| iKaiju a întrebat:

Am 13 ani iar penisul meu cat timp e in erectie e de vreo 12-13 cm, dar cat timp e in erectie si capul este acoperit de piele, e vreo problema la mine? Pana acum m-am gândit ca o sa mai creasca si o sa,, răsară capul" dar nu stiu cat de mult mai poate creste in 6 ani.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pielea care in mod normal in cazul unui penis clinic SANATOS se misca pe penis ''in sus si in jos'' se numeste PREPUTIU. Aceasta piele numita preputiu, are rostul si rolul sa acopere in intregime glandul penian (capul penisului), cu scopul de a apara/proteja pielea foarte fina si sensibila care acopera suprafata glandului. Fiindca pielea numita preput este aproape complet/total inchis in capatul sau extrem in cazul tau, apare situatia in care pielea nu se poate retrage complet de pe gland, incat ''capul'' sa apara in intregime vederii, s-au spus mai popular ''sa fie belit'' complet /de tot nici in stare flasca (moarta) a penisului si cu atat mai mult atunci cand penisul intra in stare erecta (sculata). In acest caz penisul este AFECTAT de boala numita FIMOZA si in functie de cat este de severa, poate fi intr-adevar o boala chiar foarte grava. Fiindca acea piele a preputiului are o anumita lungime bine stabilita tine penisul strans ca intr-o ''punga'' si din acest motiv de regula in foarte mare masura penisul este impiedicat sa creasca, sa se dezvolte. Daca NU va fi rezolvata problema ta, de a elibera penisul din acea asa zisa ''punga'' in cel mai scurt timp, vei constata ca nu va mai creste si la varsta de 20 de ani, penisul tau va fi la fel de lung cum este in prezent. Pentru binele tau, este recomandat si indicat sa te prezinti la un cabinet UROLOGIC ca sa fii consultat de un medic urolog si acesta sa constate cat de grava este situatia ta actuala si sa-ti explice in ce mod se poate interveni, ce se poate face concret in situatia ta si daca va mai creste sau nu ''jucaria'' ta actuala.
Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

O sa iese în final afara practicând încet acel exercițiu al masturbarii.

| whatisthis19 a răspuns:

După poza de profil e clar!

| iKaiju explică (pentru whatisthis19):

Am contul din 2017 sau 18 nu mai stiu si nu pot sa o schimb

| AntonioAlexe a răspuns:

Decaloteazal singur, fa exerciții încercând să îl decalotezii(Nu incat sa te ranesti) si o sa vezi ca incet o sa poti da la o parte pielea de pe el