| adbu a întrebat:

Salut si un an nou fericit! Vorbesc cu o fata de ceva vreme si a inceput sa-mi placa de ea. I-am si spus lucrul asta dupa ceva vreme si a zis ca nu vrea, ca are pe cineva (desi eu am unele banuieli ca nu are). Inainte sa ii spun asta am ofertat-o sa iesim in oras si a refuzat de fiecare data, o data chiar a intrebat daca sunt suparat ca a refuzat. Scuzele venin din aceeasi cauza: am treaba pentru facultate (e la medicina). In schimb, pe Facebook, vorbim foarte mult, chiar daca nu incontinuu, e dispusa sa vorbeasca mult si chiar imi dezvaluie unele chestiuni de proprie intimitate. Doar ca aproape mereu trebuie sa initiez eu conversatia, altfel trece chiar mai bine de o saptamana si nu da niciun semn. Plus ca ceea ce mi-a aratat din intimitatea ei a fost o conversatie in care refuza alt baiat dar foarte violent dpdv verbal. Pe mine m-a refuzat politicos in comparatie cu celalalt. Ce sa cred din toate astea?

5 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Ca fata, consider ca domnisoara te vede doar ca pe un prieten, pe cineva bun cu care poate vorbi. Daca te placea ca altceva, iti spun sigur, ca initia si ea conversatiile si mai ales accepta cererile tale de iesit in oras. Faptul ca ea te vede doar ca pe un prieten, nu este neaparat o piatra mare in drumul tau: o poti face sa te placa si ca altceva, de la prietenie la o relatie se ajunge.
Insa, poate ar trebui sa o lasi si tu o perioada, sa vezi daca initiaza ea conversatia si sa nu o mai inviti in oras pana nu observi o vizibila schimbare in "relatia" voastra.

Totusi, exista si sansa ca ea sa nu te placa niciodata ca pe ceva mai mult, insa trebuie sa-ti asumi decizia, daca continui povestea cu ea sau ba. Mult succes!

| lpavel a răspuns:

Te place dar inca nu e pregatita pentru tine! Da-i timp si cu timpul va accepta, acum n-o mai stresa ca risti sa nu-ti mai vorbeasca niciodata! Continua sa vorbesti cu ea dar nu-i mai cere sa iesiti impreuna! O relatie se cladeste in timp nu de pe o zi la alta! Bafta!

| vocea a răspuns:

Frate nu te place daca te place itiarata din prima, e clar ca se gandeste la alul.

| AlexCristi97 a răspuns:

Te-a cam bagat in friendzone cred.Nu sunt sigur ca e cea mai buna metoda dar oricum decat sa stai in friendzone si sa continui sa vorbesti cu ea asa, mai bine fortezi putin treaba. Iesiti undeva in oras, poate undeva unde e ceva eveniment si seara poate sa inceapa cu un pahar de vin (ca alcoolul mai destinde spiritele) dupa care poate continua cu distractie/dans. Daca nu sunteti genul asta, e ok si la un suc/cafea. Fa asta repede ca vine sesiunea si astia de la medicina sunt nebuni cu invatatul. IMPORTANT: spune-i ca vrei sa iesiti ca prieteni, nimic altceva, ca vrei sa vorbesti fata in fata cu ea. Dupa ce vorbiti un timp, spune-i ca adevarul este ca stii ca ea are pe altcineva dar tu chiar tii la ea si voiai sa stai de vorba fata in fata cu ea, sa te pierzi in ochii ei frumosi (baga-i ceva vrajeli, dar sa nu fie cheesy). Fata in fata nu cred ca va putea sa te minta ca are pe altcineva, asta e cea mai buna metoda sa o prinzi cat mai sincera. Nu iti va spune "da" direct, dar iti cresti sansele. Nu pune presiune pe ea, asigura-te ca ea stie ca tu o intelegi orice ar fi. Daca iti transmite semne ca te place (probabil stii gesturile care dau o fata de gol), continuati seara distrandu-va si poate-poate pana la sfarsitul ei este ceva. Daca te respinge clar, accepta asta cu demnitate si ramaneti prieteni. Daca baga de-alea cu "nu sunt pregatita pentru o relatie" ii spui iar ca o intelegi (oamenii au nevoie sa stie ca sunt intelesi, multe conexiuni se construiesc pe nevoia de a fii inteles) si ca pentru ea esti deschis oricand, fie ca prieteni, fie ca relatie.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Poti sa crezi ca ai sanse mari sa fii prietenul ei