| JohnBmR a întrebat:

Salut!
Sunt baiat, am 15 ani si de 2 luni am renuntat la masturbare. Problema este ca daca eu nu mai ejaculez apar polutiile nocturne (ejaculez in somn in chiloti).
Este foarte deranjant.
Vreo solutie sa nu se mai intample fara a intretine relatii sexuale (ca eu nu sunt capabil sa-mi fac o iubita) sau masturbare?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea este un rau necesar.
Nu-ti interzice nimeni sa nu te mai masturbezi, dar cu masura, odata la 2-3 zile este chiar normal si indicat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca eu nu sunt capabil sa-mi fac o iubita.
Aceasta este unica soluție.

| mihai69 a răspuns:

Fă câtă labă simți nevoia, nu e nimic anormal.
Sau pune-ți un prezervativ pe puță când te culci - scapi măcar de udătură.

| doctorandus a răspuns:

NoFap nu prinde decat la cei care au probleme mintale.

Seba debiteaza prostii neinteligible, care de la departare seamana cu creepypasta.

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Constientul iasa din functiune si apare inconstientul (ziua murim de multe ori fata de pacat insa noaptea nu prea mai avem forta sa murim). Treaba este ca acesta se educa mai greu, pentru inima nu are nevoie de ratiuni ci de metafore. Iar astea cum nu ti se arata sau conditioneaza de cultura, ea nu stie sa fuga de pericol. Deci lucurile au o reprezentare sau imagine. Acestea sunt construite si mentinute prin idealisme. Tocmai de aceea ei se lupta pentru imaginea lor, si nici in filme nu pot sa puna orice fel de realitate, pentru ca le strica imaginea. In general cand se promoveaza ceva, prima data lucreaza la imagine, pentru ca ei stiu ca omul nu este doar o fiinta rationala ci si emotionala iar educarea vine prin limbajul acesta al imaginatiei (daca pot sa construiasca ceva utopic, o fac desi lucrul acela in realitate este distopic si plini de bolnavi). Alt lucru este ca nu ai o ocupatie(la mine sunt ani cand nu am vise in sine). Deci ai lucrat doar la educatia intelectului nu si a inimii. Ei mai mult iti vor inima pentru ca intelectul este mai greu de controlat. Tendintele mostenite de la Adam inca le mai ai. Daca te mai ataca si iti fenteaza vointa sau ademeneste, nu mai dormii. Important este sa te stapanesti, nu sa faci pipi pe tine in somn ca copiii. Roaga-te la Dumnezeu si spune-i sa nu te lase in duhul celui fara de rusine. Citeste: Don Quijote, la fortaleza y la justicia.
http://www.cervantesvirtual.com/......a-1052976/

| StefanIlAreMare a răspuns:

Nu cred ca exista solutii laughing))