| alexpavel190 a întrebat:

Salut TPU. Acum o luna am făcut 14 ani și sunt speriat de faptul ca as avea fimoza. Am penisul de 16 cm si in stare flasca, pot decalota până jos fara nicio problema iar in stare de erectie, penisul se decalotează singur până sub,, cap" si după aceea trebuie sa trag foarte tare ca să pot decalota pana jos. In trecut am simțit dureri cand forțăm sa decalotez sub,, cap" in stare de erectie, iar acum nu simt nicio durere dar imi e frica sa mai forțez decalotarea. Am încercat odata sa decalotez in stare de erecție până jos dar am putut doar jumătate din penis pentru ca mai departe (stiu că sună ciudat dar nu știu cum sa explic) se simțea ca nu pot decalota din cauza ca nu am suficientă piele. Nu vreau răspunsuri cu,, du-te la doctor că știe el" sau răspunsuri la misto. Mă gândeam ca nu pot decalota in stare de erecție din cauza aței. Se poate rezolva problema in timp sau am fimoza?*sper ca am ales categoria corectă*

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor descrise, se poate afirma ca penisul tau se prezinta in conditii mai mult decat acceptabile. Fiindca preputul poate fi retras cu usurinta si decalotarea glandului penian este completa reiese ca nu este afectat de nicio boala cu atat mai putin de fimoza.
Penisul afectat de fimoza se prezinta in felul urmator :
https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ
https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s
Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Dacă doar „ața" te reține să dai pielea (mult) mai jos de gland, atunci nu ai nicio fimoză. Așa e făcut organul...

| ywar a răspuns:

De ce ai vrea sa tragi pielea glandului inapoi? Te deranjeaza, te ustura? Probabil la 14 ani e foarte posibil. Cu timpul pielea aceea nu va mai fi la fel de sensibila si vei putea sa-l mentii decalotat 24/24. Nu e o regula. Cand vei avea o viata sexuala constanta capul penisiului (usor-usor) se va desensibiliza.
Eu am varsta si de ani multi il port decalotat si nu am facut circumcizie.
La dus trage pielea si usor-usor gentil spalate cu putin sapun. La inceput o sa te jeneze apoi cu timpul nu o sa se mai intample asta.
Bafta

| MValentin a răspuns:

Asa am avut si eu si inca am, ai foarte mare grija la primele contacte sexuale fara prezervativ deoarece eu am pățit ca din cauza nelubrifierii+semifimozei sa zic asa sa mi se rupa o parte din preput si am zis ca mor de durere. Rana s-a cauterizat abia peste 7 zile. Totusi am auzit de anumite creme pe steroizi etc, recomand cel mai mult sa vorbesti cu medicul de familie

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Pentru probleme medicale ar trebui sa te adresezi medicului de familie. El va sti daca sa te trimita la specialist sau nu.
Fiind minor, vorbeste cu parintii si acestia te vor duce la dr. de familie. Nu te lua diupa chat-uri in tratarea unor probleme de sanatate.
Multa sanatate!

| Eibogu a răspuns:

Da categoria ai ales-o corectă)
Păi după cele descrise de tine nu este nimic foarte grav, dar dacă te simți deranjat poti sa pleci la consultație la medic nu o sa fie nimic rău)
Succese

| darius1709 a răspuns:

Cand am intrebat