| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si sunt impreuna cu o fata de un an si ceva, ea este mai mare cu cateva luni decat mine. Ar fi ok daca mi-as incepe viata sexuala cu ea chiar daca am 16 ani?
Tin foarte mult la ea si nu i-as face niciodata rau, as face totul din dragoste.
Sa incerc sa deschid discutia cu ea?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Aceaste probleme de natura intima se rezolva in cadrul unor discutii cat se poatede serioase si la obiect. Fiindca varsta iubitei inca nu poate fi considerata ca fiind ideala pentru a fi inceputa viata sexuala v-as propune ca inca o anumita perioada de vreme sa apelati la practicarea pettingului, asa cum o fac majoritatea tinerilor educati si inteligenti. Activitatea sexuala denumita petting poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitia cuvantului reiese ca aceasta denumire de "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca o perioada!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca o iubesti si doresti sa nu-i faci rau, te sfatuiesc sa astepti sa ami cresti, ca la 16 ani se intampla accidente si poate ramane insarcinata.
Eu stiu ca la tine dragostea trece prin penis la varsta asta, dar la fete trece prin inima.

| ReluAndrei a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai inteles ceea ce am vrut sa zic! Oricum multumesc pentru raspuns.

| kandaraki a răspuns:

Nu esti copt nici tu si nici ea, dupa ce te vei culca cu ea vei scrie pe acest site - ajutor, poate fi insarcinata si alte chestii.
asa ca mai bine plimbati-va de mana si doar sarutati-va!

| ReluAndrei a răspuns (pentru kandaraki):

Crezi ca daca as ajunge sa fac dragoste cu ea nu m-as proteja? Oricum multumesc de raspuns!

| VSC10 a răspuns:

Da este ok(avand in vedere ca altii o fac de la 14), dar trebuie sa fie vointa din ambele parti. Comunicarea este cea mai importanta.