| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut,sunt nou si foarte neinformat. Daca inaintea menstruatiei apare un lichid alb, este neaparat sa apara mensturatia in curand?
De exemplu: In cazul in care ai avut o activitate sexuala si menstruatia ta intarzie 1-2 zile dar apare acel lichid ar trebui sa te ingrijorezi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula in perioada a cateva zile atat inainte cat si dupa ce s-a terminat sangerarea menstruala, glandele secretoare existente in vagin, produc o cantitate cu ceva mai mare (mult mai mare) de secretie vaginala nimita leucoree comparativ cu cantitatea de secretiei produsa in restul zilelor ciclului. Rolul si rostul secretiei de leucoree este cel de a curata/igieniza cat mai bine vaginul.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu sunt riscuri sa fii insarcinata, nu?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Valeriule, baietii nu au menstrutie, deci nici o ingrijoarare in cazul tau!

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

M ai ajutat foarte cu acest rasp, nu e pentru mine ci pentru un prieten ingrijorat de prietena sa

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Si prietenul este handicapat, de nu poate sa vina aici sis a scrie 2 randuri?

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Mi a cerut un sfat si fiindca m-a ajutat de atatea ori nu i puteam spune."ba nu stiu, du te pe TPU ca stiu aia", e un fel de respect si am incercat sa l ajut pe calea astea...plus ca nu cred ca ar fi facut o

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca un baiat a cerut sfat unui alt baiat, despre o problema atat de intima.
Exista mamici pe lumea asta, femei, surori, prietene, nu prietenu-l prietenului.
Daca prietenul tau are bun simt si respect pentru tine si pentru iubita lui, nu te intreaba pe tine asa ceva!

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca intelegi ce inseamna o prietenie adevarata si ca el mi-a fost alaturi mereu.Intre noi nu exista chestii de genu cu intimitate si nu cred ca o persoana isi intreaba membrii familiei despre sex, daca tu procedezi asa ..ma bucur...dar la baieti nu e asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Pacat, intre doi prieteni, trebuie ca viata intima si personala sa fie secreta. Nici un gentlemen nu spune ce face in pat cu femeia, doar un mitocan.
Intimitățile NU se spun niciodata, nici macar celor mai apropiati prieteni, sunt de bun simt si asa ceva nu discuti.
Sincer este total deplasat si scarbos sa pui prietenii sa intrebe ceva despre menstruatia femeii tale.
Daca femeia aia este incapabila sa intrebe un medic, poate sa-si intrebe o prietena, fata, dar nu sa puna pe baieti sa discute asta in grup si sa se intereseze ei.

| TAMARA2007 a răspuns:

Depinde dar de obicei in momentul in care acel lichid apare menstruatia se aproprie