| UrsanDavid a întrebat:

Sunt baiat.As vrea sa inteleleg, sa imi explice o fata, cum e sa fii pe perioada aia...cum e zi de zi,ce vi de intampla,pana la ce poate ajunge,sunt curios si as vrea sa aflu, daca ar putea cineva sa imi explice asta DETALIAT, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Limbiancurpacific a răspuns:

Odată pe lună, între 3 - 7 zile, în rare cazuri chiar 10 zile trecem prin acea perioadă denumită menstruație. Ce înseamnă asta? Că, biologic, femeia este pregătită să ducă o sarcină. Simptome: dureri abdominale, de cap sau de spate, pofte, oboseală, schimbarea bruscă a stării (râde, apoi se enervează din aproape orice).
Nu e simplu, ca femeie, să treci prin asta lunar.

12 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pot sa adaug cum ne afecteaza pe noi baietii laughing

Sunt foarte recalcitrante in perioada respectiva.
Sexul este dezastruos(asta daca se face).
Devi sclav = mergi la magazin, faci mancare, speli, etc.

Una peste alta e destul de greu pentru ele asa cum a zis cineva mai sus, si trebuie sa le oferim suportul necesar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un disconfort atât fizic, cât și psihic... uneori foarte accentuat, alteori aproape insesizabil. În rest...suntem tot noi, doar că avem nevoie de mai multă iubire. big grin

| aneliram a răspuns:

Menstruatia apare atunci cand organismul fetelor/femeilor sunt capabile de a da nastere. De fapt, sangele eliminat provine din,, ruperea ovulului" (celula care daca este fecundata de spermatozoit se transforma in embrion), care nefecundat (sau având contact sexual protejat), nu se transforma in sarcina. Astfel, apare menstruatia. In perioada,, aia "te doare burta, capul, ai greata, esti indispusa, etc., depunde fe la fata la fata. Poti chiar sa nu ai dureri, decat sangerare.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Menstruatie =sângerare
Ciclul menstrual=perioada dintre menstruatii

| Lule a răspuns:

Depinde de la femeie la femeie.
Daca menstruatia este urmata de crampe si bufeuri atunci stare femeii este neplacuta si se poate enerva din aproape orice sau daca sunt rezistente la durere atunci n-au nimic.
Alte femei nu au simptome, fluxul este mic si le curge 3-4 zile si este cum e de obicei.
Nu devine niciun barbat sclav, doar ca atunci cand ai crampe trebuie sa stai in pozitia fetusului pentru ca atunci se mai diminueaza sau dispare pentru o perioada de timp.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Pai eu sunt destul de norocoasa, nu am dureri mari. Totusi uneori sunt mai nervoasa, sincer nici eu nu imi pot explica de ce. Mi e pofta de mancare si mai ales de dulciuri. Cand ma duc la baie mi e cateodata frica sa ma uit pentru ca sunt sensibila la sange? oh vai ma fac de **** aici dar aia ehappy. Nu port purta decat pantaloni lungi si negri si fac dusuri mai des. Eu nu ma prea pot excita ca sa zic asa cand sunt pe stop, nu stiu de altele, si cred ca e foarte naspa cand vrei sa faci sex pentru ca baietilor nu le place sa o faca (,) cand fetele sunt pe stop (ii inteleg, e scarbos). Pe de alta parte te simti usurata cand vezi ca ti a venit ciclul, macar nu ai ramas insarcinata. A si mai sunt asa-zisele "cascade" gen cand te ridici de pe scaun simti un fel de "suvoi" care curge din tine? si dimineata iti dai seama ca esti pe stop pentru ca ai murdarit cearsaful fmm. Alta chestie nasoala e ca te dor sanii si se umfla si te simti ciudat cand mergi la magazin sa ti cumperi tampoane

| Lule a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

De ce generalizezi: "e foarte naspa cand vrei sa faci sex pentru ca baietilor nu le place sa o faca (,) cand fetele sunt pe stop"?
In primul rand nu-i nimic scarbos in a avea menstruatie. Asa poti spune ca si un om care e ranit sau are un capilar sensibil la nivelul narilor si ii curge sange e scarbos. Cine naiba v-a invatat pe voi ca e scarbos sau ca sangele ala e murdar?
Nu e nimic scarbos in a intretine un act sexual in timpul menstruatiei, ca te speli inainte nu vi plina de sange. Plus in perioada aceea vaginul e mult mai sensibil si se poate ajunge mai repede la orgasm.

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru Lule):

Pai se murdareste de sange si ew. mie cel putin mi se pare scarbos, plus ca sangele contine material genetic (,) care poate face rau cand nu e compatibil cu sangele altor persoane

| Lule a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Nu se murdareste, pentru ca poarta prezervativ (logic).
Nu face niciun rau sangele ca nu-i faci transfuzie

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru Lule):

Pai cei mai multi nu poarta cand fata e pe stop pentru ca cica "nu are cum sa ramana gravida"

| Lule a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Cei needucati in acest sens.
Poate ramane gravida, dar mai mult decat asta poate lua boli sau se poate infecta mai usor in perioada asta si de aceea trebuie purtat prezervativul.