| Vlad1995 a întrebat:

Sunt intr-o mare depresie si nu mai stiu ce sa fac. Poate un sfat de la persoane necunoscute m-ar ajuta ca cei pe care-i cunosc m-au ajutat deja.
De o luna de zile s-a despartit prietena de mine dintr-o relație de 6 ani iar de atunci nu mai am liniste, am incercat sa fac ceva sa ne impacam dar nu vrea. Acum plang mereu si nu am chef de absolut nimic, ma uit uneori de momentul asta dar dupa curt timp imi readuc aminte si iar ma întristez. Am 24 de ani, ea la fel. Nu am inselat-o niciodată, batut altceva de genul. Am plecat doar in strainatate sa fac bani pentru noi sa ne facem o casa si sa avem cu ce incepe, iar acum cand m-am intors...nici banii nu mai au valoare.

Răspuns Câştigător
| RoxRoxyyy a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva mai demult vreau sa zic depresie, am fost la psiholog dar ce m-a ajutat cel mai mult au fot iesirile cu pritenii, ei m-au scos din casa, si uite asa am depasit perioada aia groaznica in care nu mancam nu ieseam doar stateam in camera mea pe intuneric, nici apa nu puteam inghitii. Capus sus lasa plansul deoparte nu ii da satisfactie sa te vada ca suferi, daca ea a plecat inseamna ca nu era fata potrivita pentru tine. Take care

| Vlad1995 explică (pentru RoxRoxyyy):

Dupa 6 ani...nu pot sa vindec rana de dupa acest timp.
Ma bucur pentru tine ca ai depasit această perioadă dar eu am renuntat si la prieteni pentru fata asta pentru ca nu erau ce ii placea ei, am crezut ca toata viata voi fi cu ea iar acum eu am ramas in depresia asta, de o luna de zile tot asa sunt, am zile de cand nu am mai mâncat ceva? numai la ea ma gandesc

11 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Te-ai gandit sa te sinucizi?
Daca da, nu te mai gandi

| Vlad1995 explică (pentru Goete):

Nu m-am gandit la asta si nici nu ma gandesc, sau sa i fac ceva rău ei si celui cu care m-a înșelat. Pur si simplu sufăr încontinuu, plang non stop, ma gandesc numai la ea si insist sa ma impac cu ea prin diferite modalitati, flori, mesaje, s-a. Nu mai stiu ce sa fac, nici sa ma mai distrez nu mai pot sau sa cunosc alte persoane. De exemplu noaptea asta m-am dus la o petrecere, am baut mult dar sunt inca treaz, nici alcoolul nu l simt ca si face efectul, iar la petrecere am fost trist non stop...simt ca cedez psihic, nu mai pot?☹

| Goete a răspuns (pentru Vlad1995):

Primua simptoma a betiei e cand nu recunostinca esti beatwinking
Daca iti place situatia, stai si plange-ti de mila si daca nu, intoarce pagina.
Tu decizi

| Vlad1995 explică (pentru Goete):

Nu-mi place situatia dar nici crudul adevar ca nu mai pot fi cu ea sad Am incercat de zeci de ori sa ma împac cu ea, cu vorbe si gesturi frumoase, dar nimic. Dupa 6 ani sa aflu de la a ca nu mai vrea, eu nefiind in tara, iar cand am venit in tara sa-mi dau seama ca nu mai am persoana pentru care am plecat sa muncesc, ca nu mai pot recupera ce am pierdut, ca nu mai pot trăi ce am pierdut sad. Ma distruge pur si simplu. Daca timp de cateva ore dispare senzatia de singurate, ea apare imediat si plâng gandindu-ma la asta. Am o luna de cand am ramas singur si tot plang neîncetat din neputința de a rezolva situația?

| Goete a răspuns (pentru Vlad1995):

Decizia e a ta.
Tu decizi sa plangi

| Xanor a răspuns:

Am trecut si eu prin asa dar am luat alprazolamjumate de an si mi-a trecut

| Xanor a răspuns:

Chiar si daca ajungi sa ei alprazolam si iti trece depresia peste jumate de an poate sa apara pentru ca atasamentul la tine e prea mare

| RoxRoxyyy a răspuns:

Mergi la farmacie si ia Nervocalmin de zi si de noapte, o sa te ajute sau mergi la psiholog ii spui despre ce e vorba si o sa iti dea un tratament...credema e cea mai buna solutie.

| Vlad1995 explică (pentru RoxRoxyyy):

Nu vreau sa iau pastile iar la psiholog mi-e rusine sa ma duc plus ca sigur o sa ma îndemne să uit de ea iar lucrul asta ma sfâșie cand ma gandesc la el?
Astept ca insistențele mele sa aiba un raspuns pozitiv si sa revina la mine? singur nu pot trece peste asta?☹

| RoxRoxyyy a răspuns (pentru Vlad1995):

Nu are de ce sa iti fie rusine pentru ca doar vorbeste cu tine si iti da sfaturi, o sa te ajute sa treci peste.