| anonim_4396 a întrebat:

sa incep cu inceputul:
1.luna noiembrie 2013: ma cert cu prietena mea, de la o tampenie, evident, iar ea imi spune ca daca o mai insult o singura data ma paraseste ( iar de cand suntem impreuna nu i-am vorbit urat niciodata ca aatunci cand s-a intamplat). imi tot spunea ca ea nu stie daca o sa fie cu adevarat fericita langa mine, desi ne facusem planuri de casatorie, etc. si tot tacamul, iar ea imi jura dragoste eterna si etc, ca nu ma va parasi sau pleca cu altul, iar impreuna eram de 2 ani si ceva. aveam acces unul altuia pe fb si tot ce aveam noi, dar la un moment dat ea si a schimbat parola si i-a dat add altuia, logic si normal ca stiam de ce. ea ca, e doar un coleg de servici, va dati seama pentru mine a fost un soc, m am simtit efectiv vlaguit, eram in pragul colapsului psihic, visele si tot ce planuisem langa ea, s-au spulberat intr-o secunda printr-un simplu add. am intrat pe fb ei si am vazut o mica conservastie, ca era ziua ei si l a invitat la o prajitura sa isi serveasca colegii, nimic deosebit, dar deranjat. ea e o fire mai naiva, am incercat sa i explic ca m-a deranjat si ca nu e bine, dar ea ca e doar un coleg si sa termin cu gelozia,( ea este influentata foarte mult de mama si sora, sunt extrem de incuiate psihic, toate 3) va dati seama ca o sunam in disperare, simteam ca mi se rupe sufletul in doua, iar ea tot vb cu mine, eu tot ii ziceam sa termine cu x sa l sterga de acolo sa revenim cum am fost, ea ca nu si nu, ca eu sunt foarte gelos si ca ma comport imatur, am 25 de ani( am vrut sa ne mutam impreuna, stam in orase dif, am vrut sa incercam sa ne facem o viata impreuna, fara sa se amestece ai mei, sau ai ei, sa fim impreuna asa cum vorbea,) iar pentru asta ma facea imatur si ca ma comport urat. ( desi ii scriam poezii, ii faceam desene, am incercat sa i fac pe plac si sa o inteleg sa fie bine, astea toate inainte sa vb cu respectivul, ei lucrand in aceeasi cladire, iar pe mine ma vedea o data pe week). bun trece o sapt dupa ce am vazut ca ii da add lu acela si ma suna si imi spunea ca ea nu stie daca o sa mai iubeasca pe altul la fel ca mine, etc. si ca sa vb mai rar, ca ne am suparat si nu stiu ce. am ramas uimit, adica cum, si am spus nu. ce inseamna asta sa vb mai, rar pana la urma te sun cand simt nu stau sa ma cronometrez cat vb si cand.
2.luna dec.
in aceasta minunata luna a cadourilor. am incercat sa ne impacam, ne intalnim vb, si ea ca da hai sa ne impacam ( bineintales ca in aceas timp o tot sunam, cel mai mult eu, ea o data pe zi, lucrur care nu era normal, inainte ea ma suna cam de cinci ori mai mult ca mine) si imi mai spune ceva ce ma pune iar pe ganduri.,, ce zici daca am fi prieteni asa o luna si vedem dupa cum ne inteleg,, i am zis, clar NU! ea a zis ok, ne am impacat atunci, bun, a doua zi ii dau tag intr-o poza( nu mai avea nici o poza cu mine pe fb) l a sters imediat, si i-am spus cum ne-am impacat daca u stergi poza, sa nu vada cumva ala ca esti cu mine? ea ca nu, ca nu poate sa puna o poza asa de repede. deja imi intidea nervii la maxim. stiind ca are prostul unde sa se intoarca, pentru ca recunosc, am iubit-o extrem de mult. craciunul si revelionul le am petrecut singur, la fel si ea, am ami vb la telefon, dar deja simteam ca s-a dus dq ului tot.nu vb 2 zile deloc. o sun, imi raspunde, si mi zice: mai vrei sa fii cu mine, iar eu, stii prea bine ca da, altfel cand veneam la tine in oras, nu ma intorceam dupa tine de atatea ori ( cand mi a zis in fata adio si a plecat m-am intors dupa ea, cand am zis ca cobor la metrou, m am intors dupa ea, cand era in statie la autobuz, m am intors dupa ea, am fugit la urmatoarea statie, sperand ca ea coboara acolo. nimic... am plecat acasa)
3.luna ianuarie.
tot ce discutam cu ea se transforma efectiv in cearta, eu tot ii ziceam sa termine cu ala, ea ca nu si nu, ca eu trebuie sa aam incredere in ea, ca exagerez eu, desi ma deranja al naibii si vedea asta, nu facea nimic in privinta. pana cand i am dat un mesaj si i-am zis,, ca daca vreodata a avut relevanta pentru tine tot ce visam amandoi, ii spui aluia sa termine sa te lase in pace ca u vrei sa fii cu mine,( mai imi dadea mesaje si spunea ca nu vrea sa ma piarda si nu traieste fara mine, desi nu prea avea sens ca zicea ceva si facea cu totul altceva) si in tot timpul asta de 2 luni din noiembrie pana la jumataea lu ianuarie doar eu am fost acela care a incercat sa ne impacam. ( va dati seama daca am incercat atata timp, cat am putut sa o iubesc, dar efectiv eram bataia ei de joc), insa nu voiam sa zic intr-o zi, daca m am inselat, ea este o fire incapatanata si inapoiata in modul de a gandi, si ma gandeam ca poate prin exagerarea mea sa ma fii inselat, ca atunci cand ii spui cuiva sa nu faca ceva, atunci face. iar la jumatatea lunii intr un week sun pentru ultima data, nu mi raspunde pe tel, o sun acasa, imi raspunde mama ei si imi spune ca e in oras, desi eu ii spusesm cu doua zile inainte sa ne vedem. dar ea ca nu ca sa o las in pace ce nu inteleg, s a terminat. stia ca are prostul care o suna si e acolo in caz de ceva. Am stiut cu cine era, nu era nevoie sa mi spuna, am hotarat sa nu i mai raspunde, ea prima data imi da un msj ca sa nu o mai deranjez, apoi ca exagerez, iar dupa doua zile dupa ce vede ca nu ii mai raspunde deloc, a inceput ca ea fara mine nu poate trai, aveam de la ea in 5 zile sute de apeluri si mesaje. i am zis, sa ne vedem, ea fericita, ca da ca face orice pentru mine, si nu sh ce.ne vedem, in fine, ea tot imi zicea ca in week ala a fost cu o colega, desi o priveam sceptic, pana cand i am luat telefonul, avea in ziua aia o singura convorbire pe care aparent uitase sa o sterga. toate amintirile frumoase pe care le am avut cu ea, tot.a fost estompat. persoana cea mai importanta in ochii mei, iesise cu altul. ma simteam total tradat. i-am spus eu nu mai pot fii cu tine, chiar daca imi doresc din suflet, cand te privesc nu vad decat un singur lucru. mi-ai spus ca ma iubesti si ca vrei sa fim impreuna pentru totdeauna. si ea iese cu altul. i-am zis. unde e iubirea aia pe care o ridicai in slavi, atunci cand iubesti nu inseli la prima cearta, eu incredere in tine nu pot sa mai am. si de 3 saptamani si ceva. imi tot da mesaje ma suna. ca ea fara mine nu poate trai si imi trimite scrisori si vrei sa ne vedem. ca nu a insemnat nimic acela, ca pe mine ma vrea. si i am zis cu mult inainte,, o sa ti dai cu adevarat seama ce-ai avut atunci cand nu il mai ai. asa a si fost. desi inca o mai iubesc, increderea pierduta, pierduta ramane. am vrut si eu sa-mi scriu si eu oful.as vrea totusi un sfat de la o persoana care a trecut prin situatii similare, pentru ca respectiva inca ma suna si vrea sa fie cu mine! un sfat de o persoana care a patit asa ceva. pentru ca inca sunt intr-o stare confuza sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Starea ta confuza provine din insistenta ei nebuna de a te avea inapoi,dar nu realizeaza ca singura a stricat totul,in timp ce tu,tot singur,te luptai pentru relatia voastra!
Probabil se simtea in deplina siguranta ca sa cocheteze cu altul,in timp ce tu o asigurai de dragostea ta si-i dadeai toate dovezile posibile,este comportamentul specific omului care i se uraste cu binele.
Era ata de sigura de sentimentele tale ca te-ar fi inselat cu tine de mana,bine ca te-ai trezit,nu deschizi casa cu genul asta de femeie!
In mod sigur nu i-a venit sa creada cand a vazut reactia ta,tarziu a realizat ca chiar te-a pierdut si a trecut la marea drama,rugaminti,lacrimi si juraminte absolut inutile,pe care le-ar fi putut evita daca n-avea curiozitati legate de colegi de servici!
Dragostea este un examen zilnic, pe care trebuie sa-l absolvim cu brio ca sa avem o sansa sa fim fericiti, cea mai mica delasare este un esec.
Nu te intoarce si nu te mai indoi, alegerea ta e cea buna, sa fii sigur.
Decat sa te desparti peste 5 ani de ea, considera ca ai castigat 5 ani de viata si ii poti folosi benefic,ai timp sa cauti cu rabdare o fata,toata numai suflet si numai pentru tine!
Te vad o persoana cerebrala si calma,exagerarile si fumurile iti sunt straine, asa ca sunt sigura ca vei fi apreciat curand, la reala ta valoare!
Ai facut foarte bine, rasufla acum, cosmarul s-a sfarsit!

8 răspunsuri:
| Awesom a răspuns:

Relatia voastra e aproape moarta.Tu n-ai incredere in ea,crezi ca te inseala.Da-i papucii,chiar daca te stingi si vrei sa-i plangi in fata, fii demn si trimite-o pe luna. Apoi sterge orice legatura cu ea, poze, id pe facebook, pozele de pe telefon.Incearca sa eviti intalnirile intamplatoare si neplacute pentru amandoi.

| neutrino a răspuns:

Esti tare confuz si ii felicit pe toti cei care au reusit sa citeasca si sa inteleaga tot ce ai scris tu.

| sofisis a răspuns:

Eu nu i-as da papucii neaparat pentru ca a iesit cu ala ci pentru ca m-a tarat si pe mine in noroiul ei.
Ala i s-a parut mai bun ca tine si a vrut sa te tina si pe tine in preajma cat timp isi da ea seama daca e sau nu.
Si-a dat seama ca nu e, s-a vazut si fara tine (secundul) si a dat drumul la robinetul de lacrimi.
Iti spunea ca te iubeste pentru ca avea nevoie totusi de o stabilitate si era mai ok pentru ea sa te stie acolo, dupa fundul ei.
Cand iubesti nu poti cere spatiu, mai ales in conditiile in care nu stati impreuna. NU poti concepe o sarbatoare fara cel iubit decat in cazuri de forta majora, care te depasesc. NU poti nici macar sa te uiti la altul si mai ales sa te certi cu iubitul pentru un simplu coleg. Chiar daca era doar o chestie de principiu...
Pe de alta parte daca era doar un simplu coleg nu intretinea o relatie (fie ea si amicala-desi nu cred) cu el daca pe tine te deranja atat de tare.
Nu consider ca mai ai ce sa innozi la loc. Nu te va duce la nimic bun si decizia pe care ai luat-o e cea mai buna. Ramai la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rezumat la incoerenta infinita de mai sus:

Ea e femela tipica, plina de prejudecati si care traieste din ce aude. El, masculul slab care, lasat sa creada ca el conduce relatia poate fi manipulat cu usurinta, in orice situatie. Ea cu el se iubeau mult. El a tratat-o cat de bine a putut. Ea i-a spus ca e cel mai important barbat din viata ei si ca il iubeste, el a pus botul. Ea a gasit altul mai bun si, dintr-o data, a realizat cat de multe defecte are el. Ea a trimis toate semnalele ca vrea sa incerce si cu altul dar el, crezand ca o femeie cand spune "te iubesc" chiar asta inseamna, a ales sa le treaca cu vederea. Ea a devenit din ce in ce mai irascibila si defectele lui se inmulteau pe zi ce trecea pana cand a reusit sa-i gaseasca destule defecte incat sa-l insele. El, surprins ca lumea nu mai e poneiul lui, s-a panicat si a inceput sa se umileasca ca o carpa. Ea a profitat de ocazie si a jucat la doua capete, incercand cu altul in timp ce il tinea pe el in lesa cu alte minciuni frumoase. El e confuz si a descoperit ca lumea mai si minte. Ultima data cand a fost vazut, inca mai era confuz.

Ma duc sa-mi fac o cafea.

| Maya2014 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta si stiu cat de tare poate sa doara.
Eu am ramas insa cu el pentru ca pur si simplu nu pot renunta la o relatie care dureaza de 2 ani si ceva.Iti spun sincer ca nu am putut nici acum trece peste tradarea lui.Am cosmaruri in fiecare noapte si asta ma face sa cedez psihic din ce in ce mai tare.Am zis sa-i mai dau o sansa, poate se schimba.Nu am facut-o pentru el, ci pentru mine pentru ca stiam ca m-as fi distrus singura. Sfatul meu e sa-i mai dai o sansa, insa sa fii mai distant la inceput, sa nu mai simta ca poate face ce vrea din tine.Las-o pe ea sa fie cea care te cauta in disperare, sa simta ce ai simtit si tu. Daca vrei sa mai vorbim, imi poti da id-ul tau pe privat.Mult noroc!

| chyccorita a răspuns:

Trebuie sa fi tare, las-o sa isi vada de viata ei si tu de a ta ...este cam tarziu pentu o noua sansa care va duce la mai multa certa si suferinta.Atata timp cat te-a inselat nu vei putea trece niciodata peste asta stiu ce inseamna sa fi inselat si mintit.Tu incearca sa faci ceea ce crezi ca este mai bine pentru tine nu trebuie sa faci ce zic eu sau altii.Ca toti avem cate o parere da doar tu stii ce este in sufletul tau.Mult succesc si nu uita ca toate trecwinking

| baTTLe4uTr a răspuns:

Salut!
Mi-a placut sa-ti citesc postul si in acest timp sa-mi imaginez situatiile in care ai fost pus. De fapt am ramas putin amuzat de ironia situatiei: Ti-a dat toate motivele s-o arunci ca pe o carpa murdara si distrusa dar totusi pe tine "te iubeste si te divinizeaza" chiar si in al 12-lea ceas!

Nu ai fost destul de sigur pe tine asa ca ai continuat ceea ce s-a terminat de mult. Aveati planuri de casatorie? Iata ca nevasta isi schimba parola de facebook, ce faci? Mai mult decat atat o schimba cand apare un nou prieten in lista ei! Coincidenta?

Nevasta vrea sa vorbiti mai rar? Dar tu nu stiai ca o buna comunicare contribuie la o buna relatie? Hai ma, fii serios, ea nu poate trai fara tine, esti iubirea si lumina vietii ei! De ce sa vorbeasca mai rar cu tine daca esti aerul ce-l respira si hemoglobina ce-i curge prin vene?

Nu mai are poze cu tine pe facebook asa ca te-ai gandit sa-i dai un tag, nimic mai bun! Dar se pare ca nevasta sterge in secunda 2 pentru ca e prea devreme, trebuie sa se refaca dupa ultima cearta! Da', sigur!

Ti-a dat atatea indicii sa te prinzi iar tu ca un om indragostit ai asteptat o dovada si mai solida, si mai evidenta, si mai concreta. Ai asteptat motivul si dovada pentru a te desparti de ea! Si... le-ai gasit in telefonul ei.

Ce astepti mai mult? Mai vrea sa fie cu tine?

TREZIREA!

Si-a schimbat parola, a inceput sa vorbeasca cu colegu', iti cere sa luati o pauza in care sa vorbiti foarte putin. doar asa sa aiba mai mult timp pentru colegu', iti sterge pozele sa nu stie colegu' de relatie voastra. vrei sa continui? Ei bine cu toate astea tot tu ai ramas iubirea vietii ei, lumina ochilor si bataile inimii ei.
Te-a facut sa crezi in vorbe dulci in timp ce. era si colegu' pe acolo pe undeva printre asternuturile si pijamalele ei probabil in fiecare seara scotand onomatopeele specifice iubirii si fidelitatii! Suna groaznic, tocmai te-am terminat psihic. Vrei sa te mint? A pai. impaca-te cu ea ca te iubeste!

Ea are un serviciu? Deci probabil si tu esti mai inaintat in varsta asa ca ai grija in continuare de viitorul tau sa-ti fie cat mai roz!
Dumnezeu le intoarce pe toate! Las-o asa! Nu te mai intoarce! Ai in fata o lectie. Viata nu te-a pus s-o inveti, te-a obligat happy Acum spala-te pe ochi si tine capul sus cu noile arme. Tocmai ai inteles cat de perversa poate fi lumea. Cat de mult si repede se poate schimba. Mai bine cauta-l pe respectivul si multumeste-i ca te-a scapat de o (stii tu.).
Succes!

| Cristi2221 a răspuns:

Eu traiesc exact la fel ca tine acum doar k e putin diferit. daca imi dai voie continui si sa vedem poate ne ajutam unul pe celalalt!