| AlexandruIonuț1 a întrebat:

Recent am vorbit cu o fată pe Facebook pe care nu o cunosc. Am adăugat-o fiindcă îmi apăruse la sugestii și avea o poză alb-negru la profil, în care nu se vedea fața ci spatele capului unei femei. Fiindcă am fost curios să aflu cine e fata, i-am dat add și mi-a acceptat cererea (spre surprinderea mea, având în vedere că avem doar un prieten comun).
Am văzut cum arată și, m-am gândit să o contactez pentru a încerca să o scot la o întâlnire. Am mai încercat și în trecut pe Facebook și, am invitat patru fete, una a acceptat dar n-a ieșit nimic.
Știu că există tot felul de videoclipuri pe internet care îți zic cum să vorbești cu o fată pe Facebook, dar nu m-am luat după ele și am vrut să vorbim, pentru început, formalități. I-am zis „bună", după care a început un adevărat interogatoriu din partea ei întrebându-mă dacă ne cunoaștem, de ce am adăugat-o și cum am găsit-o. Eu i-am spus exact ce am scris mai sus după care, am riscat să o întreb de ce mi-a acceptat cererea (putea să mă șteargă, însă n-a făcut-o) și mi-a zis că i s-a părut interesant un voluntariat al meu din prezent și faptul că am efectuat un stagiu de practică la un institut. S-a interesat de ce fac în prezent, i-am spus că sunt student în an terminal, am aflat că și ea, la fel și am vorbit despre lucrările fiecăruia, fiind la facultăți diferite. Am descoperit că amândoi suntem firi curioase, am pus aproape la fel de multe întrebări unul celuilalt și, la finalul discuției, am întrebat-o ce semnificație are poza ei de profil pentru ea și dacă sunt poze cu ea pe contul ei? Ea mi-a răspuns că sunt, inclusiv la profil dar că are tendința de a se ascunde. Eu m-am uitat (din nou) la poza cu ea care, din păcate, e veche de 5 ani și i-am scris că este o fată foarte frumoasă. Ea mi-a răspuns „mersi", ceea ce m-a făcut să cred că nu prea e interesată (răspundea și la 2-5 minute, ce-i drept cam așa am vorbit 3 ore). Nu mai știam ce să-i zic, mi-am dat seama că ajunsese într-un punct mort conversația și i-am scris că nu mai pot sta, mi-a făcut plăcere să vorbesc cu o persoană curioasă (ca și mine) și că aș vrea să se repete pe viitor. Aproape imediat a zis „ok. seară faină!".
Acum, nu știu dacă să o mai contactez sau nu fiindcă nu sunt sigur că am șanse. A trecut o săptămână de la convorbire și, am tentația de a despica firul în 4, așa încât decât să mă pripesc în a o contacta aș vrea să întreb și pe alții ce părere au, având în vedere ce și cât am scris, fiindcă (deși e doar după pozele de Facebook) îmi place fata aceasta. Poate fi o prostie, dar nu știu ce să fac. Credeți că are rost să mai vorbesc cu ea pentru a o invita sau, luându-mă după mesajele mai... „seci" de la sfârșit să o las baltă?

6 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

Deci cine iti mai raspunde cu ''seara faina''...sau orice cu ''faina'' e clar ca e doar un soi de politete neinteles de mine pana acum laughing care de fiecare data s-a dovedit la fel.
cred ca pur si simplu se plictisea, erati in momente similare in care nu aveati ce face si cam atat, doar conversa.

| AlexandruIonuț1 explică (pentru Alexandru0007):

Nu pot spune ca nu sunt de acord cu tine, dar inca nu m-am hotarat daca sa o mai contactez sau nu.

| neutrino a răspuns:

Lasa calculatorul/telefonul si treci la fapte reale, vorba aceea, esti baiat mare si ai putea sa-i dai o intalnire.

| syd2 a răspuns:

Nu cred ca are rost, nu pare interesata, de obicei persoanele care raspund astfel „ok. seară faină!". nu poarta interes.

| deeeaqq a răspuns:

Nici eu nu răspund atât de sec... E grav.

Da, recunosc, aia cu "seară faină" mi-a plăcut.

Mno, mai încearcă. Dacă chiar nu merge poți să o laşi baltă.

| Lukas1994 a răspuns:

Jur ca a fost super tare faza cu "ok! seara faina"
Lasand gluma la o parte, din ce am inteles sunt aproape convins ca ea e interesata... Interesata de-a isi face prieteni noi, nu prieten. Ce-ti recomand este sa o lasi balta pana nu devine awkward pentru amundoi. Eu iti propun totusi sa astepti cateva zile sa vezi daca te va contacta si ea, daca nu...