| Claudiufast a întrebat:

Sunt cu o tipa împreună de 6 luni. În ultima perioadă doar certuri, din cate observ s-a distanțat. Prin mesaje imi spune ca ma iubeste, astăzi a zis ca ma suna sa ne vedem, am asteptat sa ma sune si de fapt ea era cu prietenele ei afara. În fine, acum pe seara am văzut-o și am vrut sa o sărut, abia a vrut. După am mai vrut sa o sărut odată si nu a mai vrut. Am ajuns acasă si am intrebat-o ca de ce s-a distanțat asa. La care ea imi spune. Stii, te iubesc, dar nu mai vreau relație. I-am zis ok, ce facem? Si ea zice ca nu stie. Deci practic nu stie ce vrea. Ce pot face in situația asta?

Răspuns Câştigător
| OrdanKarris a răspuns:

Are pe altcineva. Certurile sunt pentru a se desparti de tine si de a nu se simti vinovata. Spune ca te iubeste pentru ca vrea sa te exploateze in timp ce este cu altul. Nu te iubeste. Daca te iubea, nu se certa cu tine, nu se racea si nu se distanta de tine Vrea atentie din toate partile. O femeie care e innebunita dupa tine face tot posibilul sa-ti faca pe plac si isi da interesul. O femeie care spune ca te iubeste dar devine rece si te provoaca sa lupti tu pentru afectiunea ei este o femeie care NU TE PLACE, care NU TE VREA. Nu crede ce iese pe gura ei. Uita-te la fapte, nu la vorbe.

E o diferenta intre o femeie care "te iubeste" si o femeie care e indragostita de tine. Aia indragostita trece prin foc sa-ti fie pe plac. Aia care "te iubeste", se traduce in ii place ce ii oferi, ce ai tu ei de oferit(interes, timp, atentie, resurse financiare etc.). Cand ea iti zice ca " te iubeste" e inca vrea sa beneficieze de ce ai tu de oferit si sa primeasca ce a primit pana acum, fara sa mai fie in relatie cu tine. Ea acum ofera ce are mai bun de oferit altui baiat, iar pe tine te pastreaza ca sluga, ca rezerva, ca umplutura, ca surplus, ca roata a 5-a. Cand o femeie iti arata ca nu te iubeste, ca nu e apropiata si calda cu tine, nu te vrea, nu te iubeste, nu ii mai trezesti interesul. Asta nu inseamna ca nu va avea nesimtirea sa te exploateze in continuare pentru ce ai de oferit, atat cat nu te prinzi si te poate prosti, iar cand nu te mai poate te va face sa crezi ca tu ai fost de vina pentru tot, ca esti nenorocit etc, iar ea isi poate vedea linistita de viata fara sa simta vina despartirii. Vorba aia, te-a convins ca tu esti de vina pentru totul. Rupe contactul cu ea, ACUM!

| Claudiufast explică (pentru OrdanKarris):

Cu alți băieți nu vorbește. stiu sigur asta, am si testat-o și degeaba. Nu a picat in plasă. Era vorba să i iau inel. Și acum două zile mi-a zis ca vrea inel(in timpul care se comporta la fel. Ma ignora fata in fata si prin mesaje. parca era totul normal. Astăzi i-am zis ca vreau sa rupem orice legătură si dupa m-a sunat plângând si a zis ca nu vrea asta. Nu stiu ce sa mai inteleg jur. Mai rau sufăr în situația asta decat daca ne-am despărți. Adică nu e normal sa ma ignore asa dar totodata sa spuna ca nu vrea sa ma piardă.

| Claudiufast explică (pentru OrdanKarris):

Și totodata zilele astea erau puși multi pe mine deoarece sunt cu ea, si ea nu-i baga in seama. la care ea a intervenit și a zis ca pe mine ma iubeste si nu are nevoie de nimeni. Nu stiu ce sa fac, de aceea ți-am răspuns pentru ca tu pari a înțelege situația si vreau un sfat. o iubesc totusi, e destul de greu sa renunț asa brusc, si am zis sa cer un sfat.Și cu faza pe profit. Nu, chiar nu este. Cand a fost 1 martie am vrut sa i iau un buchet mare de trandafiri, la care ea a spus, nu am nevoie de x trandafiri. Daca imi dai unul sunt mulțumită, la ziua ei la fel. Deci nu este pe profit. În schimb intra repede in anturaje, si eu nu prea sunt deacrod. in ultimul timp am tinut-o din scurt ca sa evite tot. Și cred ca asta nu i-a plăcut.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Claudiufast):

Am sa incep cu partea cu profitul. Profitul nu este doar material. Profitul poate fi profit emotional. Profita ca esti interesat si suferi pentru ea, profita ca-ti pasa de situatie, ca te AFECTEAZA ca se joaca cu mintea ta. Fetele spun multe, fac altele. Cu cat iti pasa mai putin, cu cat esti mai detasat emotional, cu cat esti mai nepasator, crud si rece cu atat ea va innebuni. E femeie, vrea atentie din toate directiile. Cand vede un baiat ca nu cade in plasa ei, pentru acel baiat se va lupta sa-l pastreze. Cei mai multi stau roi in jurul ei, tu i-ai dat bomba, i-ai zis ca vrei despartire, i-ai demonstrat ca poti si fara ea, iar ea nu concepe asta. Nu are legatura cu iubirea. Nu concepe ca exista baiat sa nu o pupe in fund. Nu ai de ce sa suferi. Te invat sa o strivesti emotional.

Aspectul nr.2: cand am zis ca are pe altcineva: nu te cunosc, nu o cunosc, asta a fost estimarea mea initiala. O despartire poate fi si pentru ca e curioasa si vrea sa vada ce alti baieti mai sunt si sa nu fie limitata de tine, iar in acelasi timp se lupta sa ramai acolo pentru ea, sa aiba colac de salvare in caz ca nu-i merge cu altul, chiar daca, acel altul nu exista inca. Este o dovada de lipsa de respect din partea ei, chiar daca nu are alti baieti, pentru simplul fapt ca vrea sa joace pe mai multe fronturi si sa primeasca atentia si interesul tau in continuare.

Ti-a zis ca altul nu-i trebuie decat pe tine. Povesti. Vorbele nu valoreaza nimic. Faptele spun totul. Nu pune botul la ce iese pe gura femeii, priveste cu atentie ce face, nu ce zice. Repet, nu pune botul la ce zice, analizeaza ce face. Vorbele sunt goale. E acum treaba ei sa lupte pentru afectiunea ta si e datoria ta sa nu-i oferi nimic gratuit sau usor. Las-o sa se chinuie sa te cucereasca ea pe tine. Lasa smiorcaitul, lasa suferinta, nu ai de ce sa suferi. Daca e indragostita de tine, va baga ambele maini in foc sa te multumeasca, iar daca renunta si pleaca vei stii ca nu te-a iubit si ai scapat de o problema. Va fi problema altuia. oricare ar fi situatia iesi in castig. Ideea de baza este sa nu te innmoi, sa nu ti se faca mila de dansa. Ea a vrut despartire, ea a devenit rece cu tine, ea a coordonat circul. EA SA REPARE SITUATIA! Ea.

A vrut inel? Te-a testat, a vrut sa vada daca te simti suficient de vulnerabil si slab incat sa simti nevoia sa-i faci pe plac ca sa nu se rupa relatia. A vrut sa vada care din voi e mai puternic emotional, care are nevoie de celalalt mai mult. Intr-o relatie, persoana care are nevoie mai mult de cealalta e persoana mai slaba in relatie, e persoana cu putere mai mica in relatie. Cu cat iti pasa mai putin de relatie si daca se strica, cu atat ai putere mai mare si cu atat ea se va tine scai de tine. Ea a devenit rece cu tine pentru ca tu ai fost probabil de acord sa-i cumperi ce ti-a cerut si i-ai demonstrat ca tu ai nevoie de ea mai mult decat ea are nevoie de tine. Femeile se scarbesc maxim de barbati slabi, care cred ca daca cumpara inele sau cadouri se va intari relatia, cand de fapt se va narui mai tare.

Tu ai vazut cand i-ai zis ca vrei sa te desparti compet de ea cat de afectiva a devenit cu tine? Cu cat pui alifie pe rana, cu atat ii dai curaj sa isi bata joc de tine, cu cat pui sare pe rana cu atat ea se va purta frumos cu tine si va ignora orice alt baiat de dragul tau. Tine-o pe ace, pune-i sare pe rana, fa-o sa planga, striveste-o emotional, si va fi a ta forever! Iar daca te porti frumos cu ea, o ti in puf, ii faci mofturile, ii faci complimente, suferi pentru ea, te va calca in picioare ca ultimul gunoi. Striveste-o emotional, si te va iubi pe veci! Stiu, suna ciudat, dar functioneaza si ai vazut si tu asta. Striveste-o emotional.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Claudiufast):

Adaug ceva, ai grija si cu strivitul sa nu exagerezi PREA TARE. Ideal e una calda, doua reci, una calda, doua reci. Cald insemnand comportament frumos, rece inseamnand striveala emotionala laughing Nu-i spune ce gandesti, nu-i spune ce simti. Oricat de mult te-ar presa sa ii spui ce simti pentru ea, sau ce gandesti, nu ii dezvalui nimic. Misterul absolut face parte din indragosteala. Daca tu strici misterul, strici dragostea. Nimic nu o usuca acolo jos mai tare si mai repede decat atunci cand deja te cunoaste, stie ce-ti place, ce nu-i place, stie slabiciunile. Cu cat este mai confuza in privinta ta cu atat va fi mai stimulata sa ramana cu tine. Invata sa depistezi cand se tine de prostii si pune-o instant la punct pe moment. Nu te speria de finalitatea relatiei. Cu cat iti e frica mai tare de despartire, cu atat despartirea va veni mai repede. Cu cat esti mai nepasator daca va despartiti sau nu, cu atat ea va face pe dracu in 4 sa nu va despartiti, adica ea va lupta sa pastreze relatia. Evita sa-i spui ca o iubesti, evita evita evita. Cand ea iti spune ca te iubeste tu spui "da, stiu" sau "misto" Fi cat mai nepasator, cat mai rece, cat mai detasat emotional. Nu fi doar asa, invata sa fi 30% baiat bun, 70% baiat rau. Poarta-te si frumos cu ea, cand merita, dar in general tine-o in priza tot timpul fa-o sa merite relatia care i-o oferi. Fa-o sa depuna mai mult efort sa ramana cu tine decat sa plece. Stabileste niste limite pentru tine peste care nu treci nici macar pentru ea. Cu cat ii arati ca unele chestii nu i le tolerezi, cu atat te va respecta, daca te respecta te iubeste, daca te iubeste nu te pune in situatii neplacute, stupide sau jenante, dimpotriva, va face tot posibilul sa fi multumit de ea.

| Claudiufast explică (pentru OrdanKarris):

Multumesc foarte mult. Fix asa o sa fac?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

S-a plictisit de tine dar ii e aiurea sa-ti zica in fata ca vrea sa va despartiti ca-i pare rau de tine, sis a te raneasca si sta cu tine aiurea doar-doar te desparti tu de ea sau poate revine ceva cu timpul. Pierdere de timp.

| Andreeush a răspuns:

Acceptă situația.
Dacă ea ți-a zis că nu mai vrea să aibă o relație cu tine atunci las-o, nu merită să îți pierzi timpul cu ea.

| Raven a răspuns:

În situația asta, la revedere și un praz verde. Ori a găsit deja unul mai breaz decât tine ori ceva din ce ai făcut/zis nu i-a fost pe plac. Cine știe, poate i s-a urât cu binele, se mai întâmplă, mai ales dacă ești genul mult prea politicos, sunt fete care interpretează asta drept bleg ori plictisitor. Nu că nu știe ce vrea, n-a avut intenția să te rănească (prea tare) sperând să te prinzi singur că nu mai ești dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" i-am zis ok, ce facem? Si ea zice ca nu stie."
Iti dai seama ca esti un papa lapte sa intrebi fata ce faceti?
Cel mai bine te desparti de ea, pari deja un pãmpãlau in ochii ei. Plus nici tie nu-ti comvine situatia

Răspuns utilizator avertizat
| ShamelessQboy a răspuns:

Poate vrea doar sex!

| MEDved45 a răspuns:

Ii poti spune exact asa :,, Daca tu nu ma mai doresti in viata ta, nu trebuie sa ma chinui mintindu-ma prin mesaje.Si noi, băieții, avem sentimente. Daca tu consideri ca nu mai ai nevoie de mine, putem incheia, deși nu mi-am imaginat vreodata ca ai sa ma respingi in cele mai frumoase momente din relația noastră..."

Sper ca te-am ajutat!

| Adry05 a răspuns (pentru MEDved45):

Ble, suna a mesaj din ala penibil din drame romantice. Spune-i chestia aia Claudiu sa vezi ca pe langa ca e plictisita de tine mai si rade cu prietenele de mesaju asta penibil