| anonim_4396 a întrebat:

Acum o luna va povesteam ca prietena mea s-a despărțit de mine. Se racise si a hotarat sa luam o pauza, noi locuim impreuna de 11 luni. Ne-am împăcat, prima săptămână a fost ok, iar dupa s-a răcit, nu am mai suportat si am hotarat sa ii zic ca eu imi doresc o iubita care sa ma iubească, sa imi arate si mie putina afectiune, ma rog, a spus ca de cand ne-am împăcat nu e o mare schimbare, ca are sentimente pentru mine dar simte ca nu mai e ok sa tragem de relația asta. Dacă prima oara m-am milogit practic de ea, sa mai incercam, sa ne mai oferim o sansa, acum i-am spus ok, ne despărțim, dar trebuie sa ne mutăm. Nu mai putem sta împreună dacă am terminat relația. Atunci mi-a zis " ai găsit pe cineva? De ce nu vrei sa mai stam asa o perioadă "? Si i-am spus ca nu e ok. Ieri dupa discutia asta a venit acasă, mi-a adus mancare la pat si o cana cu ceai si m-a pupat pe frunte. Intrebarea mea si nelămurirea e următoare... oare si-a găsit pe altcineva de s-a răcit din senin? Acum incearca sa se comporte frumos doar datorita faptului ca stam impreuna si nu ii convine sa plece? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Balanica12 a răspuns:

Man, faza este că nu gândești la rece, mai stai cu ea și spune-i, da, o să ne mutăm, dar până îți găsești ceva poți să mai stai aici. Ei bine, de aici în colo părerea mea și lucrul pe care l-aș face este să fac mult mișto, dar cu limite de bun simț adică și i-aș arăta că m-am împăcat cu gândul că s-a dus pur și simplu asta este, aș ieși pe afară aproape în fiecare zi nu contează dacă ieși singur sau cu o altă tipă, dar ieși din casă. Ea o să vadă ceva schimbat la tine și o să-si pună întrebări și te va întreba, unde ai fost cu cine, chiar dacă nu mai sunteți împreună. După o săptămână de caterincă și haz de necaz, aș veni cu întrebări subtile, plus că îți va răspunde. Și așa îți vei găsi răspuns la întrebări. Până aici e bine, ea sigur a făcut asta cu pupatul și mâncarea pentru a mai sta nebuna cu tine că sigur nu are unde sa meargă. Sigur și-a găsit pe altul sau are ea o nebunie din exterior (prieteni)gen întrebări care o pun pe gânduri (cine te iubește cu adevărat, ce iubești, te vezi cu el până la sfârșitul vieți, prostii femeiești) sau mai știu eu ce idioțenii. Faza este că tu nu ți-ai jucat bine cărțile, după faza zu despărțirea în prima săptămână când i-ai spus că te vei schimba, ar fi trebuit să-i mai spui că asta durează, că ești om și nu te poți schimba peste noapte. De aici încolo ar fi trebuit să scapi de monotonie că asta omoară relațiile. E bine că a ținut 11 luni, la mine maximul este de 3 luni. În fine faza este că tu o tratezi cu căldura și ei îi este frig. Nu te mai milogii, plânge, că nu te ajută cu nimic...
Fii bărbat în fața ei și suflăți nasul în secret. O să dureze o săptămână de maximă suferință la tine și după nu mai stai în casă, treci direct pe felie, timpul nu le rezolvă, dar sigur o altă tipă da, sau mai multe, nu doar una.
Asta este ce aș face eu sincer, ca să o recuperezi de tot durează mult timp și mult efort mintal așa că nu se merită să te obosești. Sau dacă consideri că merită, luptă, dar trebuie să faci schimbăti la tine. Ești bărbat frate, îți e frică că nu mai găsești veveriță. Știu că sună nașpa și greu de acceptat, dar eu văd din altă perspectivă problema pentru că nu eu sunt indrogostit și gândesc și la rece și o să doară despărțirea, dar fă-o. Și treci pe club la agațat după o săptămână de suferință și beție. Te pup man, și chiar sper că te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

N-are unde sa stea saraca. Probabil va disparea cand va gasi alt loc unde sa stea.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu are inca unde sa se mute, fiind doar o chestie de timp, pana te va anunta ca pleaca.
Cand se ajunge la "pauze" in relatii, inseamna ca marea dragoste s-a risipit si se va produce curand o "mare ruptura".
In dragoste nu ceri pauze, iubesti cu toata inima si nu poti trai fara celalalt, ori nu iubesti deloc, nepasandu-ti daca iei pauze sau te desparti.

| SkyPilot a răspuns:

Nu putem sti de ce s-a racit...

| ywar a răspuns:

Interesul poarta fesul, spune o vorba veche din popor. Ce nu a mers bine prima data, nu o sa mearga nici a doua oara. A simtit fata ca-i fuge stabilitatea de sub picioare si a hotarat ca e bine sa recurga la artileria grea. Ce sa-ti spun?
Gaseste-ti locul in alta parte. Nu e sanatos pentru psihicul tau sa stai in ceata.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu cred ca si-a găsit pe altul, cel puţin nu pe unul la modul serios, ca s-ar fi putut muta cu el. Iar faptul că se poartă dragut se datorează doar faptului ca nu îşi permite o chirie singură, sau nu vrea sa dea atâţia bani pentru asta. Nu te iubeşte clar. E sătulă de tine din păcate. Zi-i să plece si aia e. Nu te lasa pacalit.