| purewater a întrebat:

Salut toti membrii acestei comunitati si cer si eu ajutor in speranta ca cineva ma va intelege. Am avut o relatie de un an si o luna cu o fata care imi era si imi este in continuare colega de clasa. Totul a inceput in clasa a IX -a si nu ma asteptam ca relatia noastra de prietenie sa avanseze la o relatie de dragoste. O iubeam foarte mult si am incercat sa ii fac pe plac atat cat am putut si a fost posibil. Am mai avut noi probleme ca in orice relatie, dar s-au rezolvat. Asta pana cand am trecut clasa a X -a si au venit 2 colegi noi. Cu unul dintre ei am stat in banca si am devenit prieteni. Prin noiembrie anul trecut am hotarat sa intram intr-o pauza deoarece eu aveam o problema cu gelozia ( de cand au venit cei doi in clasa ). Aveam si motive, dar nu asta conteaza. Am incercat sa scap de aceasta problema si cel care statea in banca cu mine si pretindea ca imi este prieten a inceput usor, usor sa se apropie de ea. Eu nu prea aveam ce sa fac, eram sub observatie pentru a scapa de gelozie si am incercat sa vorbesc cu ea, sa-i explic. Mi-a spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez fiindca ea nu ar sta cu el deoarece ma iubeste. Prin ianuarie 2010 ne-am despartit deoarece ea nu a vrut sa continuie. Spunea ca eu m-am "bagat" prea tare in ea. Credeti-ma ca am facut tot posibilul sa fiu mai bun ca la inceputul relatiei, dar el a profitat de situatie si a iesit cu ea in oras. Am vorbit si cu el "Daca imi esti un prieten bun nu vei face asta. Trebuie sa ma sustii, nu sa ma ataci exact in acelasi loc unde am o rana adanca ". In fine, povestea este lunga. Acum ei doi sunt fericiti si ma considera un dusman. De fiecare data cand incerc sa fac pace sau exista un moment de pace, apare o oportunitate si strica tot. Nu vor sa incheiem conflictul. Problema e ca eu ma cunosc destul de bine si stiu ca o iubesc foarte mult si acum. Au trecut 7 luni de la despartire si am incercat sa-mi vad de viata, sa inteleg ca sunt multe alte fete si chiar sa incep o noua relatie. Dar nu am putut sa intorc privirea, nu am avut puterea necesara si de fiecare data ma simteam de parca ceva ma tragea inapoi. De atunci de la despartire pot spune ca am visat multe din momentele superbe petrecute impreuna, mi-am inchipuit cum ar fi fost daca as fi putut schimba ceva sau cum ar fi daca as intoarce timpul inapoi si as reactiona altfel la un singur moment pentru a schimba toata istoria. Uneori ii visez pe ei (imaginatia imi joaca multe feste) si imi vine sa plang pentru a ma descarca. Mi-as dori macar sa gasesc o cale prin care sa pot alunga tristetea si durerea imensa ramasa in urma ei. Nu pot sa ma despart de trecut. Imi pare ca am ramas blocat acolo si vreau sa o aduc inapoi. Zambesc si incerc sa ma distrez, dar asta reprezinta exteriorul. Interiorul doare si uneori durerea e atat de mare incat afecteaza si exteriorul. Imi taie orice zambet... cu fiecare amintire. Nu sunt nici omul care ar renunta la viata atat de usor. Eu ma lupt cu orice imi sta in cale, dar acest viitor imi pare prea alb-negru pentru a-l putea colora cu o simpla pensula.

Răspuns Câştigător
| xXx_6498 a răspuns:

Si eu te inteleg, am trecut si eu prin exac acelasi lucru si am fost impreuna cu ea tot 1 an si o luna, si tot cu un coleg de calsa s-a intamplat asta, si pe mine m-a durut tare pentru ca si eu am iubit-o la fel de mult ca tine, si inca o iubesc dar nu mai pot da timpul inapoi.Eu iti zic ce as face in locul tau, stiu ca nu o poti uita ca nici eu ma gandesc la ea in fiecare noapte inainte sa ma culc, si chiar nu inteleg nici eu de ce s-a despartit de mine, nu m-am certat niciodata in tot acest timp cu ea, intotdeauna ii dadeam dreptate chiar daca nu era asa etc. Nu te merita, si stiu ca oricat ai incerca no so poti uita vrodata, mai ales daca te intelnesti aproape zilnic cu ea, si stiu ca nu poti pur si simplu sa no mai bagi in seama, dar din pacate si pentru tine si pentru mine si pentru toti care au patit asta nu exista alta solutie, iti recomand sa esi afara cat mai des cu prieteni, si sa nu existe loc de plictiseala in viata ta, asa nu te vei mai gandi la fel de mult la ea, dar ca este naspa ca trebuie so vezi aproape zilnic, incearca sa porti o discutie cu ea sau nu stiu, eu spre exemplu am purtat o discutie cu ea intre patru ochi si s-a terminat cand ne vedem pe strada nu ne mai salutam si toate cele, si eu am avut ceva noroc si noul preten al ei nu e un nesimtit eu n-am nimic cu el nimic cu mine, dar pot spune ca inca ma doare asta, dar pana la urma astai viata, nu se stie cand poate sa apara iubirea din nou sau cand poate dispare iarasi.Eu iti doresc mult noroc.

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Greu de dat un sfat intr-o asemenea problema. Eu zic ca intai de toate sa iti faci o relatie cu Cineva mai presus de toate. El intelege toate suferintele noastre si tot El are o alifie mai buna ca orice pentru o inima ranita.
Si invata mai multe lucruri, sa nu se intample ceva la fel intr-o relatie viitoare. Ca de exemplu, faptul ca increderea zideste o relatie si gelozia o darama, si ca persoana cu care te imprietenesti sa fie una de incredere. Si in cazul asta, El este cel mai bun ajutor al tau, ca nimeni nu cunoste sufletul omului mai bine.

| Zady a răspuns:

Sti ce...eu cred ca nu te merita. cel mai bun mod de a uita o fata este o alta fata.incearca chiar o alta colega de clasa, desi dupa cum ai patit iti dai seama ca este periculos.ai putea sa o oftici si tu pe ea.nu stui ce sa zicoricum fa-te ca nu ii cunosti nici pe el nici pe ea crede-ma indiferenta doare cel mai tare

| zeeeeeex a răspuns:

Eu unul te inteleg foarte bine... am avut trecut si eu prin ceea ce treci tu, Numai ca la mine relatia a fost de 2 ani jumate si suferita in urma relatiei a fost de aproape un an. Stii aceeasi greseala care am facut-o eu, o faci si tu acum si anume ca dai vina pe tine in loc sa vezi adevaratii vinovati pentru suferinta ta. El si Ea sunt vinovati, bine ai si tu o vina acolo dar mult mai mica decat a lor. Gandul care ma ridica mereu de jos, care si acum dupa 2 ani de zile inca mai functioneaza e "Eu i-am dat tot ce am avut mai bun din mine... daca ea nu a apreciat si nu m-a iubit asa cum sunt, inseamna ca nu ma meritat si nu eu am pierdut ceva, ci ea a pierdut o dragoste adevarata". Nu stiu ce simti tu pentru ea, dar eu pe EA am iubit-o mai presus ca orice si pentru mine a functionat. Nu te demoraliza, ignora, ai castigat experienta vitala si mergi mai departe ca va trece. Multa bafta

| Dan a răspuns:

Mergi mai departe, totul se rezolva la timpul lor, si eu am avut esecuri in dragoste, ca toti de altfel care au trecut prin "focul iubirii". Nu ai obs.ca este o fata care nu tine la tine? Las-o si cauta alta fata mai serioasa.Noroc! happy

| mihaela_7412 a răspuns:

Incearca sa nu ii mai bagi in seama si trateazai cu indiferenta fii vesel chiar daca e greu zambeste cand sunt in preajma ta ca sa vada ca nu iti mai pasa indiferanta o va durea daca odata a tinut la tine, daca vede ca u ink ii arati ca tii al ea CE ZICE LAS K ASTA MA IUBSTE K FRAIERU SI NU E ASA MERGI MAI DEPARTE

| LittleDreamer a răspuns:

Eh, probleme in dragoste sunt si vor fi, cu totii avem.Nu pot sa iti zic numai sa incerci sa treci peste, sa te gandesti la altceva.Este greu, stiu, mai ales ca sunteti colegi de clasa.Ma uimeste faptul ca un baiat poate sa tina asa la o fata deoarece eu stiam ca baietii doar isi bat joc, sau cel putin doar baieti de aceea am intalnit eu.Capul sus! Viata merge inainte, cu sau fara o fata care de fapt se pare ca nu te-a pretuit. Poate ai gresit si tu caci ai zis ca i-ai dat ce ai avut tu mai bun, dar poate fara sa vrei si sa vezi ai sufocat-o cu atata iubire, ceea ce nu e chiar asa placut. Dar nu e momentul sa cautam vinovatul aici, si oricum nu esti tu acela.Succes!>big grin

| impossible93 a răspuns:

Ai tot respectul din partea mea, mai rar gasesti un baiat sa tina la o fata atat de mult, atat de profund!
Dragostea este bijuterie...pe care ea nu o merita!

| alexutu001 a răspuns:

Prietene stiu prin ce treci si te inteleg in totalitate, eu am avut cu o fata o relatie de 6 luni poate ca e putin dar o iubeam foarte mult si sentimentul era reciproc, pana cand in ultimul timp banuiam ca ma inseala si eram foarte gelos din cauza asta. Dupa ceva vreme mi-a zis sa ne despartim pentru ca nu ne potrivim ca eu sunt gelos si asa mai departe, si eu am incercat la fel ca tine sa ma schimb dar tot nemultumita era, dupa o saptamana de la despartire am vazut-o prin oras cu un tip se simteau bine se sarutau iar mi-e imi venea sa mor si acum dupa 6 luni de la despartire cand imi aduc aminte de momentele frumoase imi vine sa tip de durere si mai ales cand stiu ca probabil era cu el de la un timp de vreme pentru ca se schimbase si o relatie nu incepe chiar asa de repede mai ales daca zici ca iubesti partenerul de langa tine si la fel cum esti si tu sunt si eu, viata are suisuri si coborasuri dar tot merge inainte cu sau fara anumite persoane din jurul nostru si nu trebuie sa ne dam batuti, eu macar nu o vad des petru ca suntem de la scoli diferite dar tie stiu ca iti e foarte greu mai ales ca o vezi in fiecare zi, eu ti-as sugera sa te gandesti la ea ca la o prietena daca ea mai vrea asta (stiu ca ti-e greu dar din pacate timpul nu il mai putem intoarcestraight face) daca nu, te faci ca ploua si nu o mai bagi in seama daca nici ea nu te baga. Frate in ultimul timp am citit mai multe forum-uri si chiar o fata zicea ca:"in ultimul timp s-a cam intors roata, baietii sunt cei care sufera si fetele sunt cele care isi bat joc" si aici tin sa-i dau dreptate dar nici noi nu ar trebui sa ne lasam mai prejos pentru ca odata, candva vom intalnii acea dragoste pura pe care probabil toti o cautam in viata. Sper ca ti-am fost de ajutor, succes in continuare

| raduandreea a răspuns:

Nu vreau sa par nesimptita dar, suferi pentru cineva care nu te merita.Si eu am trecut prin asta de 2 ori, bine nu eram la scoala, dar nu trebuie sa mai continui asa pentru ca nu ajungi nicaeri.Desprinde-te de trecut, mergi in prezent si viitor, asa cum ai zis si tu...nu renunta la viata atat de usor. Daca te iubea asa cum iti zicea acum era cu tine nu cu EL.Nu este ea jumatate ta care sa fie langa tine la bine si rau, trebuie sa mergi mai departe si sa cauti persoana potrivita.Stiu ca este greu dar nu esti singur pe aceasta lume, gandeste-te la familie, prieteni scoala si cel mai important la tine.Gandeste-te la asta si destinde-te spre alte lucruri mai importante pentru tine. Crede-ma ca stiu ce vorbesc eu sunt casatorita de 1 luna si am devenit extrem de geloasa pe sotul meu dar fara motive, el imi demonstreaza ca ma iubeste si eu cu posesivitatea mea eram in pragul despartirii. M-am schimbat si acum este asa ca la inceput.Deci incearca sa te bagi in alta relatie chiar daca nu ai sa simpti nimic pentru accea persoana, ai sa vezi ca cu timpul ai sa uiti si ai sa iubesti din nou, iar trecutul va ramane trecut.Alegeti bine persoana urmatoare...asa in fel in primul rand sa iti fie prietena sa te inteleaga si apoi iubita si sa nu mai fi gelos fara motive sau posesiv. Te pooop si tine cont de sfaturile bune care te ajuta

| Julian a răspuns:

Sincer sigurul lucru bun pe care sa il faci e sa ii tratezi cu aceias moneda, indiferenta, nu incerca sa o dai la pace, colegul tau e o persoana versata care stie ce sa zica ca u sa fii ala rau si el bun. Viata e cam ciudata de multe ori incearca sa iti faci iubita dar sa te vada si ei cu ea dar sa te comporti ca si cum ai trecut peste.

| purewater explică:

Poate as putea trece mai usor peste daca nu am fi colegi de clasa... toti trei. Stiu ce vor sa faca. Incearca sa ma oftice... mai ales el.

| purewater explică:

Pai aici e problema... nu pot sa tin la alta fata, ma simt obligat daca stau cu o alta persoana. Nu simt nimic si nu prea reusesc sa gasesc o fata care sa-mi trezeasca din nou acele sentimente pierdute. Stiu ca nu pot s-o aduc inapoi si incerc sa gasesc o cale prin care sa indepartez umbra ei. Dar am nevoie de o fata mai buna ca ea, care sa ma inteleaga prin ce trec. Si nu am gasit nici macar una pana acum.