iesit mai des decat inainte. am fost in diverse locuri cu diverse anturaje si cu diverse fete in caz ca poate reusesc sa ma aline. Am baut foarte mult(ceea ce a fost o greseala colosala) si nu am idee cati bani am spart pe toata treaba insa la sfarsitul zilei imi dau seama ca oriunde ma uit la orice ma gandesc o vad doar pe ea si chiar daca nu mi-am dat seama m-am gandit la ea in fiecare minut chiar daca eram cu altcineva sau faceam orice. Eu sunt un tip solitar de felul meu. Imi cam place sa fiu in singuratate insa parca toata aceasta s-a acumulat si se revarsa acum asupra mea. Ma simt atat de singur incat pot fi in jurul meu 1000 de oameni cu 1000 de lucruri care sa imi distraga atentia. Eu chiar daca vorbesc cu cineva sau fac ceva numai la ea si la momentele dulci pe care le-am avut impreuna ma gandesc. Ea mi-a zis ca e mai bine asa si sa nu ii mai trimit mesaje despre dragostea pe care i-o port. Cat despre relatia ei. nu stiu cat va mai dura intrucat are deja cateva luni bune si am vazut-o deja de cateva ori cum se certa cu "iubi" si am vazut un mesaj pe telefonul ei gen "mai lasa-ma cu c*caturi d-astea".(sa nu se inteleaga ca ma uitam prin mesajele ei. l-am vazut pur si simplu cand conversa cu el si am tras o privire la telefon). In ultima noastra discutie despre dragostea mea pentru ea mi-a zis sa ramanem prieteni in continuare si m-am gandit ca asta poate e o invitatie sa o astept sau ceva de genul(poate ma insel) si i-am spus ca o iubesc atat de mult incat vreau ca ea sa fie fericita si atat timp cat ea e fericita cu actualul situatia e pe jumatate buna. Da, am zis asta din suflet si poate ca am gresit si am fost un fraier la faza asta. chiar a fost ceea ce simt pentru ca eu sunt genul de om care vorbeste sincer cum ii e vorba si se poarta cum ii e portul. De atunci nu i-am mai zis nimic despre asta. in schimb ne-am comportat unul cu altul ca si pana inainte sa ma indragostesc rau de ea. am avut discutii largi dar eu cu greu am reusesc sa tin emotiile inauntru. Am inceput sa o privesc cu alti ochi. Chiar ma holbam la ea de fiecare data cand ne intalneam la liceu pentru pregatire. Ideea e ca nu pot sa o uit pur si simplu. Nu am reusit pana acum si sunt sigur ca voi fi chinuit mult timp. Dar va fi posibila o relatie intre noi? Apropiatii au avut pareri impartite dar si neutre. Altii mi-au zis ca nu o iubesc cu adevarat si ca e doar o iluzie(inclusiv ea mi-a zis asta insa cu cuvinte mai dulci). Toti prietenii mi-au zis ca m-am schimbat foarte mult si poate ca asa e. Foarte rar zambesc si am inceput sa ascult numai piese care parca imi inrautatesc starea insa altceva nu pot auzi. Imi pare rau pentru postarea atat de lunga sper sa nu va fi plictisit extrem de tare si sper la raspunsuri bune chiar daca nu imi vor conveni mie.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Din friends zone nu iesi. "Ramanem prieteni" nu este o invitatie sa o astepti ci "stai pe aproape, fraiere, ca am nevoie de diverse servicii din partea ta". Acele "probleme" pe care le vezi intre ea si "iubi" sunt de multe ori lucruri normale intr-o relatie si nu au nici o semnificatie. Ai sanse MINUSCULE sa fii cu ea.
Accepta realitatea. Nu te mai intalni cu ea, nu mai vorbi cu ea, nu te mai gandi la ea pentru o vreme. Profita de vacanta care vine sa ti-o scoti din minte. Daca ai o masina pe mana, pleaca in excursii prin tara. Daca nu, descurca-te altfel dar tot pleaca. Si eu am fost un solitar, si am trecut chiar prin ceva mult mai neplacut decat tine dar am reusit sa gasesc in interiorul meu resursele de a merge mai departe. Sunt convins ca si tu poti!

| Bloomz a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate.Stiu ca iti e greu, dar crede-ma, in timp ea o sa devina doar o amintire.Incearca sa razi mai mult, sa iti creezi un ambient frumos si energic in jurul tau iar lucrurile cu timpul se vor rezolva de la sine, fara sa-ti dai seama.In legatura cu relatia, nu are rost sa o astepti, chiar vrei sa fi o rezerva pentru ea? Bafta la examene si mult noroc!