| BombaLaBomba a întrebat:

Am 14 ani si ata de la penis nu mi-a fost rupta cand eram mic si nu imi pot decalota penisul fiindca ma doare foarte tare.M-am uitat la sex vs barza si a spus ca baietii isi pot decalota penisul incepand cu varsta de 6 ani.Este normal ca nu pot sa-mi decalotez penisul la varsta mea?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil suferi de fimoza, nu are nicio legatura cu faptul ca nu ti a rupt nimeni ata... nici nu se face asa ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este nromal, de aceea te sfatuiesc sa-i spui mamei ori tatalui s ate duca de urgenta la un urolog, pentru ca ceea ce ai tu se cheama fimoza si curand nu vei mai putea face pipi daca mai stai asa. In plus, cuculetul tau nu se poate dezvolta si gandeste-te, cum este sa fii adult si sa ai un cuc mic de copilas?

| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul tau este afectat de asa numita FIMOZA, adica esti in situatia in care din cauza unei deschideri foarte inguste, stramte a preputiului decalotarea penisului de obicei in stare erecta, sculata devine imposibila. Organul sexual al baietilor cu varsta de peste 6-7 ani poate fi considerat ca fiind sanatos d.p.d.v. medical sanatos numai daca poate fi decalotat (belit) complet, lin, fin, usor, complet si fara durere incat glandul (capul) sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Orice penis al carui gland (cap) nu iese complet din preputiu (pielea mobila) dupa implinirea varstei de7-8 ani, este afectata intr-o anumita masura de FIMOZA.
Acceseaza si urmareste urmatoarele filme educationale : Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ; https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s; https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek; https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ; https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea penisului sa fie completa, lina, fina, usoara atat instare flasca cat si in stare erecta. Din descrierea ta rezulta ca penisul tau este afectat de fimoza fiindca poate fi decalotat in stare erecta doar partiatl si probabil mai mult in stare flasca. In ce masura, adica de ce grad este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili doar un medic de familie sau medicul urolog. In mai multe randuri am dat urmatorul raspuns care probabil te poate ajuta intr-o oarecare masura. Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie dar mai indicat este medicul urolog care poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a fi trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. In cazul tau se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga, deschidere limitata de un inel fibros format din celule rigide si dure, lipsite de elasticitate. In momentul intrarii penisului in erectie cand glandul isi mareste dimensiunea in volum si grosime, acel inel stramt situat la capatul extrem al preputiului nu se largeste suficient si acest lucru nu permite trecerea preputiului peste gland. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este medie probabil de gradul 2 s-ar putea caafectiunea sa se poata rezolva acasa, prin efectuarea unor decalotari repetate a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea inmuierii pielii preputiului si intinderii progresive a celulelor existente in asa numitul "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent care sa inmoaie celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se unge din belsug pielea preputiului din zona glandului (capului) si dupa ce alifia este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde (cu 2 degete) preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

"Ața" nu are nimic de-a face cu decalotarea.
Şi da, nu e chiar ceva anormal. Mergi la urolog şi te rezolvă.

| Emilian65 a răspuns:

La varsta ta, ar trebui ca decalotarea penisului sa fie o placere si nu o durere. Deci, consulta un medic urolog care iti va spune ce ai de facut in viitor.

| DarkRose666 a răspuns:

Ata nu se rupe singura si cand esti mic dar nu ar trebui sa afecteze decalotarea.

| NUSHNUSHNUSH1231 a răspuns:

Scrie pe net Phimosis Stretching, si eu am problema asta dar siteul asta a reusit aproape sa ma scapte total.