| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si inca n-am avut primul sarut, majoritatea fetelor din clasa mea isi bat joc de mine si rad din cauza asta.
Adevarul e ca mereu mi-a fost frica sa am o relatie sau sa sarut o persoana pentru ca in alea cateva secunde in care baiatul se apleaca sa ma sarute imi trec o gramada de ganduri gen:
-Daca nu sarut bine?
-Vreau sa-i spun tot ce simt si cat de tare îl iubesc dar daca ma considera disperata?
-Poate imi miroase respiratia urat!
-Oare in ce fel o sa schimbe asta relatia noastra?
-Ce o sa zica restul colegilor (dintr-o veste ca asta clar ar face mare barfa)
-Daca e o provocare idioata? (Acum 2 ani un placeam foarte tare un baiat, obisnuiam s-o luam pe acelasi drum spre casa dar int-o zi s-a gandit ca ar fi o idee buna sa ma sarute, pentru ca mi s-a parut prea brusc am refuzat iar dupa 10 secunde am vazut 2 colegi ascunsi dupa blocuri cu camera de filmat in mana, la final toti 3 s-au reunit si au inceput sa rada de le crapau fețele)
De atunci au mai incercat 2 baieti sa ma sarute dar i-am refuzat le amandoi desi stiu prea bine ca ma placeau si eu pe ei dar pur si simplu nu puteam sa fac vreo miscare sau sa-i sarut.
Ce pot sa fac ca sa nu mai am blocajele astea?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De cand iti pasa ce spun colegii?
De cand colegii dicteaza ce trebuei facut la 16 ani si ce nu?
Eu spun ca pleci urechea prea mult la neaveniti si nu cred ca-i problema nimanui daca ai avut sarut ori sex la varsta asta, ca te priveste personal si direct si nu ar trebui sa stai sa le dai amanunte sau sa despici firul asta in patru.
Pentru ca creezi proleme acolo unde nu sunt?
Si ce daca nu ai avut primul sarut?
Tu crezi ca toti care iti spun asta au si facut-o? Nu, cel putin jumatate din ei mint, tocmai pentru a incheia povestile despre ei, poti alege sa faci acelasi lucru sau sa-i ignori, ca nu-i nici o scofala sau problema.
Eu cred ca baietii aiai care au incercat sa te sarute au pus pariu sau au facut misto de tine, iar faptul ca te consumi atat nu-i afce decat sa se amuze pe seama ta.
Incearca sa le intorci spatele si sa razi in nas, spunandu-le ca ai un iubit secret si ca nu-i nevoie sa le dai lor raportul.

6 răspunsuri:
| Romanul86 a răspuns:

Ce poti sa faci ca sa nu mai ai blocajele astea? Să nu te mai iei după ei! Nu trebuie să faci ce vreau ei.

| Rux04 a răspuns:

Nu te mai lua după colegele tale! Sunt nesimțite că își bat joc de tine. Iar referitor la sărut lasă totul să vină de la sine! happy Vei găsi persoana potrivită.

| anonim_4396 explică (pentru Rux04):

Acum și pentru un sărut e nevoie de persoana potrivită? La sex mai înțeleg, dar și aici? ...Deja e ridicol.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ai accepta pe oricine doreste sa te sarute?
Un sarut este cu o persoana potrivitã, sexul poti sa-l faci si cu un obiect.

| Rux04 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine da. Am așteptat persoana potrivită inclusiv pentru asta și acum o am lângă mine. Poate sunt de modă veche. Asta este.

| Mandreiv a răspuns:

O varianta ar fi incerci sa nu mai gandesti asa mult si sa nu te mai stresezi, pana la urma lasa-te dusa de val si emotie si nu mai fa atata caz... Inchide ochii si vezi ce se intampla, de preferat sa fiti doar voi pentru ca blocajele sunt cauzate si de experienta neplacuta pe care ai avut-o... Gaseste persoana pe care o placi si daca ea te place la randul sau nu trebuie sa te gandesti sau sa iti faci griji cum saruti pentru ca prezenta atracției dintre voi este mai importanta. Pentru partea cu respiratie nu strica sa ai mereu prin preajma un pachet de guma. Cu toate astea, gaseste persoana, locul si gata, lasa-te luata de val.