| Casian76 a întrebat:

Sunt într-o relație de 1 an. Am 19 ani și iubita mea are 17 ani. Ea este o fata extrem de posesiva și a avut o depresie acum doi ani, avem și relație la distanta chiar (89 km); face urat și plânge dacă vorbesc cu vreo fata. Eu nu vreau sa vorbesc cu alte fete decât lucruri legate de facultate/job sau mici treburi de familie (exceptând prietenele ei) și nu ii convine nici atât, începe cu figuri și cearta. Se poarta ca una de 10 ani. Nu sunt un obiect sau un animal de companie.
O iubesc enorm de mult dar nu mai pot sa îi accept rahaturile astea. E extrem de greu sa ii fac față crizelor ei.
Nici nu ma gândesc sa o părăsesc.
Am zis sa fiu puțin indiferent dar în același timp sa ii mai las câte un mesaj drăguț. Ce credeți, este o soluție bună? Îmi puteți sugera și alte idei pe care eu le voi analiza. Va mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Explică-i clar situația : mie nu-mi convine să faci așa la contact cu orice fată și nici nu e normal, nu vorbesc cu ele să te înșel sau altceva, ci din nevoie de asta asta asta și gata. nu înțelege, o lași, altfel așa va fi mereu.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Indiferent cat ai iubii pe cineva, cand apare gelozia, moare tot!
Am un singur sfat a-ti da: da-i papucii si fugi intotdeauna de femeile geloase, ca nu vei fii niciodata fericit.
Nu-i de fapt nici o solutie buna sa ramai intr-o relatie de acest gen. Am vazut ce poate face un om gelos si nu-ti pot spune decat sa fugi, fiindca te condamni singur la un viitor plin de suferinta si durere.
Nu exista fericire langa un om bolnav de gelozie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți da vina pe ea că tu ai ales-o ca prietena, acum asuma-ti tot ce se petrece.
Lol, soluție? Nu o mai amagi, că și tu te porți cu ea că un obiect, pe deasupra ești și puțin las, las-o în pace și pune punct relatiei.

| Clytia a răspuns:

E imatură. Nu există nicio soluție dacă ea nu vrea să deschidă ochii. Ea trebuie să înțeleagă că un partener nu e un obiect, nu îi aparține.

| Ely1234567 a răspuns:

Încearcă și explica-i ca tu doar pe ea o iubești și ca vorbești cu acele fete doar strict profesional spune-i ca nu are de ce sa își facă griji?

| saresipiper a răspuns:

Fa-o sa aiba incredere in tine, ca pana la urma de asta se poarta asa, crede ca cine stie ce vrei sa faci pe la spatele ei.
Daca esti un tip onest, convinge-o, o poti lua cu tine peste tot pana se lămurește ca nu e nimic intre tine si ele sau o poti lasa sa vada ce scrii..pana nu rezolvi problema o sa suporți toate episoadele astea naspa din partea ei, poate si tu i-ai zis sa nu vorbeasca cu alti tipi si ea vede ca e luata de toanta