| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Recent acum vreo săptămână am făcut dragoste cu prietena mea pentru prima data fara prezervativ. Facusem doar cu el pana acum. M-am sfatuit pe TPU aici si am inteles ca in ultimele zile inainte de menstruație nu e risc de sarcina si efectiv nu exista perioada fertila.
Am facut cand ea avea 22 zile cred ca vreo 30 secunde 1 minut maxim si fara a-mi da drumul in ea.
Acum sunt îngrijorat ca azi sunt 28 zile si nu i-a venit ciclul. De obicei la ea venea gen 25 sau maxim 27.
E ok sa întârzie bănuiesc? Și dupa mine nu e nicio problema. Ce spuneți?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-o intrebare postata zilele trecute, ai afirmat ca : ''Precizez ca ultimele ei menstruatie din aprilie pana acum au fost asa: 28 zile, 25, 25, 27, 25. '' Pe baza celor afirmate reiese ca este vorba de un ciclu menstrual dereglat partial care pana in prezent s-a produs cu o decalare chiar si de 4 zile. Din acest motiv actualul ciclu menstrual ar putea fi mai lung decat cele anterioare avand in + 1. 2 zile. Fiindca actul sexual a fost intretinut in cea de-a 22-a zi a ciclului, reiese ca si daca acest ciclu menstrual va fi mai lung si va avea in jur de 30 sau chiar si 31 de zile, chiar si in acel caz sexul a avut loc in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a acestui ciclu. fiindca chiar si in cazul in care actualul ciclu s-ar prelungi pana spre 31 de zile, si in acel caz perioada fertila a acestui ciclu s-ar fi terminat in cea de-a 18-a zi a ciclului. Astfel de dereglari de 1-3 zile in +/- fara de un anumit numar mediu de zile (27) se pot produce din cauza unor dereglari ale activitatii hormonale.
Este bine cunoscut/stiut ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine MEREU indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii reprezinta PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este precis determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica DOAR in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. Daca in cele 24 de ore avute la dispozitie ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

A luat pastilă imediat după actul sexual? Ați făcut teste de sarcină?
O întârziere de ciclu poate însemna normalitate, sarcină sau boală. Eliminați fiecare dintre suspiciuni și vedeți ce este!

| Vitalyz a răspuns:

Stai linistit, daca nu te.ai terminat in ea nu are cum, si eu am facut neprotejat cu o prietena si nu i.a mai venit aproape 2 luni ciclul, imi tot spunea ca e insarcinata si dupa 2 luni si vreo 3 zile i.a venit.