| Kupito a întrebat:

Salut, sunt într-o relație cu iubita mea de 6 luni și încă nu am avut relații intime. Eu am 33 iar ea are 30, de câte ori deschid subiectul și vreau să vorbim despre asta, îmi spune ca se simte incomoda și că eu doar asta vreau, că par disperat. Menționez că ea nici măcar nu mă sărută, nu mă lasă să o ating, doar pupicuri pe gură pentru că spune că trebuie să ne mai cunoaștem. Astăzi am ajuns la capătul răbdărilor și i-am zis să își caute unul care nu vrea să se culce cu ea. Voi ce ați face în cazul ăsta, cum ați proceda? Eu deja am lăsat-o, pentru mine este foarte important sexul într-o relație.

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca la varsta asta se comporta asa... Cauta pe altcineva. Nu sunteti copii ca sa asteptati 5 ani sa faceti sex prima oara. E important sa existe atractie unul pentru altul si sa comunicati. Eu nu cred ca vrea ceva de la tine daca nici macar sa te sarute nu vrea.

27 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Are dreptate, casatoreste -" te cu ea si fii sigur ca va vrea si sex.Nu e cinstit sa ceri de la o fata ceea ce tu simti ca ai nevoie fara sa fii dispus sa oferi si ceea ce ea simte ca are neviie si anume asigurarea ca pentru xineva ea e unica si vrea sa ii fie didel, devotat.Si eu si sotul meu am stabilit dupa cateva luni de relatie ca ne vom casatori peste 2 ani si jumatate cand ne terminam facultatea si ca atunci vom face sex( sotul meu era foarte credincios si nu voia sa il supere pe Dumnezeu facand sex inainte de casatorie).Dar vazand ca frustrarea e prea mare a propus sa ne cadatorim peste cateva saptamani si eu am apreciat foarte mult acest lucru.Si pentru o fata relatia sexuala e foarte importanta dar si mai important e sa stie ca e iubita si cineba iie dedicat pana la capat.

| CristinaBabu11321 a răspuns (pentru ania):

Am mai vazut ca ai scris acest lucru, ca v-ati casatorit mai rapid ca sa puteti face sex ca "frustrarea era prea mare". Deci v-ati casatorit, cu prim scop placerea trupeasca? Acest lucru se numeste egoism iar Dumnezeu nu prea apreciaza egoismul. Eu cred ca a fost un test din partea lui Dumnezeu sa vada daca rezistati tentatiei si voi l-ati picat, ati reusit sa ocoliti cumva Legea Divina.

| ania a răspuns (pentru CristinaBabu11321):

Cum am ocolit legea divina daca ne-am cadatorit? Si in Biblie scrie :celor necasatoriti le spun ca... daca nu se pot infrana sa se casatoreasca; pentru ca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda.1 Corinteni 7 : 8, 9
Dumnezeu nu a pus in oameni instinctul sexual ca sa- i tortureze si sa ke interzica sa faca sex ci tocmai ca sa isi direasca sexul si sa se bucure de el in cadrul casatoriei.Nu ne - am casatorit in primul rand pentru sex ci ca orice fara m- am simtit si fizic foarte atrasa de el tocmai pentru ca eram incantata de ek in general ca persoana,
credinta, principii de viata, inteligenta, umor, talent muzical si evident si infatisare fizica. Aveam si suportul celor 4 parinti care si ei erau de parere ca e mai bine sa ne cadatorim, nu are rost sa ne ispitim. Cui crezi ca am fi datorat sa asteptam mai mult?

| LoveSleep a răspuns (pentru ania):

E atât de greșită gândirea ta ca dacă ar exista Dumnezeu, i-ar fi scârbă de voi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand aveti 30 si respectiv 33 nu mai sunteti adolescenti si trebuie sa discutati deschis, ce vrea fiecare si ce se asteapta de la celalalt.

| Catrice a răspuns:

Nașpa gagic și-o găsit... sărăcuța fata sad

| Kupito explică (pentru Catrice):

Am lăsat-o să își caute un bărbat care nu vrea sa se culce cu ea, culmea că tot pe mine ma caută și îmi zice că ii este dor de mine, cred că o să-i dau block.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kupito):

Ai mă rabdare cu fata asta se vede ca te iubeste nu fi prost lasa l naibii de sex ca o sa ai timp, tu cîstiga i fetei /femeii increderea, fi civilizat nu fi țaran, lasa sexul ca va crede ca esti un obsedat, cunoaste o mai bine pe ea ca om si ea pe tine, da i timp relatiei sa se cimenteze, nu o bloca, femeia te iubeste, poate vine după o despartire dureroasa, nu ai spus unde ai cunoscut o? Află mai multe despre ea dar nu o presa cu sexul, lasa acest lucru sa vina de la ea, nu insista nu o forța, nu toate se rezumă la sex in pat, da i timp femeii ai rabdare fi destept nu te grabii.

| LoveSleep a răspuns:

Se vede cât de important e pentru tine sexul într-o relație dacă la 33 de ani ai așteptat 6 luni.

| Kupito explică (pentru LoveSleep):

Am vrut sa fie o relație serioasă cu o fată care merită, dar nu a meritat.

| SilentRain a răspuns:

După 6 lumii ii ceri sex, nu dai dovadă de seriozitate
Și nici măcar nu te străduiești sa o înțelegii, mai bine că ai lăsat-o să isi găsesc unul care pune preț pe ea ca om, caracter și principii
Fiecare om are in spate un bagaj emoțional, daca nu ești capabila sa ii oferii înțelegii las-o

| Kupito explică (pentru SilentRain):

Omule, in 6 luni nici nu m-a sarutat, doar ma pupa, ce puii mei nu mai exista femei pe pamant? Pa, i-am dat viteza... si tot ea e disperata si ma cauta ca ii este dor de mine si etc.

| SilentRain a răspuns (pentru Kupito):

Nu toți oamenii sunt la fel, unii necesita timp, nu sunt toți pe repede înainte
Fiecare din noii are fricii și complex, discută cu ea oferă-i siguranță și nu o mai presa sa fac ceva împotriva voinței eii
Daca nu ești dispus să te complici și totul se rezuma la sex pentru tine, pune punct
Mergi la curve, sau caută una mai ușuratică laughing daca alea sunt genul tau

| Goete a răspuns:

Daca ai lasat-o deja, ce mai conteaza?
Probabil te-a pus la proba sa vada ce vrei de fapt. Si a aflat

| ywar a răspuns:

Nu tin partea niciunuia dintre voi, dar "vina" exista in ambele parti. Putem vorbi de vina? Hm, vorbim de vino-ncoa.
Cu cat te vede o femeie ca esti mai ahtiat sa o pontezi cu atat te tine in sah. Femeile cica gandesc cu sufletul, iar barbatul cica e mai logic. Aiurea!
Nu repeta greselile astea, pentru ca o sa ai parte de acelasi tratament.
Acum... la ea, desi nu ea a scris sa primeasca un raspuns - pot fi 100 de justificari. Una - frica ca dupa ce e pontata e parasita. A doua poate fi un fel de test pe care "cea mai femeie desteapta" l-a inventat sa vada daca nu cumva doar asta vrei. Nu o atragi fizic.
Daca dupa 6 luni nu a dat semne ca vrea si asta de la tine, nu stiu ce sa psun. e cam dubios.
Fii atent la ce scoti pe gura si cum te comporti vis-a-vis de ele. Crede-ma ca sunt trecut prin viata si vad niste nuante.
Bafta, nu te intrista. Va fi cineva si pentru tine.

| Crackman a răspuns:

Ai făcut bine

| alexalx1234 a răspuns:

Are deja pe altul. Dacă te iubea nu se comporta așa. Foarte bine că te-ai descotorosit de ea.

| SilentRain a răspuns (pentru alexalx1234):

Doar sexul e iubire?
Respectul și înțelegerea nu înseamnă nimic?
De unde știi că tipa are pe altul, și nu un trecut dureros care o face sa fie reticenta
Aici vorbim de doii adulți nu copii, crezi că poți ajunge in 6 lunii sa iubești un om
Daca stătea cu ea 2-3 ani și nu făceau nimic îți dădeam dreptate
Din moment ce el insistă să facă sex și nu oferă nici o validare de siguranță, nu vad de ce o blamez tot pe ea

| Kupito explică (pentru SilentRain):

Ea nu vrea să vină cu mine nicăieri, îmi fac planuri cu ea, le refuză pe toate. Eu trebuie sa accept doar planurile făcute de ea și să merg unde vrea ea și când vrea ea, eu nu sunt câine. O înțeleg, de asta am umblat 6 luni de zile cu ea și după ea, de asta am curtat-o atâta, pentru că o văd ca pe o femeie superbă, și cu calități esențiale pentru a forma o familie. Ea se plictisește, altfel nu înțeleg de ce se comportă așa. Și da, dacă nu există sex într-o relație nu există nici relația, totul are limită. Ce puii mei, stau după ea până la 40 de ani? Stai cuminte!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Daca avea sub 20 de ani hai ca se mai intelegea, dar la la 30 de ani nu e OK. Buna parte a femeilor nu simt placere in timpul actului dar daca si ea il placea pe tip macar asa de bun simt trebuia sa se mai "sacrifice" din cand in cand. Despre asta e vorba in viata sexul este necesar intr-o relatie sanatoasa.

| Mopmop a răspuns:

Ai gresit de la inceput cred. Trebuie sa ii dai timp sa se simta confortabil si in siguranta cu tine.
Sfatul meu ar fi sa reiei legatura cu ea si sa o iei usor...
Gen mai o piscina mai o plimbare in parc mai un restaurant.
Apoi alege un loc in care sa se simta in siguranta si incepi jocuri erotice.
Chiar daca pleci cu ele marite te descarci cand ajungi acasa. Simplu. Tu spui 6 luni insa cate zile efective ati petrecut impreuna?

| Kupito explică (pentru Mopmop):

Doar eu am inițiativă, îmi fac planuri cu ea, eu merg la ea, i-am cunoscut părinții etc. Ea nu își face planuri cu mine niciodată, nu vrea sa vină la mine, nu acceptă nici o propunere din partea mea, nu vrea să mergem nicăieri împreună. Totul e ciudat.

| Mopmop a răspuns (pentru Kupito):

Posibil sa nu ii placa compania ta sau de tine ca persoana. Poate te-ai aratat prea insistent pe partea de s.x. Ea a mai avut relatii? Daca da, stii cum s-au incheiat?

| AndreeaWTS a răspuns:

Contrar multor opinii ale celor dinaintea mea, eu îți dau dreptate.
Vorbim de o femeie de 30 de ani nu de o puștoaică de liceu.
DA. 6 luni sunt mai mult decât suficiente, să cunoști pe cineva destul de bine încât să știi dacă VREI CEVA SAU NU cu el.
Chestiile astea cu nu vrea să te sărute, nu vrea să meargă cu tine niciunde, nu vrea nici să discute, ...etc. după 6 luni, nu fac parte din normalitate.
Îți dau dreptate pentru că am cunoscut personal genul ăsta de tipe, pe la 30 de ani, care nu mai reușesc să lege nici o relație, pentru că devin foarte pretențioase, nesigure și pline de tabieturi.
Nu vor să facă nimic în afară de ceea ce au în obișnuință, sunt reticente cam la orice, resping cam tot ce ar putea fi nou în viața lor și preferă să se învârtă doar în bula lor de confort și siguranță.
Dacă e o tipă de genul ăsta, îți pierzi timpul degeaba.
Nu va fi ceea ce îți imaginezi tu, nici dacă vei aștepta încă 3 ani după ea.

| Kupito explică (pentru AndreeaWTS):

Uoaooo, este exacta așa cum ai descris-o, jur! Mulțumesc pentru mesaj?

| intrebcenustiu a răspuns:

Foarte bine ai facut

| CristinaBabu11321 a răspuns:

Iubita ta are in mod cert ceva probleme personale nerezolvate, lucruri din trecutul ei peste care nu a trecut. Din pacate daca nu vorbeste cu tine, nu se poate rezolva nimic.
Daca vrei sa incerci si sa mai dai o sansa relatiei, iesi cu ea si vorbeste cu ea, sa iti zica care este cauza acestor lucruri. Daca iti spune si decizi ca vrei sa o sustii sa treaca peste probleme continui relatia, daca nu, o lasi in pace si ii dai block