| PuținConteazăNumele a întrebat:

Am 16 ani si de o saptamana am descoperit ca am fimoza, penisul meu nu se decaloteaza in erectie iar in stare flasca mi se vede putin din varful glandului. De cand am aflat am citit foarte multe articole despre fimoza, gradele ei si tratament.De cateva zile fac exercitii, decalotez penisul si in ziua de azi am ajuns sa il decalotez sa mi se vada cam 20-25% cap fata de la inceput iar orificiul preputului s-a marit considerabil. Cand fac acest lucru nu am nicio durere, dar am o jena foarte foarte mica pentru ca se expune pentru prima oara. As vrea niste sfaturi si daca e bine ceea ce fac eu fara a cere sfatul unui medic. La circumcizie nu vreau sa se ajunga in niciun caz.Precizez ca sunt virgin da stiu ca nu are nicio legatura cu fimoza. Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate zici, nu ai fimoza, doar o problema de igiena personala. Penisul unui baiat trebuie decalotat din prima zi de viata, in perioada de bebelus si copil mic o data pe zi, la baita de seara, dupa ce incepe pubertatea (adica de pe la 10-11 ani), dimineata si seara la dus. Si santul banalnopreputial trebuie spalat de fiecare data foarte foarte bine. Probabil tu nu te-ai spalat ani de zile, ceea ce a dus la o acumulare de smefma, inflamatie si stramtarea orificiului preputial. Trebuie pur si simplu ca de fiecare data cand faci dus (adica in fiecare dimineata si in fiecare seara) sa decalotezi cu blandete cat poti, fara a forta si sa te speli bine de tot cu apa si sapun, clatind mult mult de tot zona de sub preput. Se va rezolva de la sine, daca nu mai sari peste spalat

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Foloseste in continuare asa numitul procedeu Beauge, fiindca este singura metoda prin care deschiderea preputiului se poate largi fara a fi afectati nervii si senzorii excitatiei si ai placerii situati atat pe suprafata glandului cat si in preputiu. Largirea inceata dar progresiva se va realiza in timp (2-3 luni)si la final se va obtine deschiderea necesara, incat sa se poata realiza decalotarea lina, fina si foarte usoara a penisului aflat in erectie. Spor la treaba!

| MedionTcO a răspuns:

Pai daca nu ai nici o durere, nu ai de ce sa te temi. Esti in curs de dezvoltare.