| Liviuandrei1 a întrebat:

Sunt băiat și deși am 16 ani încă nu știu care este orientarea mea, sau nu vreau să accept. Nu pot să cred că spun așa ceva pe net, însă mi-e teamă să spun cuiva din jurul meu. Pe net nu am găsit pe nimeni cu o problemă asemănătoare cu a mea. Nu cred că are rost să întreb, dar îmi încerc norocul. O să pară că sunt nu știu ce fel de nebun, dar în fine.

Deci, povestea este aceasta.
De-abia acum am conștientizat toate lucrurile acestea, am fost în depresie foarte mult timp și nu mă interesa nimic din ce se întâmplă în jurul meu.

De cele mai multe ori, când mă masturbam, o făceam când vedeam sau îmi imaginam o scenă de sex. Desigur, cu un bărbat și o femeie.

Prima dată m-am masturbat când eram în școala gimnazială. Mă excitam când vedeam bărbați adulți și doar dezbrăcați. Însă nu în realitate, ci doar în gândul, în imaginația mea. Sau pe telefon(deși nu mi se părea normal). Doar așa avea efect și așa a fost mult timp (nu încercasem și cu femei). Dacă văd lângă mine un băiat, sincer, până acum nu am simțit niciodată nimic. Când mă uit, doar îi compar cu mine. Nu simt nimic. În ultimul timp, mă excitam numai la scenele de sex (normale, cu un bărbat și femeie.)

Pe la începutul pubertății, am intrat în depresie. Mă consideram inferior tuturor oamenilor, deși toată clasa empatiza foarte ușor cu mine. Doar că eu eram distant, nu prea băgăm în seamă pe nimeni.
Am început prea târziu să merg la un psiholog. Aceste sentimente de inferioritate au apărut fiindcă aveam niște probleme care mă făceau să nu mă simt egal cu ceilalți, deși știam că este ceva ce va trece. Bun, a trecut.

Acum, pare că sunt homo. E cam complicat. Încerc să mă conving că nu sunt. De ceva timp, de când 'm-am trezit la realitate' mi-am dat seama de ce fac.
Acum nu mi se mai prea scoală când mă gândesc la un băiat. De câteva ori, mi s-a sculat când m-am uitat la niște fete (pe net). Chestia este că nu funcționează mereu.
Când mă uit la poze cu o femeie și apoi cu un bărbat, mi se ridică mai repede când îl văd pe el.
Însă de cele mai multe ori, pot spune că sunt în aceeași situație cu ambele sexe.
Mă tot frământă gândul că nu o să mă simt atras de femei, mă înnebunește psihic. Mă ia un fior numai când mă gândesc că sunt gay. Încerc să mă conving, totuși, că sunt bisexual. Ar fi bine.
Nu mă pot imagina împreună cu un băiat. Deși mă masturbam 'pe un mod invers', mereu mi-am imaginat că voi avea relații cu fete.

Eu îmi doresc să fiu cu fetele. Mă gândesc că dacă aș încerca să am relații intime cu o fată, așa mi-aș reveni. Relații cu un băiat nici nu există în 'vocabularul meu'.

Și ar trebui să spun unui psiholog? Îmi este teamă ca până la urmă să nu afle părinții mei. Pur și simplu, nu mai pot. Aceste gânduri nu mă lasă să stau într-un loc.

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Mie nu imi pare ca ai o problema, imi pare ca ai fost facut sa crezi ca ai o problema si frica de ceea ce vor spune ceilalti te inspaimanta.

Oricare ar fi orientarea ta sexuala nu te defineste, nu exista orientari sexuale bune sau rele exista doar orientari si atat.

Cred ca ar trebui sa discuti despre asta cu psihologul, daca nu cumva este o chestie care iti pune vaita in pericol codul deontologica nu-l lasa sa le spuna parintilor. Cea mai importanta chestie pentru tine in acest moment este sa reusesti sa incehi acest capitol sa afli exact ce iti place si ce nu si sa inveti sa accepti rezultatul.

Nu vreau sa te mint sa iti spun ca nu vrei avea de indurat o presiune sociala destul de mare din partea familiei/prietenilor insa macar atunci vei afala cine iti este aproape. efectul pe termen lung daca te ascunzi va fi mult mai nociv/stresant.

Esti inca unul din multi copii din Romania care au o teama uriasa de faptul ca ar putea fi gay cand de fapt nu e nimic neinregula cu asta si problema este la ceilalti.

| SG1995 a răspuns:

Gay nu ești în niciun caz dacă te atrag și femeile, ci bisexuala. Ete ce te întreb eu ai avut vreodată "crush" pe cineva? Băiat, fata? Vezi tu e clar că ești bisexual, dar un bisexual nu e atras în aceeași măsură de ambele sexe, deși ambele sexe te excită și poți avea contact sexual cu ambele sexe la fel de bine, una din cele două sexe te va atrage mai tare, de obicei e sexul de care e cel mai probabil să nu fi doar atras sexual, ci și emoțional.
Apropos poți vorbi cu psihologul e obligat de lege să nu dezvăluie nimic din ce spui părinților sau altor persoane, dacă respectivele fapte și confesiuni nu includ încălcarea legi (viol/crima/talharie) caz în care terapeutul are obligația să informeze autoritățile să nu cadă sub complicitate, dar dacă nu e cazul, în momentul în care dezvăluie ce i-ai spus tu fără acordul tău, indiferent dacă ești minor sau nu, respectivul riscă să își piardă postul, și în caz de proces trebuie să plătească daune morale.

Răspuns utilizator avertizat
| DanyDav a răspuns:

Cel mai probabil esti bisexual, la fel ca iubita mea si ca mine mai de curand, ca si eu am avut relatii intime de cu baieti, dar mai cu seama in grup cu iubita mea si inca un baiat, pot s zic ca de fiecare data am fost mai mult constrans dar am acceptat usor, deoarece si eu parca simt o mica atractie sexuala fata de baieti.
Facand am descoperit ca de fapt pot avea parte de placere si din astfel de relatii intime.
Ti-am dat exemplul meu, accepta-te asa cum esti si vei vedea la timpul potrivit ce o sa iti placa mai mult.