| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un băiat de 16 ani jumate şi am totuşi o mică întrebare. De ce este greu să cunoşti pe cineva, sau în cazul meu. o fată cu care posibil să formezi o relaţie? Asta e... stupidă întrebare,, cum să îmi fac o prietenă?" Însă vreau să va dau mai multe detalii.
1. Eu de ceva timp. mai exact câteva luni simt simt nevoia să am pe cineva lângă mine care are aceeaşi vârstă cu mine şi care nu îmi este rudă. Adevarăul este că nu am prieteni şi sincer nici nu aş vrea să încerc să îmi fac deoarece eu sunt un băiat mai diferit faţă de restul (în sensul bun al cuvântului). În sensul că nu beau, nu fumez, nu înjur (prea des), nu sunt agresiv şi nici nu prea aş putea să fiu. Într-un cuvânt sunt mai paşnic, mai cuminte chiar şi mai deştept faţă de restul. Şi va daţi seama că nu mă potrivesc cu genu ăla de băieţi care stau până la 4 dimineaţă în club şi vin rupţi de beţi acasă. Eu sincer nu văd nimic distractiv în asta. Ba din potriva, mama ar fi în stare să mă bage în spital dacă aş face asta rolling on the floor. Eh. nici chiar aşa laughing Dar totuşi, eu, într-un fel, nu pot avea prieteni. Şi nici nu aş vrea să încerc să îmi fac.
2. După cum am zis şi la inceputulu primului capitol, simt nevoia să am pe cineva. Însă. faza este că aş preferă să fie faţă. Acuma nu sunt sigur dacă vreau doar compania unei fete sau o relaţie însă ideea este că, dacă aş avea un prieten şi ar fi fix că mine, nu prea aş fi foarte bucuros şi dacă să zice că m-ar chema afară, nu prea aş fi cine ştie ce entuziasmat şi probabil că l-aş rufuza de multe ori că într-un fel. parcă nu am chef. Însă culmea e că dacă o faţă (pe care o cunosc, bineînţeles) ar face asta aş ieşi oricând şi aş stă oricât. Deci nu aş zice niciodată,, nu".
Faza este că mi-e greu să găsesc acea faţă. Adică sincer nici nu ştiu de unde şi cum să încep deoarece sunt destul de anonim. Dacă le las pe ele să vină la mine, nu o să meargă deoarece nu sunt atât de atrăgător din punct de vedere fizic. Aici. mă refer la corp. Gen. nu sunt băiat HOŢ. Însă mă mai ajută faţă. La faţă sunt chiar drăguţ şi am una mai mult decât acceptabilă. Faza este că eu nu aş putea acceptă orice faţă pentru o relaţie. Deci sunt mai pretenţios când vine vorba de asta.
Deci. chiar NU ŞTIU CE SĂ FAC. Am cea dorinţa amărâtă. chiar simt lipsa unei persoane, vreau să fie cineva lângă mine. Odată ce a apărut dorinţa asta, dragostea de la părinţi sau de la alte rude, pentru mine a devenit egală cu 0! Deci nu mai are niciun farmec. pur şi simplu m-am săturat de ea. Faza este că totuşi, aş dori o relaţie serioasă, însă la vârstă asta o **** ceva serios. Dacă. să zicem aş încerca pe Facebook, genul meu de fete, m-ar lasă cu seen sau mi-ar răspunde în sictir sau cu mesaje de alea SUPER scurte care te lasă mut. :/ Adică pur şi simplu nu mai ai ce să-i zici, nu mai ai ce o să întrebi, nu mai ai ce subiect să continui. De exemplu :
-Ce faci?
-Bn

Mda straight face. Deci chestii de astea care nu mai ai ce să îi scrii înapoi. Adică eu ce aş putea să mai scriu după acel,, bine " straight face? În schimb. dacă ar mai zice, tu ce faci", bineînţeles că-i mai pot scrie ceva din care posibil să înceapă un subiect de discuţie.

Ideea e că nici nu am încercat. Însă după cum am zis dacă aş face asta la genul meu de fete, adică dacă să zicem că aş da de una care e mai deşteaptă şi cuminte, bineînţeles că aş fi ignorat, însă dacă încerc cu una care îşi arată curul la poze şi e,, pe bines" faţă, bineînţeles că aia o să îmi răspundă. Însă ce naiba vrei să fac eu cu ea, că eu genul ăla de fete chiar nu le suport şi nu aş putea să formezi o relaţie stabilă.

Şi da. ştiu, stiuuuuu că mai pot să aştept până la,, vârstă potrivită" însă ştiu că se poate şi de pe acum. Chiar dacă sunt şanse mici dar totuşi se poate tongue. Şi eu m-am decis să aştept însă. chiar nu mai pot. mi-e foarte greu să aştept. Şi nu, nu sunt genul ăla de băiat care vrea doar **** de la o faţă. Nu sunt eu genul să profit şi dacă aş avea o relaţie, aş face-o pentru prima dată doar când se simte ea pregătită, nu când îi cer eu. Bine. asta nu înseamnă că dacă mi-ar cere fix după 2-3 luni de relaţie, aş acceptă. Poate pe la 18-19-20 depinde. Dar deja intrăm în alt subiect.

Si stiu ca e mai bine sa fii,,single" decat sa intru intr-o depresie din cauza unei proaste doar pentru ca are ea chef de relatii la misto. Insa e bine sa fii single chiar si atunci cand simti o nevoie,, disperata" sa ai pe cineva langa tine de aceeasi varsta si care nu ti-e ruda? Sau atunci cand mai ai nevoie sa iesi cu cineva / sa vorbesti despre ORICE si care sa te trezesti cu mesaje de,, buna dimineata" dar si sa te culci cu mesaje de,, noapte buna" happy?
Sau sa te mai intrebe cineva din cand in cand,, esti bine?"
si nu doar din curiozitate... sa te intrebe pentru ca ii pasawinking. Exista diferenta intre persoanele care te intreaba doar din curiozitate si persoanele care te intreaba ce s-a intamplat, ca sa te ajute cu un sfat sau sa iti ofere o vorba de incurajare happy Oare chiar cer prea mult? Cum aş putea să găsesc acea persoană? De unde şi cum să încep? în NICIUN caz nu mă puneţi să mă duc la bibloteci sau alte lucruri de genul asta... -_- Sau hm. de la anul am să încep să fac anumit cursuri în plus, poate acolo o să am noroc. tongue

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine comunică cu Dumnezeu prin rugăciune cînd vrei să-ți descarci sufletul și roagă-te pentru viitoarea ta soție.Relațiile fără finalitatea căăoriei aduc numai răni, vinovăție dezamăgiri.Soțul meu s-a rugat pentru soția lui de la 17 ani, de cînd l- luat pe Dumnezeu în serios și noi ne-am intâlnit cînd avea 23 și peste 11 luni ne-am căsătorit. Între timp a ales să se concentreze pe formarea caracterului, pe învățătură, studii, ca să devină un soț și un tată resposabil, nu să lase în urmă, răni, relații rupte și dezamăgire.

| Kiwi74 a răspuns (pentru ania):

Daca el nu isi dezvolta personalitatea si nu actioneaza pentru a cunoaste cat mai multe fete, se poate ruga la Dumnezeu si 40 de ani ca tot nu gaseste ceea ce cauta. Aveti o viziune foarte ciudata asupra relatiilor.Adica un singur partener pe viata nu e chiar normal din perspectiva mea...Nu sunt ateu, daca va intrebati.Cred in Dumnezeu si am avut parte de multe semne care au adeverit existenta Lui.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Hai ma lasi? -_- Si daca ma rog la asa zisul,, Dumnezeu", o sa imi cada o fata din cer? happy Deja am ignorat sa-ti citec mesajul din prima propozitie... -_-

| RAY a răspuns:

Man tu la varsta ta la vrei sa te insori? incearca sa afli ce vrei cu adevarat apoi ne mai auzim, faza cu fetele e ca ele prefera baieti mai in varsta,mai populari, mai frumosi etc
faza cu cartiile ele nu te vor face mai atragator fata de fete sa stii, in scimb eu cand am trimis pe multi la sala au venit rezultatele reale, dezvoltarea persoanala = cum sa minti o fata, cum sa fi un ipocrit, fetele simt asta si nu le plac asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze de greseli. E fată inloc de faţă. rolling on the floor)) Si HOT inloc de hoţ =]]]]]]]]]]]

| Kiwi74 a răspuns:

E absolut normala nevoia de iubire pe care o simti.Nu te ingrijora ca esti diferit de restul baietilor de varsta ta care fumeaza, beau etc.Ai timp destul si pentru asta.Acum o solutie simpla de a iesi din acest impas nu prea exista.Eu te sfatuiesc sa incepi sa citesti carti/articole despre dezvoltare personala.Incearca sa iti stapanesti disperarea ce o ai acum ca nu e prea ok. Dupa incearca sa gasesti persoane cu aceleasi interese ca si ale tale.