| Zbzuzu a întrebat:

Sunt foarte speriat ca am parafimoza(cred). Acum cateva zile am incercat sa imi decalitez penisul si vad un mic inel de piele langa cap.Mi-e frica.Nu vreau operatie sau ceva de genul. Vreau un tratament cu o crema sau ceva.AM 12 ANI.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Parafimoza reprezinta o stare/o afectiune cu totul diferita de cea de fimoza a penisului. Parafimoza reprezinta acel stadiu in care corpul penisului este STRANGULAT si se produce procesul de tumefiere si de umflare exagerata a vaselor de sange din cauza ca sangele pompat in penis NU mai poate circula si ramane blocat si presat in corpul penisului care se umfla tot mai mult. Acest lucru se produce in momentul in care capatul extrem al preputiului adica inelul fibros rigid si lipsit de elasticitate este trecut fortat pana dincolo de gland (capul penisului) si ramane blocat de obicei in santul balanopreputial situat intre gland si trunchi sau chiar pe trunchiul penisului si inelul fibros NU mai poate fi miscat din acea pozitie, ceea ce de regula necesita o interventie chirurgicala de urgenta in vederea sectionarii/taierii inelului fibros in vederea eliberarii vaselor de sange si reluarea circulatiei sangelui prin penis. In cazul tau fiindca se pare ca de fapt este vorba de fimoza, medicul urolog este cel care iti poate oferi indrumarile necesare in cazul in care largirea deschiderii preputiului este posibil sa fie realizat prin exercitii de intindere a inelului fibros, acasa prin aplicarea metodei Beauge in care se folosesc creme cu steroizi, (Betaderm sau Dermovate) sau prin folosirea unui set de inele de marimi tot mai mari care au fost special create in acest scop si sunt prezentate in urmatorul film educational : https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Multa sanatate!

| Zbzuzu explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc.Sa ma ingrijorez foarte tare? Imi este foarte frica

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Incearca sa ungi pielea de pe capul penisului cu o creama de galbenele si apoi sa tragi usor de piele in jos. Dupa mai multe miscari vei observa ca durerile de la inceput vor dispare si vei putea sa decalotezi mai usor pielea. Fa acest exercitiu de mai multe ori pe zi fara a ajunge la masturbare.