| razvanlost a întrebat:

Puteti sa-mi dati niste asemanari si deosebiri intre filosofie si arta/stiinta/religie?

Răspuns Câştigător
| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

Filosofie-Stiinta : asemenarea este foarte usor de observat, pentru ca filosofand fara a avea cunostinte devii un ilar, filosofia este baza credintei pentru ca cei mai mari Sfinti parinti, foloseau filosofia pentru a explica oamenilor simpli despre D-zeu, si filozofia se aseamana cu arta sau se trage din arta, pentru ca multe picturi si Melodii au la baza o idee filozofica, cum ar fi Iubirea de oameni, iubirea fara gand de avutie si asa mai departe.
Daca mai ai intrebari astept

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Religia îți impune să faci sex doar în scopul procreării (ca în cazul majorității animalelor), pe când seducția, dragostea și sexul de plăcere sunt o adevărată artă cu filosofii dozate cu precizia unui savant.

| FucktheSystem a răspuns:

Religia îți interzice să faci sex de plăcere, arta și știința sunt indiferente subiectului.