| collapse2001 a întrebat:

Scriu asta tocmai acum pentru ca nu mi-am dat seama pana acum de orientarea mea sexuala si deocamdata nici acum nu realizez ce sunt... O sa fiu cat se poate de sincer si sper sa nu rada nimeni pentru ca eu chiar ma simt foarte rau si vreau niste sfaturi, cu parintii imi e rusine sa discut.
Nu stiu daca sunt gay sau bisexual, cel mai mult ma ingrijoreaza ca am citit pe net ca sunt unii care tocmai dupa ce si-au format o familie si-au dat seama ca sunt homosexuali, cum naiba este posibil asa ceva? ( eu pana acum credeam ca daca mi se scoala cand stau pe langa o fata nu sunt, dar nu cred ca merge asa...)
Nu stiu cum sa explic, o sa incerc sa spun totul pe scurt. Eu am suferit vreo 2 ani dupa o fata, am plans dupa ea ca nu o puteam avea, de fapt nici acum nu mi-a trecut. Simteam ca sufar dupa ea. ( Nu aveam nicio relatie pana acum).
Zilele astea s-a intamplat intr-un fel, sa dau de o fata care e foarte frumoasa si sunt impreuna cu ea. Ce vreau sa zic este ca atunci cand o sarut nu simt absolut nimic, dar nimic. Doar am erectie din cand in cand, dar fara sa simt ceva! Nu ma simt apropiat de ea, nu ma simt atras de ea, pur si simplu. Nu stiu cum sa explic ( a mia oara ) dar de unele fete chiar mi-e sila sa zic asa, nu e vorba ca nu imi plac, dar ma scarbesc in unele haine, si asta ma pune pe dubii. Iar fetele " model" ( de exemplu care apar pe profilul de Instagram al lui Dan Bilzerian) chiar nu ma atrag, nu stiu de ce, pur si simplu ma uit la colegii mei si spun "moai ce buna e asta" si pe mine chiar nu ma atrage. In schimb, cand merg prin oras si vad de la spate anumite fete, ma atrage. Chiar nu stiu ce simt. Pe langa asta, eu am unele fantezii cu baieti, dar niciodata nu am avut cu buzele lor ( poate acum a inceput sa devina, dar cred ca din cauza ingrijorarii) De exemplu, ca un baiat sa isi introduca penisul intr-un vagin iar dupa aceea sa ii fac oral lui, cam genul asta ma gandesc. Uneori ma atrage, alteori ma scarbeste. Nu stiu ce simt. Am avut unele visuri gay, dar multe alte visuri in care intretineam relatii sexuale cu o fata ( doar toate anal, poate are vreo legatura? ) Chiar vreau sa stiu ce mi se intampla. Nu suport ideea sa nu imi dau seama ca-s gay si sa ma trezesc intr-o familie in care eu nu am ce cauta. Mi-e foarte frica, pentru ca nu vreau pur si simplu sa fiu un " poponar" nu stiu ce simt. In mare asta ar fi totul, dar nu le-am zis pe toate din rusine si pentru ca nu stiu sa explic. Voi ce parere aveti?

26 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Esti cel mai probabil tanar si confuz, nu exista un timer pentru a iti stabili sexualitatea sau pentru a iti intemeia o familie, nu te grabeste nimeni.

Trage aer in piept si aminteste-ti ca ai timp, poate acum 20 de ani ai fi fost presat sa te insori la 18 ani sa iti faci o familie, acum poti sta pana la 40 de ani sau niciodata.

Sexualitatea poate fi descoperita intr-un singur fel, experimentand, da-ti timp cunoaste persoane de ambele sexe si vezi unde vei ajunge.

PS: pune-te sa citesti despre subiect, sunt mai multe chestii teoretizate decat straight, gay si bi cine stie unde o sa te regasesti.

| collapse2001 explică (pentru RoCkKiD):

Nu e vorba de timp, dar eu chiar nu stiu ce sunt si nu pot pur si simplu sa accept ca as fi gay...

| RoCkKiD a răspuns (pentru collapse2001):

Orientarea sexuala nu este o alegere, este ceea ce esti si nu poate fi gresita. O sa inveti in timp sa te accepti asa cum esti dar pentru moment acorda-ti timp ca sa identifici exact unde te situezi in acest univers al sexualitatii.

Ai mentionat deja ca ai fost atras de persoane de sex opus deci pana la proba contrarie esti cel putin bi.

Eu personal iti sugerez sa intri in contact cu cei de la MozaiQ sau alt ONG de profil care te pot ajuta cu treaba asta. Inteleg ca momentan nu vrei sa faci mare show din treaba asta asa ca suportul online al unui grup de profil ar putea fi de ajutor.

| collapse2001 explică (pentru RoCkKiD):

Am fost atras, dar pana atunci nu aveam nicio relatie. La prima mea relatie ( nu a fost cu fata pe care mi o doream ) nu simt absolut nimic cand o sarut... doar erectii care trec repede. Si ma pune rau pe ganduri, pur si simplu nu vreau sa ma trezesc mai tarziu ca s gay, vreau sa stiu acum. Cand aud povesti cu " tocmai la 25 de ani realizase ca e gay" ma apuca fiorii

| RoCkKiD a răspuns (pentru collapse2001):

Daca ai erectii la tipe stii sigur ca esti cel putin bi pentru ca procesezi persoanele de sex feminin ca fiind posibil parteneri sexuali, daca nu era fata pe care ti-o doreai nu e anormal sa nu simti nimic pentru ea, asa functioneaza treaba cu dragostea..trebuie sa-ti placa de persoana respectiva. Si da e normal ca tip straight/bi sa ai erectii si la chestiile care nu-ti plac, instinctele noastre reproducatoare nu tin cont de infatisare.

Nu pot sa iti zic ce e bine si ce e rau, asta doar tu poti decide ce stiu din ce am inteles de al alti oameni gay..cam stii de mic daca esti gay nu afli la 25 de ani. Aia care "afla" la 25 de ani e pentru ca au fost in negare, si dupa o viata in care au dost depresivi si nesatisfacuti accepta in sfarsit ce sunt.

Incearca sa contactezi ONG-urile de mai jos, ei te pot ajuta mai bine decat TPU sa iti clarifici situatia.
http://mozaiqlgbt.ro/contact/
http://www.acceptromania.ro/contact/

| collapse2001 explică (pentru RoCkKiD):

Pai nah. am auzit de oameni care si.au facut familie, copii, iar dupa aceea au marturisit nevestei ca sunt gay... eu nu vreau sa ajung asa, sa imi dau seama prea tarziu. Sper din tot sufletul sa fiu bisexual si sa fiu excitat de o fata :/ Eu din ce am inteles pe net, ca sa iti dai seama ( ca femeie) ca partenerul tau este gay, dupa partidele de sex acesta nu este apropiat de tine..Eu ma gandeam ca a fi gay nici macar nu iti provoaca erectie o femeie sau destul de greu, asta m.a pus pe ganduri, ca unii homosexuali au orgasm cu femei si nimeni nu banuieste nimic...

| mihai69 a răspuns:

E foarte posibil să fii bisexual (la fel ca mulți alți oameni de ambe sexe).
Şi chiar nu trebuie să-ți faci probleme din cauza asta; nu eşti tu "defect" doar pentru că nu te încadrezi în "standarde", ci mai degrabă ăia care te judecă.

| collapse2001 explică (pentru mihai69):

Chestia este ca eu nu stiu daca sunt "defect" sau "normal" nu stiu ce simt... M.am ingrijorat pentru ca nu simt absolut nimic cu prietena mea... poate nu e fata potrivita, nu stiu sad

| mihai69 a răspuns (pentru collapse2001):

Mai mult ca sigur nu e fata potrivită.
Iar faptul că ești gay sau straight sau bi NU are relevanță. Ești tot TU, cel de care până mai ieri când sexualitatea nu intra în ecuație îți plăcea atât de mult!

| collapse2001 explică (pentru mihai69):

Eu nu ma suport gay... Si nu stiu ce sunt, asta ma seacă.

| sofisis a răspuns (pentru collapse2001):

Oricum ai fi, esti normal!
Si daca esti bisexual, si daca esti homosexual, tot normal esti. Incetati naiba sa va credeti anomalii ale naturii. Cred ca esti bisexual spre homosexual. Cred ca te atrag unele femei si unii barbate. Esti oricum inca mic. Ai timp sa experimentezi si cu femei si cu barbati si sa te decizi.

| collapse2001 explică (pentru sofisis):

Eu nu suport ideea sa imi placa barbatii... nu imi pasa de lume, e vorba ca doar cand imi imaginez sa fiu langa un barbat, nu imi place ce vad...

| sofisis a răspuns (pentru collapse2001):

laughing) Pai si daca te nimereste sa fii bisexual ce faci? Accepta-te asa cum esti ca sa nu o dai in depresii, suicide etc. Pentru binele tau iti spun.

| alina2k18 a răspuns:

Hmm, esti bisexual sau CUCKOLDwinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu ai zis ce varsta ai, in adolescenta e normal sa colcaie hormonii in tine si sa devii confuz. Poate sa fie o perioada trecatoare sau sa fii bisexual, ai timp toata viata sa descoperi asta laughing.

| collapse2001 explică (pentru supadeceapa):

Am 16 ani

| supadeceapa a răspuns (pentru collapse2001):

Esti micut, ai timp sa te descoperi, nu-ti mai face griji.

Cat despre aia casatoriti gay, iti zic eu ca ei mereu au simtit ca sunt diferiti, dar au fost inhibati din cauza educatiei si a altor factori.

| collapse2001 explică (pentru supadeceapa):

Pai eu nu mai am rabdare sa ma "descopar". de aceea am pus intrebarea asta. eu nu pot sa suport ideea ca as fi gay...

| supadeceapa a răspuns (pentru collapse2001):

Dar ce are daca esti gay? laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru collapse2001):

Fa sex cu un baiat si vezi daca-ti place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie din tot ce ai descris îmi vine doar să râd...))

| collapse2001 explică (pentru anonim_4396):

Si mie. Dar uneori chiar chiar ma ingrijoreaza...

| EcceHomo a răspuns:

Anais Nin e minciună pe lângă tine.happy

| collapse2001 explică:

Am fost atras, dar pana atunci nu aveam nicio relatie. La prima mea relatie ( nu a fost cu fata pe care mi o doream ) nu simt absolut nimic cand o sarut... doar erectii care trec repede. Si ma pune rau pe ganduri

| AlinDC a răspuns:

Nu ești Gay, Bi sau Straight. Este LGBTQ, iar tu ești Q. Este ceva normal să îți cauți sexualitatea la vârsta asta, însă la noi în țară este o dezinformare totală cu privire la acest aspect