| vasilemicutz a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a, si sunt foarte indragostit de o colega de clasa, careia i-am zis de curand exact ce simt pentru ea. Ea nu este interesata de nicio relatie pana la bac, dar nici nu pot sa spun ca m-a bagat in friendzone, a fost oarecum indiferenta cand i-am spus. Eu nu sunt in grupul ei, nu prea vorbim la scoala, mai ales ca suntem foarte timizi si introvertiti, dar ne simpatizam reciproc, mai ales ca avem pasiuni comune si principii comune de viata. Eu sunt indragostit de ea de 4 ani, iar sentimentul nu s-a ameliorat deloc in timp, mai ales ca am descoperit ce multe lucruri am in comun cu ea. De-a lungul timpului, am ajutat-o cu diverse lucruri, iar de Craciun am zis sa-i iau un cadou, oarecum sa-si aminteasca de mine in viitor. I-am luat un tricou personalizat, dar simt ca nu vreau sa i-l mai dau, deoarece o sa par "catelus", mai ales ca ea sigur nu o sa-mi intorca cadoul. Imi e foarte greu, simt ca innebunesc cand ma gandesc ca niciodata nu o sa fiu cu ea. Pot spune ca ma simt si penibil, adica nu prea vorbesc deloc cu ea, nu dau niciun semn ca mi-ar placea de ea, dar apoi ii zic ca sunt topit dupa ea. Voi ce ati face in locul meu? Ati da tricoul sau nu? (Maine, 20.12. 2018 este ziua pana cand trebuie sa ma decid). Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pornesti de la premiza ca nu trebuie sa dai nimic fara sa nu primesti la schimb, atunci esti josnic!
In viata, ca sa primesti, trebuie intai sa oferii, fara sa astepti nimic sa ti se returneze. Are grija karma de tin, inapoindu-ti inzecit, cand te astepti mai putin!
Sufletul omului este mai important, decat un amarat de tricou!
Iar daca iti este draga pe cum spui, atunci nici nu ar trebui sa stai pe ganduri, cand este vorba sa-i oferi ceva!

| vasilemicutz explică (pentru Violleta2022):

L-am dat pana la urma. Sărbători fericite!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu i-l dăuriești o să regreți că n-ai făcut-o și nu vei știi cum va reacționa. Fă-i cadou ce ai luat (dacă nu pentru ea, fă-o pentru tine)

-- sărbători frumoase --

| vasilemicutz explică (pentru sierra1):

Cred ca din contra, o sa regret daca i-l fac laughing Sarbatori fericite!

| sierra1 a răspuns (pentru vasilemicutz):

"Eu sunt indragostit de ea de 4 ani"

"Cred ca din contra, o sa regret daca i-l fac"

parcă ceva nu se potrivește aici

| vasilemicutz explică (pentru sierra1):

Stiu ca pare aiurea, dar ea niciodata nu o sa-mi intoarca cadoul, o sa para dragut pe moment, dar imi e teama sa nu par "catelus" sau chestii de genul, mai ales ca am ajutat-o destul de mult de-a lungul timpului

| sierra1 a răspuns (pentru vasilemicutz):

Atunci desființază prima afirmație pe care am citat-o

| Emma30555 a răspuns:

Da i cadoul, oricum este pentru ea... Nu aștepta nimic în schimb, nu trebuie sa te simți penibil, din ce scrii aici mi se pare ca știi unde sa te oprești, adică ai orgoliu, poate prea mare uneori, dacă îți place de o fata nu însemna că ești fraier, e normal chiar dacă ea nu ți întoarce sentimentele, și oricum nu se știe niciodată...

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu e interesată pe dracu de relații, vrea, dar nu cu tine. N-o să reușești nimic cu asta. O mare greșeală pe care ai facut-o este că ți-a expus sentimentele, niciodată să nu-i spui unei femei ce simți pentru ea

| vasilemicutz explică (pentru ForeverAlone97):

Nu este, nu mi-a zis mie asta, a mai bagat in friendzone clar 2 colegi, si a spus ca vrea sa se axeze pe invatat acum.

| jorgegogel a răspuns:

Niciodată nu o sa pari "cațeluș" din moment ce tu nu stai la curul ei zi de zi.Cel mai bine dă-i cadoul si apoi dupa ce l-a primit cu siguranță v-a vedea altfel lucrurile. Ai incredere in tine si fi natural. Sărbători fericite